KOMENTÁŘ: Tesla rozprodala většinu Bitcoinu. Mnoho lidí má strach z pádu

 Komentáře 
03. srpna 2022 08:15 / Michael Veselý
  3
📷
1 fotografie v galerii
Tesla rozprodala bitcoin a strhla se panika. Depositphotos
Od doby, co bitcoin spadl pod 20 000 USD, se i zkušení investoři začali trochu bát, nemluvě o vlně, která se strhla v příslušných skupinách na sociálních sítích a hlásala konec kryptoměn a učiněnou apokalypsu všem, kdo do nich něco vložili. Ti rozumnější se neunáhlovali a rozhodli se počkat, až se zase vzpamatuje. Pak ale udělala výprodej i společnost Tesla.

Jak ukázalo druhé čtvrtletí, Elon Musk mění plány na všech frontách. Nejprve zahájil spory s Twitterem a teď jeho společnost Tesla rozprodala 75 procent svých bitcoinů, a to i přesto, že jejich hodnosta v posledních měsících prudce klesla. Tesla ve středu prodala největší kryptoměnu na světě za 936 milionů dolarů. Na konci roku 2021 byla tato měna v hodnotě kolem 2 miliard dolarů. Stejně tak, jako když bylo odhaleno, že firma investovala 1,5 miliardy dolarů do kryptoměn a vyvolalo to prudký nárůst poptávky i zvýšení hodnoty bitcoinu, tento prodej vyvolal obrovskou paniku.

Minulý rok totiž Tesla přestala přijímat bitcoiny jako platbu za svá auta kvůli obavám z dopadu bitcoinů na životní prostředí. A ještě tehdy Musk tweetoval, že nebude prodávat bitcoiny vlastněné Teslou. Nedávná událost však znamená, že miliardář a technologický podnikatel změnil názor. Je možné, že již nevidí kryptoměny jako vhodnou investici? To mohli všichni jen hádat, proč tento krok učinil, totiž nebylo jasné nikomu a vyjádření chvíli trvalo. Prodat ale bitcoin na tak nízké ceně chce opravdu dobrý důvod a strhl tím na sebe pozornost všech fanoušků kryptoměn.

První panika přišla už na jaře s pádem Terry a byla tak velká, že někteří poskytovatelé kryptopůjček například Celsius Network jež sídlí v USA se uchýlili ke zmrazení výběrů. Investoři začali totiž během května vyšilovat z prudkého pádu stablecoinu a jeho sesterské mince Luna. Mezitím Coinbase, největší kryptoburza v USA, potvrdila plány propustit téměř 18 procent své pracovní síly. V souvislosti s tím společnost uvedla, že rostla příliš rychle. Pro plno lidí to ale bylo znamení, že se světem kryptoměn to jde z kopce.

Lidé na sociálních sítích začali okamžitě spekulovat o důvodech, proč k prodeji došlo, a tou největší obavou se samozřejmě stalo, že bitcoin je na tom tak zle, že je lepší jej prodat pod cenou nežli už nikdy. Poté, co padla Terra, byli všichni už tak dost napnutí a po prodeji Tesly se začali někteří investoři uchylovat k prodejům také. To samozřejmě vyvolalo prudký pokles hodnoty. Nejlépe na tom v takové chvíli byli a nejspíše i stále jsou ti, kdo si řekli, že jestli prodělají teď nebo prodělají úplně, je už docela jedno, a tak nechali své bitcoiny ležet, zatímco čekají, než se kryptoměna vzpamatuje. Osobně to považuji za ideální řešení, pokud někdo nemá skutečně investovány miliardy. Malý investor se se ztrátou pár desetitisíců přece jen smíří, pokud na to přijde. Prodat ve chvíli, kdy cena spadne dolů a neexistují žádné pádné argumenty pro její nenávratnost, by bylo hloupé.

Během doby, kdy se čekalo na nějaké vyjádření ze strany Tesly, se objevily nejrůznější spekulace kupříkladu, že automobilka se k prodeji rozhodla, aby si mohla i nadále udržet pozitivní cash flow. To by bez prodeje kryptoměn nebylo možné. Elon Musk však nakonec zmínil poněkud jiné důvody. Vysvětlil, že jeho společnost se obávala o likviditu a přísun peněz v důsledku covidových odstávek v Číně a rozhodně to nemělo být vnímáno jako znamení, že bitcoin nadále nepovažuje za dobrou investici. V tu chvíli si zřejmě ti, kdo zpanikařili a prodali své bitcoinové úspory, museli vytrhat vlasy až na plešku.

Elon Musk přiznal, že v budoucnu se nebrání opět navýšit počty svých bitcoinů. Také dodal, že společnost neprodala žádné dogecoiny, které i nadále přijímá za nákup merche, a tedy v nich zřejmě vidí potenciál. Nikdo by se ale neměl při nákupu nebo investici řídit názorem jediného člověka, a to ani když je jím světoznámý miliardář. Jak se prokázalo v tomto případě, to, že se jednomu vyplatí prodat, ještě neznamená, že se to vyplatí i všem ostatním. Při tvorbě portfolia a nakládání s ním by se nikdo neměl nechat ovlivnit.

Prodej Tesly však daleko víc než samotný bitcoin ovlivnil jiné kryptoměny, které jsou v pozici výrazně slabší. Druhá největší kryptoměna Ethereum také klesla okamžitě o 3 % po zprávách, že Muskova společnost se zbavuje svých investic.

Ti, kdo se nenechali vykolejit náhlými prodeji ani předcházejícím sletem událostí, se Muskovi nakonec vlastně smějí. Jeho společnost byla většinu doby od chvíle, kdy nakoupila, v plusu, a to ve velmi slušném, nakonec ale většinu nakoupené měny prodala v původní ceně, za kterou ji získala. Většina těch, kdo bitcoin kupují, totiž nakonec nepodlehla panice a své investice drží, i když je již nyní jasné, že to bude nejspíš na dlouho. Celý svět se plácá v krizi a potížích způsobených covidem, válkou a mnoha dalšími faktory, jejichž seznam by byl skutečně dlouhý. Díky tomu je jasné, že i kryptoměny čekají krušné časy. Začátkem tohoto roku však bitcoin stoupal, když jej s příchodem rusko-ukrajinské války mnozí začali vnímat jako bezpečné úložiště peněz a není tak vyloučeno, že k tomu v důsledku jiných událostí dojde znovu. Tak jako tak bych se přikláněl k variantě, že ač to potrvá delší dobu, přední kryptoměna se zase postaví na nohy.

Autor Robert Kiyosaki dokonce předvídá největší krach dluhopisů od roku 1788 a uvedl, že sám nyní nakupuje stříbro či zlato a ještě čeká na pokles hodnoty bitcoinu, aby do něj mohl investovat. Cena bitcoinu podle něj padne až na 1 100 dolarů. V dubnu predikoval, že dluhopisy jsou nejrizikovější investicí v globálním zhroucení. Podle něj se bitcoin řadí v současné chvíli vedle zlata a stříbra a stává se pojistkou, která uchová peníze, možná je i významně zhodnotí. S tímto názorem se zcela shoduji. Již v době, kdy přišla válka a začalo se spekulovat o poklesu koruny, jsem měl jasno, že kromě zlata musí jít větší část úspor také do kryptoměn kvůli diverzifikaci rizika a možnosti, že dříve nebo později bude třeba něco vybrat. Abych řekl pravdu, ač zatím zlato i bitcoin leží níž, než by se mi líbilo, nedělám si takové vrásky po každém šokujícím rozhodnutí, jako bylo právě to, jež učinil pan Musk.

Kiyosaki opakovaně varoval před pády trhů a stavem americké ekonomiky. Tento týden dokonce upozorňoval, že inflace může vést k depresi, o které se již zmiňoval i Donald Trump. Přičemž poznamenal, že nemovitosti krachují, například v Číně jsou miliony prázdných bytů. V dubnu také upozorňoval na hrozící hyperinflaci. Opakovaně řekl, že jsme v největší bublině ve světové historii. Tyhle předpovědi možná nevypadají příliš dobře, pro zlato a bitcoin by to však mohlo znamenat růst. Dokonce si myslím, že bitcoin má potenciál získat si nyní více investorů než zlato, je populární, lépe manipulovatelný, narozdíl od zlata je již na mnoha místech přijímán jako přímé platidlo a lidé si na něj celkem dobře zvykají. V podstatě se stal takovým digitálním zlatem a ostatní kryptoměny jsou jen méně vzácnými kovy.

Čím hůře na tom bude ekonomika, tím lépe by se mohlo dařit bitcoinu. Vzpomeňte si na dobu, kdy k nám přišla covidová pandemie. Jakmile ekonomika po celém světě zamrzala, bitcoin rostl a dostal se na neuvěřitelných 60 000 dolarů. Chce to jen trochu času a tahle kryptoměna pravděpodobně znovu vyletí. S panikou a prodeji bych tedy pro zatím ještě počkal.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Forbes.com, Finex.cz, News.bitcoin.com

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod