Členové vládní koalice dostali pochybnou SMS, která poslala politiky do falešné karantény
Pochybností ohledně této SMS zprávy bylo hned několik – stejný čas doručení, neplatný čtyřmístný kód a mobilní telefonní číslo. Po ověření na ministerstvu zdravotnictví první místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS zjistila, že se jedná o falešné zprávy. Poslanci vládní koalice odmítají tento pokus o zablokování projednání pandemického zákona v příštím týdnu a zvažují podání trestního oznámení, jak na svém webu uvádí ODS.
„Když jsem obdržela SMS o tom, že jsem byla v kontaktu s pozitivní osobou, zděsila jsem se. Karanténa by naši práci ohrozila, především projednání pandemického zákona příští úterý. Ve stejném okamžiku mi psali kolegové z klubu, že jim přišla stejná SMS zpráva. Vzhledem k tomu, že jeden z kolegů, který tuto zprávu také obdržel, je již týden doma nemocný, a s ohledem na skutečnost, že karanténa by nám všem znemožnila hlasování o pandemickém zákoně, pojala jsem podezření o tom, že se jedná o provokaci. Po konzultaci s ministerstvem zdravotnictví na moji oficiální žádost bylo potvrzeno, že v jejich systému evidována nejsem a poté, co jsem přeposlala printscreen SMS zprávy, mi bylo potvrzeno, že zpráva je zcela zmanipulovaná a falešná. Obsahuje neplatný čtyřmístný kód, který máme všichni stejný, namísto jedinečného šestimístného kódu. Zároveň byla tato zpráva zaslána z mobilního čísla, ne z čísla hygienické stanice,“ vysvětlila první místopředsedkyně poslaneckého klubu a advokáta Eva Decroix.
Místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS je přesvědčena, že se jedná o provokaci související s pandemickým zákonem. „Kromě provokace se ale také dle mého názoru jedná o jednání za hranou veškeré slušnosti. Z tohoto důvodu zvažuji podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Karanténa má sloužit k ochraně před šířením nemoci, ne k násilnému prosazování vlastního názoru,“ doplnila Decroix.
Aby nedocházelo k tomuto zneužívání SMS zpráv, vysvětluje Decroix, jak budou vládní poslanci postupovat: „Právě proto, aby k podobným útokům nemohlo docházet, pracujeme s kolegy na úpravě předloženého pandemického zákona tak, aby zaslaná SMS obsahovala unikátní kód, díky kterému bude možné na stránkách krajské hygienické stanice ověřit, že zprávu opravdu zaslala krajská hygienická stanice. Tato úprava bude vložena do zákona pozměňovacím návrhem během projednávání pandemického zákona.“
Pandemický zákon vyvolává velké vášně. Původní plán, že jej poslanci zařadí na program schůze v tomto týdnu a ve stavu legislativní nouze bezodkladně projednají, padl. Důvodem bylo veto SPD. Poslanci teď mají týden na to, aby se s touto zásadní normou, podle které se má v následujících měsících řídit chod státu, aspoň seznámili.
Podle odpůrců Česko už žádný nový pandemický zákon nutně nepotřebuje. Platnost toho dosavadního skončí 28. února. Šlo o mimořádnou zákonnou normu, která řešila mimořádnou situaci. Právě proto byla její platnost časově omezena. "Pokud by pandemický zákon byl přijat, je to zralé na ústavní žalobu," řekla například pro Reflex advokátka Vladana Vališová. Politici se podle ní snaží veřejnost přesvědčit, že pandemický zákon je ta lepší možnost, protože alternativou je jen nouzový stav. Ten je ale naopak spíš jen pojistkou, pokud by se v nejbližších týdnech situace zhoršila.