Putin zahájil čistku mezi armádními generály. Zatýká se i v ruské tajné službě

 Ze zahraničí 
13. března 2022 06:24 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Řada ukrajinských obcí je zcela srovnána se zemí Depositphotos
Ruský prezident Vladimir Putin údajně začal kvůli pomalému postupu ruských vojáků na Ukrajině čistku mezi armádními generály. S odvoláním na ukrajinské zdroje to tvrdí washingtonské analytické pracoviště Institut pro studium války (ISW). Podle něj se zatýká i v ruské tajné službě (FSB), píší o tom České noviny.

Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov odhaduje, že Putin "kvůli neúspěchu na Ukrajině" nahradil nejméně osm generálů. V pátek byli také podle ukrajinských zdrojů v domácím vězení šéf 5. oddělení FSB Sergej Beseda a jeho zástupce Anatolij Bojuch, informují České noviny.

Jak píše server iDnes.cz, o čistkách v nejvyšší patrech FSB informuje i opoziční zpravodajský portál Meduza, který sídlí v Lotyšsku. Podle zpravodajů šéfové FSB byli zodpovědní za informování prezidenta Putina o postupu invaze na Ukrajině. Odhaduje se, že Putina mohli šéfové informovat záměrně chybně, aby nenarušili jeho představu o hladkém průběhu invaze.

„Putin pravděpodobně provádí vnitřní čistku mezi armádními generály a tajnými složkami. Může to dělat jednak proto, aby si zachoval tvář poté, co nebral v potaz jejich doporučení před invazí, anebo proto, že se jim mstí za falešné informace, které mu podávali,“ analyzuje Putinovy kroky americký institut.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. Jeho armáda obléhá několik měst a snaží se přiblížit se ke Kyjevu. Útočí ale také na civilisty a civilní cíle a má podle ukrajinské strany značné ztráty.

Podle světových tiskových agentur, které se opírají o americké a evropské představitele a analytiky, Rusko operaci špatně naplánovalo a má chybnou taktiku. Nevylučuje se ani neochota ruských vojáků bojovat.

Ukrajinská tajná služba SBU na sociální síti Telegram s odkazem na muže, kterého označuje za zajatého ruského vojáka, uvedla, že Putin "nevěří vlastní armádě a uchyluje se ke stalinským represím". V řadách ruských vojáků se začaly vyskytovat nepokoje, tvrdí ukrajinská kontrarozvědka.

Podle zajatého Rusa prý velení ruské armády obnovilo praxi "popravčích čet", které následují hlavní síly a likvidují ty, kteří chtějí dezertovat. SBU píše, že podle výpovědi zajatce si ruští vojáci s hlubším postupem na Ukrajinu začínají uvědomovat, že "nejsou na mírové misi".

"Byli jsme ale upozorněni, že se nevrátíme, protože nás sledují a zabíjejí dezertéry, kteří se snaží vrátit domů," tvrdí podle SBU zajatec. U Oděsy na jihu Ukrajiny se vzbouřilo 600 příslušníků námořní pěchoty a odmítlo se vylodit, protože "pochopili, co se děje," uvádí se dále ve zprávě SBU, podle níž je ruská armáda demoralizovaná.

Zdroj: České noviny, iDnes.cz, Meduza, Telegram.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Tech

Rusové mají novou ponorku. Jmenuje se Generalissimus Suvorov a veze jaderné střely

Zavřít reklamu