Konec zimy v nedohlednu. Počasí navíc bude jako na houpačce

 Počasí 
30. ledna 2022 08:50 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
O sněhové srážky nebude v únoru nouze, hlavně na horách Depositphotos
Počasí v únoru bude hodně pestré a nabídne prakticky od všeho trochu. V druhém měsíci tohoto roku se připravte na sněžení, déšť, mráz, a silný vítr. Očekávat lze přechodně i mírné oteplení.

Podle meteoroložky Dagmar Honsové nás během února čeká turbulentní charakter počasí – ovlivňovat ho budou spíše tlakové níže, takže oblačnosti i srážek bude hodně. A bude větrno. Začátek února bude sice ve znamení sněžení na celém území, ale už konec příštího týdne přinese v maximech až 8 °C. Sněhová pokrývka se i v nižších polohách bude tvořit jen přechodně, Honsová o tom informovala na serveru tn.nova.cz.

A na co se můžeme v nejbližších dnech těšit? Z výhledu počasí na únor to vypadá, že máme před sebou teplotně nadprůměrný měsíc – průměrná únorová teplota je -0,9 °C a srážkově bude v porovnání s normálem, který je 38 mm, mírně nadprůměrný.

V období od 1. do 10. 2. nás čeká převážně velká oblačnost – zataženo až oblačno, místy sněžení, které bude přecházet nejprve od středních poloh v déšť, postupně bude sněžit pouze na horách. Přechodně i na horách přijde déšť se sněhem nebo srážky mrznoucí. Jen přechodně bude polojasno. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 2 a -4 °C, při vyjasnění až -7 °C. Zpočátku období bude -1 až 4 °C, postupně pak 3 až 9 °C.

Období od 11. do 20. 2. přinese oblačnou až zataženou oblohu, místy s deštěm nebo s přeháňkami, od vyšších poloh budou sněhové, přechodně očekávejme sněžení nebo sněhové přeháňky i v nižších polohách. Koncem období bude oblačnost ubývat a budou ustávat i srážky. Ráno naměříme 2 až -4 °C, ve druhé polovině období při malé oblačnosti -4 až -8 °C. Denní teploty budou v rozmezí -1 až 6 °C, podle Českého hydrometeorologického ústavu.

V období od 21. do 28. 2. bude oblačno až polojasno s občasnými sněhovými přeháňkami, v nížinách převážně s deštěm nebo s deštěm se sněhem. Ráno bude mrznout, teploměr naměří +1 až -5 °C, přes den pak  -1 až 4 °C.

"Nejvyšší průměrnou denní teplotu naměřili v roce 1925, kdy 15. února bylo v Karviné 15 °C. To v Oldřichovicích bylo 10. 2. 1929 -34,2 °C, což je naopak nejnižší průměrná denní únorová teplota. Nejvíce napršelo za den 4. února 1933 v Prášilech, a to 94 mm. Extrémní sněhovou pokrývku zaznamenali v Rudolfově 15. 2. 1938, a to 220 cm. Nejvíce sněhu měli 29. února 1952 na Lysé hoře. K hranici tří metrů chybělo 7 cm," doplnila Honsová.

Nejrychleji foukal vítr v 21. února 1967 na Milešovce, kde dosahoval rychlosti 46,9 m/s, tedy 169 km/h. A výrazně teplotně nadprůměrné únory jsme měli v roce 1990, kdy průměrná únorová teplota vzduchu byla na 3,4 °C, o pět let později to bylo 3,1 °C, a v roce 2002 zase 3,4 °C.

Zdroj: tn.nova.cz, Český hydrometeorologický ústav.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný