Rusko se chystá použít chemické či biologické zbraně, tvrdí Ukrajina. Má pro to důkazy

 Ze zahraničí 
12. března 2022 06:27 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ukrajina i další země se obávají, že Rusko zaútočí chemickými zbraněmi Depositphotos
Ukrajina čím dál častěji upozorňuje na to, že se Rusové chystají použít chemické či biologické zbraně. Jak píše CNN Prima News, před touto agresí už varoval nejen ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale i například britská ministryně zahraničí Liz Trussová nebo Bílý dům.

Jako první na hrozbu chemických zbraní upozornila Velká Británie. Podle CNN Prima News takto usuzuje z rétoriky Moskvy a z chování ruské armády v Mariupolu. „Jsme velmi znepokojeni potenciálním užitím chemických zbraní. Viděli jsme, že Rusové už tyto zbraně v minulosti na bitevním poli použili. Byla by to další osudová chyba, která by zamířila na účet Ruska, a další velká chyba, která by se přidala k pochybením Vladimira Putina,“ sdělila Trussová.

Britský šéf ozbrojených sil James Heappey naznačil, že chemické zbraně by mohly přinutit NATO k reakci, píše o tom server iDnes.cz. Rusko zatím tvrdí, že Ukrajina vyvíjí chemické zbraně. Velitel vojsk radioaktivní a chemické obrany v ruské armádě Igor Kirilov podle ruského vysílání stanice BBC tvrdil, že ruští vojáci objevili na Ukrajině chemické laboratoře. Ty podle něj vyvíjely nebezpečné nákazy, které měly být na území Ruska zavlečeny pomocí ptáků.

Ukrajina však tato obvinění považuje za absurdní. „Kde zaútočíte chemickými zbraněmi? Na porodnici v Mariupolu? Na kostel v Charkově? Nebo na naše laboratoře, které jsou tady od sovětských dob a pracuje se v nich s normálními technologiemi, nikoli s válečnými?“ rozohnil se ukrajinský prezident v posledním projevu k národu.

Použití chemických zbraní na Ukrajině vyvolává ve Velké Británii značné obavy. Podle premiéra Borise Johnsona by Putin mohl lež o chemických zbraních použitých Ukrajinou zneužít jako dodatečnou záminku invaze.

„Ty řeči o chemických zbraní, to je přímo v jejich scénáři,“ řekl Johnson v rozhovoru s televizí Sky News. „Začnou říkat, že tam jsou chemické zbraně skladované jejich odpůrci nebo Američany, takže když sami rozmístí chemické zbraně, což se obávám že by mohli, budou mít jistý smyšlený příběh, připravený ke spuštění,“ varoval Johnson ve zjevné obavě, že se Rusko snaží získat dodatečnou záminku pro invazi na Ukrajinu.

Podle Ukrajiny je hrozba chemických zbraní ze strany Ruska více než reálná. Důkazem jsou podle ní i plynové masky, které ukrajinští vojáci nacházejí u ruských protivníků. Podle Ukrajinců i Západu si tak Kreml dláždí cestu k tomu, aby v případě, že bude ztrácet v boji s konvenčními zbraněmi, mohl zaútočit těmi chemickými. "Opakovaně jsme se přesvědčili o tom, že pokud chcete znát plány Ruska, musíte se podívat na to, z čeho Rusko obviňuje ostatní," dodal Zelenskyj. Informuje o tom server tn.nova.cz.

Server forum24.cz pak zveřejnil informaci, že by Rusové mohli použít sarin, chlor a yperit. „Máme dobrý důvod k obavám z možného použití nekonvenčních zbraní. I proto, co se stalo například v Sýrii,” sdělil deníku The Mirror vysoce postavený zdroj.

Zdroj: CNN Prima News, iDnes.cz, tn.nova.cz, forum24.cz, The Sun.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Petr Batěk si na sebe uvázal bič: Buď se dostane do formy, nebo zaplatí ze svého dost peněz

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu