Vyplatí se jít do kina na očekávaný film Prezidentka?

 Komentáře 
16. června 2022 13:05 / Michael Veselý
  1
📷
1 fotografie v galerii
Prezidentka utíká tajně v noci z Hradu jako Popelka, aby se setkala se svým vyvoleným Bioscop
Historicky první česká prezidentka je v úřadu už rok a při vší snaze udělat náš stát lepším se ještě pořádně nezastavila. Tak nějak začíná anotace nové romantické komedie, která míří do kin 23. června. Nakolik ale zaujme dospělého diváka, si nejsem jistý, protože zápletku si tvůrci velmi usnadnili. Z romantické komedie, která měla vyobrazovat, že za každou politickou funkcí se skrývá obyčejný člověk, se stala moderní Popelka pro dospělé.

Zhruba před dvěma týdny jsem si tak poklidně seděl u počítače s obědem, když od vedlejšího stolu slyším kolegu, že nemůže uvěřit, co se dneska točí. A hned vzápětí začal číst anotaci, která říká, že po prvním roce v úřadu je Aňa Geislerová coby Kateřina zahlcená prací a přála by si odpočinek. Chce klid bez pozornosti celého státu, až se nakonec odhodlá k riskantnímu kousku. Už tahle část se zdála trochu přitažená za vlasy. Přestože nevíme, kolik přesně je postavě, řekněme, že zhruba mezi 40 a 50 lety. Z anotace ovšem zní jako puberťačka, která si vůbec neuvědomila, kolik pozornosti se jí jako hlavě státu dostane.

Český Hrad se nedědí

Skoro jako bychom zabruslili do pohádky o princezně, jež je nešťastná, že se narodila v tak významné roli a musí nést břímě své rodiny. Jenže tady jsme v současnosti, a aby se Kateřina do funkce dostala, musela zcela určitě vést náročnou kampaň za mnoho peněz, zvítězit ve volbách v boji s ostatními kandidáty a konečně se dostat na vytoužené místo, které jí nespadlo do klína, ale sama o něj usilovala. Každý dospělý člověk tuší, že při nástupu do obdobné pozice bude muset často vystupovat v médiích a obklopí ho patřičná ochranka. Jenže v tomhle filmu se paní prezidentka už po prvním roce ve funkci cítí svými povinnostmi unavená.

Zpět ale k riskantnímu kousku. „Vezme si paruku a v dokonalém převleku se v noci potají vytratí z Hradu. Plán jí vyjde dokonale. Kateřině se noční dobrodružství inkognito v podhradí mezi lidmi zalíbí. Seznamuje se se sochařem Petrem (Ondřej Vetchý), kvůli kterému se do města vydává každou noc. Petr nemá ani ponětí, kdo okouzlující žena, do které se zamiloval, ve skutečnosti je,“ stojí na Bioscopu i ČSFD. A já doufám, že je to jen velmi nešťastná formulace, protože, jak napovídá malba, která se objeví v traileru, její vyvolený ve skutečnosti tuší, s kým má tu čest. Není-li tomu tak, pak to shazuje celý film, protože v době, kdy existují kontaktní čočky různých barev a make-upy simulující perfektně například jizvy, jsou nerozpoznatelným převlekem brýle a paruka. Jednoduše se do kin chystá pohádka, ne romantická komedie.

O tom, že je film romantický, sice nepochybuji, ale s Kateřininým vměšováním mezi „prosté občany“ si tvůrci mohli dát skutečně o něco více práce. Osobně nechápu, proč do filmu více neprotlačili moderní dobu a ona se neseznámila s někým přes internet pod falešnou fotografií upravenou v mobilní aplikaci. Současného diváka by to jistě přitáhlo. Nejpádnějším argumentem pro to, co se mi na filmu nezdá, budiž představa prezidenta Miloše Zemana s jakoukoliv parukou dle vaší libosti. Myslím, že kdo nemá 6 dioptrií, by jej poznal.

Komediální prvky také rozhodně nechybí. Musím potvrdit, že stíhačka asistentka, která, jak se zdá, Kateřiny výlety odhalí, je opravdu k smíchu. Vlastně celá záležitost s tajnými útěky dělá z prezidentky malou holku, která musí poslouchat.

Než mě někdo obviní, že soudím film, který ještě ani nevyšel, uveďme to na pravou míru. Rozhodně neposuzuji film jako takový. Soudím téma, prvky zvolené k jeho zpracování a prezentaci hlavních hrdinů v traileru i anotaci. Nemůžu objektivně říct, že film je špatný, protože žádný film jsem zatím neviděl. Zcela s přesvědčením ale říkám, že minimálně jeho prezentace špatná je, protože po anotaci a shlédnutí traileru už nejspíš ani vidět nechci.

Režisér Rudolf Havlík se v minulosti dost proslavil snímkem Pohádky pro Emu, který vyšel v roce 2016. Právě oba herci, kteří byli v Prezidentce obsazeni do hlavních rolí, s ním natáčeli i zmíněné Pohádky. A u pohádek měl možná zůstat, protože jeho ostatní filmy získávají na internetových databázích spíše průměrné hodnocení. Jak se zdá, rád zabrušuje ke zjednodušování prvků. Kateřinu bych si uměl daleko snáze představit jako vyčerpanou královnu, která opouští svůj hrad v pohádkovém světě, aby si oddechla od každodenních povinností.

Věřím, že film bude mít i plno pozitivních aspektů, jako herecké výkony, protože Aňa Geislerová vypadá ze střípků, které jsou zveřejněny, v roli velice dobře. Stejně tak se divák nejspíš může těšit na dialogy plné vtipných replik, jež, jak se zatím zdá, budou stát za to. I tak se ale pozastavuji nad tím, že někdo zafinancoval natočení romantické komedie, jejíž scénář přímo křičí, že je nedotažený. Mám z něj dojem, že si tvůrci řekli: „Když je to komedie, nebudeme to brát moc vážně.“ A podle toho prezentace filmu skončila.

Scénárista a režisér pan Havlík uvedl pro média: „Náš film může ukázat, že za rolemi, které každý den hrajeme, jsme stále lidmi, toužíme po pochopení a spřízněné duši.“ To mě utvrzuje, že za zrodem snímku stála skvělá myšlenka. Bohužel by ale určitě vyzněla mnohem lépe, kdyby Kateřina neutíkala po nocích jako Popelka za svým princem a jejím jediným převlekem nebyly brýle a paruka.

Do teď mi vlastně není jasné, co tak skandálního je v dnešní době na zamilované prezidentce, a docela mě zajímá, jak bude ve filmu odůvodněno tohle finální drama. Petr se nechce stát součástí jejího světa? Nechce komplikovat život svému synovi? To už bych spekuloval. Neumím si ale v současné době představit situaci, kdy by někdo z politicky postavených osob musel tajit svůj partnerský život, nevede-li ho s prostitutkou. Samozřejmě to neunikne pozornosti médií, ale ve srovnání s mnohými skandály, které skuteční politici zažívají, se zdá, že vlastně vůbec o nic nejde. Třeba se celkový dojem z filmu zlepší, až přijde do kin. Kdo ví. Nechám se překvapit.

Autorský článek.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum