Covidový semafor se opět mění. Cestování na Kanárské ostrovy bude snazší

 Události 
10. října 2021 07:52 / Naďa Stehlíková
  2
📷
1 fotografie v galerii
Pro očkované je cestování snazší Pixabay
Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo cestovatelský semafor. V tmavě červené kategorii bude nově Lotyšsko a Rumunsko. Naopak Lichtenštejnsko a Kanárské ostrovy budou opět zelené.

Na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo Ministerstvo zdravotnictví seznam zemí podle míry rizika nákazy, který bude účinný od pondělí 11. října. V tmavě červené kategorii bude nově Lotyšsko a Rumunsko. Do oranžové kategorie se přesunou Azorské ostrovy, Norsko, Kypr a Lucembursko. Naopak Lichtenštejnsko a Kanárské ostrovy budou nově zelené.

"Do kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy (zelená kategorie) patří Malta, Polsko, Lichtenštejnsko, Vatikánský městský stát a Kanárské ostrovy. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Chile, Hongkong, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Saudská Arábie, Rwanda, Uruguayská východní republika nebo Tchaj-wan," upřesnil Kryštof Berka z tiskového oddělení Ministerstva zdravotnictví.

Další kategorií jsou země, které se vyznačují středním rizikem nákazy (oranžová kategorie). Do této kategorie zemí se řadí Andorra, Dánsko, San Marino, Švédsko, Španělsko vč. Baleárských ostrovů, Kypr, Lucembursko, Norsko, Itálie, Island, Finsko, Francie, Maďarsko, Monako, Nizozemsko a Portugalsko vč. Madeiry a Azorských ostrovů.

Příjezdový formulář je potřeba vždy

Při návratu ze zemí zelené, oranžové, červené a tmavě červené kategorie je nutné vyplnit příjezdový formulář. Před vstupem na území ČR nebo nejpozději do 5 dní po vstupu je povinnost podstoupit antigenní nebo RT-PCR test.

Semafor zahrnuje také kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie). Do této kategorie aktuálně spadá Bulharsko, Belgie, Irsko, Chorvatsko, Slovensko, Německo, Rakousko, Řecko, Švýcarsko. Pro návrat ze zemí z červené kategorie platí stejná pravidla jako při návratu z tmavě červené kategorie.

Kdy je nutná samoizolace

Do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená kategorie), kam se nově přesune také Lotyšsko a Rumunsko, spadají Estonsko, Litva, Slovinsko a ostatní třetí země mimo EU. Osoby vracející se z červené a tmavě červené kategorie musejí ještě před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto osoby platí také povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. Do té doby je nutné zůstat v samoizolaci. V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději však 14. den PCR test. Do doby výsledku je nutná samoizolace.

Očkovaní to mají jednodušší

Podmínky testování a samoizolace při návratu se netýkají osob, které mají alespoň 14 dní po plném očkování (v případě dvoudávkového schématu 14 dní po druhé dávce, v případě jednodávkové vakcíny 14 dní po očkování) nebo těch, které v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává jim jen povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Uznává se také očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončené očkování z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky, nebo jí odpovídající vakcínou, která je schválena Světovou zdravotnickou organizací pro nouzové použití. Tyto osoby zároveň musejí mít vystavený ověřitelný certifikát, který je zveřejněný v seznamu certifikátů na webu Ministerstva zdravotnictví. Může se jednat také o očkování ze zemí, pro které byl uzavřen implementační akt a vydávají certifikát podle EU covid nařízení.

Příjezd a podání žádosti o vízum je umožněný rodinným příslušníkům občanů ČR nebo ostatních členských států EU.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Petr Batěk si na sebe uvázal bič: Buď se dostane do formy, nebo zaplatí ze svého dost peněz

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu