Česká pošta se zbaví stovek lidí. Podle odborníka je podnik černá díra na peníze

 Události 
22. ledna 2022 07:18 / Naďa Stehlíková
  1
📷
1 fotografie v galerii
Česká pošta propustí stovky nadbytečných zaměstnanců Česká pošta
Českou poštu čeká velké propouštění, podnik se chystá ukončit spolupráci s bezmála 700 svými zaměstnanci. Důvodem jsou finance. Propuštěním ušetří firma asi 500 milionů korun ročně.

Propouštění se dotkne hlavně manažerských a úřednických pozic. Podle vedení jde o další krok k optimalizaci nákladů. Pošta zaměstnává celkem 27 tisíc lidí.

Rušit chce pošta místa v úřednické, administrativní a centrálně řízené části firmy. „U nás platí, že modrá je dobrá. Pošťáků, tedy modrých límečků, se tak propouštění netýká. Lidi do provozu naopak nabíráme, hlavně na pozice balíkových doručovatelů. Řízneme ale do bílých límečků, tedy do administrativy ve středním a vyšším úřednickém patře,“ avizoval v prohlášení České pošty generální ředitel pošty Roman Knap.

Zrušení téměř sedmi stovek pracovních pozic se dotkne zejména útvarů marketingu, administrativně-právních záležitostí, IT, financí nebo obchodu. „Postupně přecházíme na takový systém řízení, kde ve středním a vyšším managementu nebude potřeba současný počet vedoucích administrativních pracovníků,“ dodal personální ředitel pošty Ivan Feninec.

Veškeré chystané kroky vedení projedná se zástupci odborových organizací, potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík. Snižování stavů je podle něj možné i díky avizovanému administrativnímu rozdělení firmy na samostatné účetní jednotky.

Podle šéfky největších poštovních odborů Jindřišky Budweiserové ale shodu očekávat nelze. „Česká pošta se potýká s ekonomickými problémy v důsledku ztrátových služeb, které musí poskytovat na základě zákona o poštovních službách. Platby za univerzální službu probíhají v podstatě s dvouletým zpožděním a od roku 2018 stát dluží poště šest miliard korun. Podnik v posledních letech hledá úspory ve všech oblastech, ale nejvíce šetří právě na zaměstnancích. Pošťáci mají dlouhodobě nízké mzdy, byly zrušeny tisíce pracovních míst. Pracovní a mzdové podmínky se v celostátním srovnání zhoršují. Nesouhlasili jsme s organizačními změnami a rušením pracovních pozic v minulosti a nepředpokládám, že by projednání této organizační změny proběhlo ve shodě,“ předeslala šéfka odborů.

Loni v květnu tehdejší ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) oznámil, že z pošty by se měla do tří let oddělit její pobočková síť do nového státního podniku. Rozdělení na pobočkovou část poskytující takzvanou univerzální službu, kterou si objednává stát, a komerční část fungující v tržním prostředí má zajistit konkurenceschopnost podniku v příštích letech. Komerční část nebude ze svého zisku muset hradit ztrátové služby, které pošta zajišťuje pro stát.

Zbavit se nepotřebných zaměstnanců je krok správným směrem, řekl serveru ceskenoviny.cz ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Pošta se podle něj v posledních letech stala černou dírou na peníze. „Přestože působí na rychle rostoucím trhu, hospodářské výsledky společnosti jsou žalostné. Je zřejmé, že Česká pošta musí projít radikálními změnami, které musí zahrnovat mimo jiné i propouštění nadbytečných zaměstnanců. Současný vývoj lze proto považovat za správný a České poště by mohl pomoci zlepšit hospodářské výsledky,“ prohlásil analytik.

Loni v březnu pošta zrušila asi 2300 pracovních míst a propustila okolo 1500 lidí. Části propouštěných nabídla rekvalifikaci. Ve střednědobé strategii plánuje podnik do roku 2025 zredukovat počet pracovních míst o 7000.

V posledních letech pošta hospodaří se ztrátou. Za loňský rok podnik počítá se ztrátou okolo 800 milionů korun, což je však zhruba o půl miliardy korun nižší propad než v roce 2020. Podle výroční zprávy skončilo hospodaření pošty v roce 2020 ztrátou 1,356 miliardy korun po zdanění. Celkové provozní náklady v předloňském roce dosahovaly 20,622 miliardy.

Zdroj: České noviny, Česká pošta.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný