Lékaři varovali před hračkou, která dětem proděraví střeva. ČOI jim dala za pravdu

 Události 
25. listopadu 2021 07:48 / Naďa Stehlíková
  5
📷
2 fotografie v galerii
Magnetické kuličky mohou dětem způsobit vážné zdravotní komplikace ČOI
Dětská nemocnice FN Brno upozornila Českou obchodní inspekci (ČOI) na magnetické kuličky, které způsobily malým dětem závažné zdravotní komplikace poté, co je spolkly. Inspekce se na problém zaměřila a dala lékařům za pravdu. Rodiče by se podle ní měli mít na pozoru.

Magnetické kuličky mohou v těle dětí napáchat obrovské škody. „Jedna kulička může být v žaludku, druhá už ve střevech, spojí se k sobě a tím způsobí proděravění jak žaludku, tak střeva,“ vysvětlil pro Českou televizi přednosta Kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie ve Fakultní nemocnici Brno Ladislav Plánka.

Podnětem brněnských lékařů se ČOI začala ihned zabývat. „Apelujeme především na rodiče, aby takovou hračku malým dětem nedávali na hraní, a zároveň upozorňuje prodejce, že výrobky, které může malé dítě vdechnout či spolknout, ze zákona nelze prodávat či nabízet jako hračku dětem. ČOI bude nabídce a prodeji těchto výrobků na trhu věnovat zvýšenou pozornost,“ konstatoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Jen letos už museli brněnští lékaři kvůli magnetickým kuličkám operovat čtyři děti, upřesnil vedoucí lékař Kliniky dětské chirurgie Fakultní nemocnice Brno Vladimír Bartl. Právě on ČOI na nebezpečnou hračku upozornil.

„Tyto kuličky jsou tak malé, že je dítě může snadno vdechnout či spolknout, z hlediska své velikosti jsou proto pro děti nebezpečné. Navíc hračka obsahuje magnet, který v případě spolknutí několika kuliček způsobí uvnitř těla dítěte, že se kuličky spojí dohromady, což může mít vážné zdravotní následky," dodal Fröhlich.

Inspektorát ČOI pro Jihomoravský a Zlínský kraj zahájil již příslušné kroky a bude nabídce a prodeji těchto výrobků na trhu věnovat zvýšenou pozornost.

Zdroj: ČOI, ČT24.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Tech

Rusové mají novou ponorku. Jmenuje se Generalissimus Suvorov a veze jaderné střely

Zavřít reklamu