Rusové posílají brance rovnou na frontu. Vojáci prý chtějí povstat proti Putinovi

 Ze zahraničí 
20. března 2022 07:20 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
V sutinách vybombardovaných domů na Ukrajině umírají dospělí i děti Depositphotos
Na Ukrajině stále pokračují boje proti ruské invazi. Nejtěžší situace je na jihu země v Mariupolu. Pod tvrdou palbou je i jihoukrajinský Mykolajiv, píše server tn.nova.cz. A americká CNN přinesla rozhovor se zajatými ruskými vojáky. Ostře kritizovali svého prezidenta a tvrdí, že proti němu povstanou.

Kvůli tvrdým pouličním střetům se v Mariupolu dosud záchranářům nepodařilo dostat ke stovkám lidí zavalených v krytu pod divadlem. Tisíce obyvatel jsou násilně deportovány do Ruska. Opět je ostřelován i jihoukrajinský Mykolajiv, kde v pátek zasáhl nálet kasárna se spícími vojáky, mrtvých jsou desítky. Rusové verbují muže v separatistickém Doněcku a bez jakéhokoliv výcviku je posílají do nejtěžších bojů. Do okupační armády musí proti své vůli i Ukrajinci z anektovaného Krymu. Tak informuje o válce server tn.nova.cz.

Ve zničeném a obklíčeném Mariupolu probíhá boj o každý metr. Obyvatelé jsou uvězněni v krytech. Nemají co jíst a pít. Mrtvá těla leží na ulicích. Několik tisíc civilistů bylo násilně deportováno do Ruska a nejsou o nich žádné zprávy. Rusové v noci na neděli nepustili k městu konvoj evakuačních autobusů. Blokáda Mariupolu se podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zapíše do historie válečných zločinů.

Také další jihoukrajinské město, Mykolajiv, čelí neustálému ostřelování. V pátek tam nálet srovnal se zemí kasárna se dvěma stovkami spících vojáků. Dosud se podařilo vyprostit kolem padesátky těl.

Mykolajiv je strategickým místem pro tažení na Oděsu, ruským záměrem je podle vojenských expertů vytvořit kolem Černého moře koridor, spojující Krym s povstaleckým územím Donbasu a Luhanska. Na jednom konci koridoru je Oděsa, na druhém těžce zkoušený Mariupol. Dobytí tohoto pásu na jihu je podle pozorovatelů minimálním cílem, kterého chce ruský prezident Putin ve válce dosáhnout.

Tvrdé pozemní boje však pokračují i na východě Ukrajiny. Generální štáb armády hlásí zničení ruských jednotek na severu od Charkova i u města Izjum, kudy se snaží invazní armáda dostat k Charkovu z jihovýchodu.

Ukrajinci odhadují ruské ztráty na 14 tisíc vojáků. Údaje sice nelze ověřit, ale Rusové shánějí posily, kde se dá. Do okupační armády musí pod hrozbou mučení Ukrajinci z anektovaného Krymu, proti čemuž protestovalo ukrajinské ministerstvo zahraničí. Rusové doslova odchytávají muže v samozvané Doněcké lidové republice, kde byla hned na začátku invaze vyhlášena mobilizace. Bez výcviku je posílají do nejtěžších bojů například k Mariupolu, informoval deník Kyjev Independent.

Okupační vojska sice ostřelují ukrajinská města včetně dvou největších, Kyjeva a Charkova, ale do značné míry tak činí z bezpečí vlastního území, neboť se jim nepodařilo ovládnout ukrajinský vzdušný prostor, píše server tn.nova.cz. Ukrajinské letectvo a protivzdušná obrana se podle nejnovější zprávy britského ministerstva obrany úspěšně brání. Získání kontroly nad vzdušným prostorem bylo přitom jedním z hlavních cílů Rusů od prvního dne invaze a tento neúspěch podle Britů značně otupil sílu jejich útoku.

Před válkou už podle ukrajinské vlády uprchly přes západní hranici 3,3 milionu lidí, v rámci země přesídlily další dva miliony.

Řada světových médií přináší nejrůznější reportáže, které mají dokazovat, že mnozí ruští vojáci s invazí na Ukrajinu zásadně nesouhlasí. Například americká stanice CNN odvysílala rozhovor s třemi ruskými zajatci ukrajinské armády. Ti dokonce prohlásili, že po návratu do vlasti plánují proti ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi povstat. Důstojník a pilot stíhacího bombardéru Maxim řekl, že „tajný bojový rozkaz“ dostal teprve den předtím, než Putin oznámil „speciální vojenskou operaci“ proti Ukrajině. „Chtěl bych našemu vrchnímu veliteli vzkázat, aby zastavil teror na Ukrajiné. Protože až se vrátíme, povstaneme proti němu,“ zaznělo v rozhovoru od jednoho ze zajatců.

Pilot Maxim se emotivně rozpovídal také o utrpení, kterému čelí civilisté. „Nejde jen o demilitarizaci Ukrajiny nebo porážku ukrajinských ozbrojených sil, nyní jsou ničena města pokojných civilistů. Dokonce, já nevím, co může ospravedlnit, k***a, dětské slzy, nebo ještě hůř, smrt nevinných lidí, dětí,“ má jasno ruský zajatec.

Maxim přiznává, že jsou si Rusové vědomi toho, co se stalo ve městech, jako je Mariupol, kde bylo od začátku invaze zabito téměř 1 600 lidí. „Byla to děsivá skutečnost, a to nejen proto, že jde o zločin. Je to vandalismus. Takové věci se nedají odpustit,“ řekl například. Alexej, další z pilotů, tiše dodal: „To opravdu není na nás, koho bombardovat, co bombardovat. Je to rozkaz.“

Maxim a jeho kolegové také naznačili, že ohledně ukrajinské ofenzivy panuje všeobecný neklid. „Vím, že v mé jednotce jsou úplně proti. Mají mnoho příbuzných a přátel (na Ukrajině) a bylo jim řečeno, že jde o operaci lokalizovanou na DNR (separatistická oblast Doněcka podporovaná Ruskem), a ne o útok na celou zemi. Moje divize byla zcela proti. Pokud by se Ukrajina chtěla stát součástí Ruska, navázat nějakou spolupráci – rozhodně. Nikdo by nebyl proti. Ale nutit je k tomu je prostě nepřijatelné,“ vysvětlil rozpoložení v některých částech armády.

Zdroj: CNN Prima News, tn.nova.cz, Kyjev Independent.

Témata: válka, Ukrajina, Rusko
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky