EMA schválila vakcínu Pfizeru pro děti od pěti let. Epidemiolog Beran vyjádřil své obavy
Lékový úřad posuzoval bezpečnost a účinnost očkovací látky pro tuto věkovou skupinu dva měsíce, konečné rozhodnutí musí přijmout Evropská komise.
Vakcínou Pfizer/BioNTech jsou nyní v zemích Evropské unie očkováni lidé od 12 let. U mladších dětí od pěti let už použití této očkovací látky dříve schválily Spojené státy nebo Kanada.
Děti od pěti do jedenácti let mají dostávat třetinové množství očkovací látky oproti dávce doporučené pro dospívající a pro dospělé. Lékový úřad posuzoval bezpečnost a účinnost očkovací látky pro mladší děti od října, konečné rozhodnutí musí přijmout Evropská komise.
EMA ve svém rozhodnutí uvedla, že účinnost vakcíny doložily klinické studie, které výrobce provedl na téměř dvou tisícovkách dobrovolníků. Farmaceutické firmy výsledky klinických studií zveřejnily v září, podle nich vyvolává jejich přípravek u dětí v dané věkové skupině kýženou imunitní reakci.
„Přínosy (vakcíny) Comirnaty u dětí od pěti do 11 let převažují nad riziky, a to zejména u těch, jejichž stav zvyšuje nebezpečí těžkého průběhu covidu-19,“ uvedla agentura.
EMA nyní posuzuje i možné použití proticovidové vakcíny od firmy Moderna u dětí od šesti let. Výrobce se na lékovou agenturu s žádostí o schválení obrátil začátkem listopadu, rozhodnutí by mělo padnout za jeden až dva měsíce.
Názory na očkování dětí se mezi odborníky různí. Například podle epidemiologa Jiřího Berana očkování dětí epidemickou situaci nezachrání. „Děti a mladí zdraví lidé patří sice mezi skupinu vnímavých, ale koronavirem na životě neohrožených osob. Je jen na nich, zda se nechají očkovat či zda onemocnění prodělají,“ řekl expert, který k epidemiím napsal stovky publikací, pro server iDnes.cz.
Vakcinace dětí může podle Berana sice zvyšovat procento osob, které přispívají do kolektivní imunity, ale pokud stále chybí proočkovat proti covidu-19 statisíce osob starších šedesáti let, pak je jakákoliv kolektivní imunita na nic.
Podobně hovoří také imunolog výzkumného centra Recetox Masarykovy univerzity v Brně Vojtěch Thon. Děti podle něho skutečně nejsou rizikovou skupinou, jejich imunitní odpověď je lepší a jiná.
Zastánci očkování dětí zdůrazňují dle svého názoru převažující výhody. Mikrobiolog a autor petice za povinné očkování Peter Šebo soudí, že jak se děti masivně infikují covidem, budou školy za chvilku prázdné, protože budou všichni pozitivní.
Také evoluční biolog Jaroslav Flegr vidí jako rizikovou skupinu nejen seniory, ale i děti. Těch sice v důsledku nákazy umírá podstatně méně, velké procento jich ale trpí takzvaným dlouhým covidem nebo jinými dlouhodobými důsledky onemocnění. „Děti to na rozdíl od seniorů připraví o strašně moc let kvalitního života,“ podotkl pro iRozhlas.cz biolog.
V tomto ohledu se svým kolegou souhlasí i ředitel Biologického ústavu Akademie věd České republiky Libor Grubhoffer: „Dlouho jsme se konejšili tím, že děti jsou méně vnímavé. Ukazuje se ale, že už to neplatí pro nově vytvářené varianty viru, které se dokážou uplatnit i v mladších věkových kategoriích.“ Odpovědí je podle něj očkování. Grubhoffer zároveň připomenul dezinformační kampaň, která podle něj přichází od ruských trollů a nejrůznějších mystifikátorů.
Zdroj: ČT24, iDnes.cz, iRozhlas.cz.