Životní úroveň v Česku klesá. Vláda si toho ale přes vlny uprchlíků asi ještě nevšimla

 Komentáře 
24. května 2022 14:31 / Michael Veselý
  63
📷
1 fotografie v galerii
Možná je na čase si říct, že každá pomoc má své hranice Depositphotos
Stát se dostává do poměrně složité situace. Inflace roste, zkrátila úspory už o 14,2 procenta a zatím se nezastavila. Potraviny dosahují enormních cen, energie prudce stoupají již od podzimu a co na to naše vláda? Zdá se, že nějak zapomíná na podporu vlastních občanů, protože má plné ruce práce s Ukrajinci.

Na úvod si řekněme, že uprchlíkům je opravdu třeba pomoci. Nejsem z lidí, co píší na sociálních sítích krátkozraké komentáře o tom, že nám tu berou práci a "ať si táhnou odkud přišli". Dostáváme se ale do fáze, kdy náš stát již několik měsíců řeší pomoc těmto lidem a zapomíná na lidi vlastní, kteří ho ze svých daní financují.

Čechům snížila vláda slevy na jízdném ze 70 na 50 procent. Důchodci a studenti tak musí ze svých obvykle nízkých příjmů platit za MHD mnohem více peněz. Ukrajinci ale mohou jezdit zcela zdarma, což poněkud podněcuje nevraživost Čechů. A podobné je to i s dávkami. Zatímco uprchlíkům náleží opakované dávky 5000 korun, pro Čechy zatím vláda zavedla jen jednorázový příspěvek 5000 na každé dítě v domácnosti. Ten navíc náleží rodinám s příjmem do 83 tisíc korun měsíčně. Opravdu je taková rodina nízkopříjmová a potřebuje pomoc státu? Nebylo by rozumnější ty peníze dát jen lidem, jejichž příjmy jsou na hraně? Myslím, že 80 tisíc je celkem dost i na uživení dvou dětí. Pokud jim tedy pravidelně nekupujete kilo rajčat za 80 korun, které je teď hypermarketovým trendem.

Stát také zvedl podporu na bydlení. Zvedat dávku, na kterou spousta potřebných nedosáhne, je vskutku geniální nápad. Příspěvek na bydlení se posuzuje podle počtu osob, které sdílejí domácnost, nedomyšlené podmínky přidělování příspěvku ale nikdo neřeší. Kdo v domácnosti skutečně žije nebo nežije, se prokazuje opravdu špatně a v praxi to znamená, že rozpočet na papíře se od toho skutečného, se kterým domácnost disponuje, velice liší. Když na dávky nedosáhnou ani samostatně žijící důchodci, kterým došly peníze na zaplacení záloh za energie, v systému bude nejspíš něco špatně.

Vláda neustále pomáhá na Ukrajině, před celou Evropou jsme ti frajeři, co se pro ně mohou rozkrájet. Já se ale ptám, všiml si pan Fiala, že je premiérem České republiky, ne Ukrajiny? Kam se mezitím propadají naši vlastní lidé, kterým se dostatečné podpory nedostává? Možná je na čase si říct, že každá pomoc má své hranice. Plno z uprchlíků, které jsme přijali, si u nás nedokáže najít práci, ač pracovní místa tu pro ně vyhrazena jsou. Problém bývá často v tom, že musí ovládat alespoň základy českého jazyka, aby se v práci domluvili s kolegy. Ti, kdo si práci nezvládnou najít, tak budou nadále žít z dávek a zůstanou na starost vládě. Vládě, která zatím nezvládá ani péči o vlastní občany a opomíjí problémy, s jakými se potýkají. Uprchlíkům je samozřejmě třeba pomoci, ale i naši občané čekají na podporu státu v nelehkých chvílích.

Slyšeli jste už ten vtip, že Putin se zapíše do dějin jako člověk, který ukončil pandemii koronaviru během dvou dní? Od počátku války jako by se totiž na potíže z posledních dvou let zapomnělo. Nebo se o nich minimálně nemluví, ale mnoho lidí musí splácet dluhy, které jim vznikly například uzavřením provozoven. Přidejme k tomu, že stoupá cena ropy, se zastavením růstu cen za energie se zatím nepočítá a nahoru se škrábou i ceny pohonných hmot. Chleba za poslední rok zdražil téměř o 10 korun, rajčata zdražila o více než 50 procent. A co platy? Ty rozhodně nerostou adekvátním tempem, aby se dařilo udržet životní úroveň domácností.

Jak tedy řeší vláda tuto krizi? Mimo to, že o ní mluví podezřele málo, ještě nedávno radila lidem, aby si stáhli topení o pár stupňů a méně svítili. Pokud tedy budou hledat další řešení, nejspíš v brzké době můžeme čekat, že nám poradí, abychom do práce i na nákupy chodili pěšky a méně jedli.

Autorský článek - komentář.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod