Z Pekarové čiší zlo, prohlásil Klaus. Politička mu vrátila úder vtipným způsobem

 Události 
31. října 2021 06:40 / Naďa Stehlíková
  8
📷
1 fotografie v galerii
Václav Klaus zkritizoval Fialu, senát i Pekarovou Depositphotos
Exprezident Václav Klaus vzbudil velký rozruch svým prohlášením, že z Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) čiší zlo. Politička ale nelenila a hned Klausovi úder vrátila. Navíc docela vtipným způsobem.

Václav Klaus v rozhovoru pro MF DNES odpovídal mimo jiné na otázku, co říká na příští předsedkyni sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou. To, co řekl, všem vyrazilo dech. „Bezvadná. Bezvadná. Ona byla vždycky můj kůň a já myslím, že si v této funkci povede velmi zdárně. Protože z ní – z jejích očí a tváře – čiší zlo. Myslím, že je tam kondenzované. Věřím, že bude toto schopna uplatňovat, když se budou bavit poslanci, nevěnovat dostatečnou pozornost projednávání, svačit ve sněmovně, telefonovat, nenosit roušky. Tak bude mít šanci, aby své skutečné já uplatnila. Abych se přiznal, nikdy jsem ji fyzicky neviděl, mám ji pouze zprostředkovanou z médií, přes kamery. Asi jí vždy publikují nějaké nepříznivé fotografie. A tím jsem, bohužel, nešťastně ovlivněn.“

Klaus se kritikou koalice SPOLU netají, ale tato slova byla podle mnohých už za hranou. Markéta Pekarová Adamová je ale vzala s humorem a na Twitteru na to reagovala v duchu Klausovy rétoriky.  „Václav Klaus? A to je kdo? Tohle jsou zlá, nepěkná slovíčka, která si budu muset podtrhnout nesouhlasnou vlnovkou,“ reagovala politička na Twitteru v narážce na Klausovy slavné citáty.

Markéta Pekarová Adamová ale nebyla jedinou, do které se v rozhovoru Klaus tvrdě pustil. Za uši od něj dostali i senátoři. „Senát je nešťastná instituce, nechtěné dítě. Neměl v žádném případě vzniknout, vznikl pouze jako vzdor vůči Klausovi. Kdo si pamatuje 90. léta, ví, že to tehdy vypadalo, že v Poslanecké sněmovně to má ODS na dlouhou dobu předplacené. Tak se na základě jiného typu volby hledala jiná instituce, která by to mohla Klausovi překazit. No a tak vznikl Senát. Já proti Senátu dlouho bojoval, myslím, že je neštěstí, že ho máme. A myslím, že si to s sebou Senát táhne od začátku do konce. Co se týče nynějších snah, jsou to takoví nedočkavci. Ti už se vidí, že budou demiurgové naší společnosti. Pořád jim trvá, než se k tomu dostanou. Je to nedočkavost, dětinská nedočkavost,“ nešetřil kritikou vůči předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) a jeho kolegům a kolegyním.

Nekompromisní byl i vůči možné příští vládě Petra Fialy (ODS). Koalice pěti stran – ODS, lidovců, TOP 09, Pirátů a STAN – podle exprezidenta není připravena vládnout a shodnout se na nějakém pozitivním programu. Platí to podle něj i v ekonomické oblasti, kde by si Klaus uměl představit Jana Skopečka na pozici ministra financí. Ale ministrem financí se podle všeho stane Zbyněk Stanjura, který studoval informatiku. To v Klausovi nevzbuzuje moc nadějí.

Zdroj: MF DNES, CNN Prima News, Parlamentni listy.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...