KOMENTÁŘ: Finanční pomoc státu a stropy pro ceny energií. Všude, jen ne v Česku

 Komentáře 
29. července 2022 07:05 / Michael Veselý
  16
📷
1 fotografie v galerii
Brzo budeme za energie platit mnohonásobně více. Depositphotos
Brzy to bude rok, co jsme si zvolili novou vládu a trochu naivně doufali, že udělá některé změny, jež ta předchozí stále zamítala. Během tohoto roku ale nejenže kabinet nevyřešil nic z toho, co sliboval. Neřeší ani akutní problémy, ve kterých už se republika prostě topí. Jak je možné, že všechny okolní země občanům pomáhají řešit energetickou krizi a u nás se stále o řešení jen přemýšlí a řeční?

Již dříve jsem se zmiňoval, že jiné státy už zřídily kdejakou pomoc občanům v energetické krizi, zatímco u nás to bylo podzimní odpuštění DPH a od té doby nová vláda doslova nehnula prstem. Do nedávna jsem si myslel, že je to otázka času, než se konečně k něčem dokopou, protože v tom přece lidi nemohou jen tak nechat. Zcela upřímně ale mohou a zdá se, že i nechají.

Vláda neustále jen rozdává rady o šetření energií. „Chtěli bychom občany a firmy požádat, aby v úsporách energií pokračovali,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v souvislosti s nedostatkem plynu, který může, a nemusí přijít. Rád bych věděl, jak se topí u Fialů doma, protože my topili oproti loňsku zhruba o třetinu méně a doplatek je vlastně stejný. Jelikož se zatím neočekává pokles cen, spíše další růst, příští zimu zřejmě budu chodit po domě a vybírat, které místnosti hodláme vytápět a které ne. Nebýt ,cenné’ rady pana premiéra, samozřejmě by nám nedošlo, že je na čase s energiemi šetřit.

Peníze i energie, které jsme letos ušetřili, nejsou ani trochu zásluhou vlády, ale výsledkem snažení každého jednotlivého občana, který si uvědomuje závažnost situace. Vláda reálně nepřipravila vůbec žádný plán, jak z tohohle průšvihu ven. Vlastně ve mně ani nevzbudila dojem, že jedná o něčem konkrétním. Stále se tak hypoteticky mluví o nějakém řešení, ale kde vidíme jasné kroky? Proč jinde lidé dostávají příspěvky a my v Česku máme jen oči pro pláč? Argument, že byl zvýšen příspěvek na bydlení, je směšný. Pokud máte v rodině někoho, kdo musel žádat o příspěvek, pak víte, jak tohle „výběrové řízení“ chodí. Životní minima a další aspekty, podle kterých se nárok posuzuje, jsou nastaveny tak nízko, že plno lidí s opravdu hraničními příjmy, na dávky nedosáhne.

Jsme jediní, kdo je bez pomoci

Na rozdíl od nás, Slováci budou mít pravděpodobně v nadcházejících dvou letech, co jíst. Na začátku července se ukázalo, že slovenská vláda zastropovala ceny u elektřiny na další dva roky. Vedle toho také poskytla Slovákům jednorázové příspěvky a samozřejmě snížila DPH. Vláda se domluvila se společností Slovenské elektrárne, jež energii vyrábí, aby již cenu nezvyšovala. Až do konce roku 2024 by tam měla regulovaná složka vycházet v přepočtu na 1500 korun. Na energii by tak dle odhadu mohly domácnosti za toto období ušetřit v průměru kolem 12 tisíc korun. Jako kompenzaci nabídl stát, že nebude během těchto let zdaňovat nadměrný zisk z elektřiny vyrobené z jádra.

Naši slovenští bratři však nejsou jediní, komu se daří se situací bojovat mnohem lépe. I Německo zavedlo okamžitě opatření. Každá domácnost dostala na pomoci v boji proti šíleným poplatkům za energie v přepočtu více než 7 tisíc korun. Ti, kteří pobírají příspěvek na bydlení k tomu navíc dostanou ještě dalších 6 600 korun a rodiny s dětmi dostanou téměř 2500 na každé dítě. Nemůžu opomenout, že Německo je na tom ekonomicky z dlouhodobého hlediska výrazně lépe, to ale ani tak neomlouvá nečinnost naší vlády. Polsko výrazně snižuje DPH. Sazbu plynu ponížilo o celých 15 procent a klesalo samozřejmě i u elektřiny. V Rakousku jdou zase cestou příspěvků pro domácnosti.

Jak je možné, že tady ještě nikdo nic nedostal? Můžeme rozdávat po pěti tisících na každé dítě, můžeme přispívat uprchlíkům, ale kde jsou peníze pro české pracující občany, již tento stát drží v chodu a mnohdy dělají za opravdu mizerné platy? Z čeho vznikl nápad přidávat rodinám s dětmi, které mají roční příjem pod milion, peníze na každé dítě a zadlužovat tím stát, vážně nechápu. Peníze jsou určeny pro potřeby dětem, nikoliv k hrazení energií. Možná si vláda spletla energetickou krizi s nějakou jinou, na kterou doplatí výhradně děti nebo nerozumím, proč upřednostnili ze všech potíží k řešení právě tento krok. Když se podívám na škálu rodin, které dosáhnou na tuhle dotaci, nedokážu ji vnímat jinak než jako úplatek, lidově řečeno ,držhubné‘. Nic proti pomoci dětem, ale je to opravdu podivný krok s nesmyslnými kritérii v situaci, ve které se nacházíme.

Že musí stát přispět uprchlíkům už sice dává větší smysl, ale celá organizace přijímání uprchlíků se začala Vítu Rakušanovi (STAN) lehce vymykat z rukou, když se ukázalo, že sem prchají i lidé, kteří nejsou ohroženi a mnohdy se na Ukrajinu zase vrací s kdejakou kořistí, jako by se nechumelilo. V Praze byly zaznamenány případy drzých Ukrajinců v drahých autech, kteří překročili hranice ze zcela jiných důvodů, než že by je někdo ohrožoval. Pomáhat se samozřejmě musí, ale systematicky a tam, kde je to opravdu potřeba. Plošné příspěvky pro všechny bez rozdílu, které sype naše vláda z rukávu v závěru nepomohou téměř nikomu.

Nakonec jsme se ale dočkali – dalšího slibu

Všechny státy jednají od počátku roku, jen u nás je na vše času dost. Domácnosti, které projdou sítem a přežijí toto zúčtovací období, by se tak údajně měli dočkat nějaké pomoci na podzim. Některé společnosti do té doby ovšem zkrachují a rodiny se zadluží. Po půlroce se konečně objevil alespoň konkrétní náčrt toho, jak by mohla pomoc vypadat. Má se jednat o úsporný tarif. Dle dostupných informací bude ze státního rozpočtu vyčleněno 30 miliard korun a průměrně 16 tisíc připadne na jednu domácnost. Finance mají být rozděleny dle toho, jak je využívána elektřina a plyn v jednotlivých domácnostech. Ti, kdo topí elektřinou a vaří či ohřívají vodu plynem budou mít údajně příspěvek nejvyšší. Zní to komplikovaně? No poněkud to totiž komplikované je.

Výše příspěvku bude navíc přímo ve vyúčtování, takže si lidé nebudou nikde žádat a nic dokládat. Zřejmě se tedy bude jednat o výčet na základě informací uvedených u firmy, která energie dodává. Stát v podstatě zaplatí obchodníkům část faktur za občany. Návrh s rámcem novely odhlasovala i opozice, přesto jej kritizovala. Není divu, když se na takové opatření čekalo – a stále čeká – do října, navíc bude velmi složité a ještě nemáme jistotu, jak to celé dopadne. Stát totiž sice vyřešil dotaci, ale ne neustálé zvyšování energií. Je možné, že za dva roky, kdy budou mít na Slovensku uspořeno díky zastropování elektřiny, my budeme platit dvakrát tolik než nyní a nějakých 16 tisíc korun na domácnost nás už takříkajíc nevytrhne.

Když tak zmiňuji finanční obnos, ten ještě odhlasován není, o přesných částkách se tedy bude mluvit. Maximální výše už je ale daná návrhem, tedy příspěvek nepřesáhne 30 tisíc korun na domácnost. O nějaké minimální výši se samozřejmě v novele prozatím nemluví. Ať ale koukám na věc objektivně, musím přiznat, že minimální výše 30 tisíc korun na domácnost mi přijde v pořádku – minimálně za současného stavu. Účinnost příspěvku samozřejmě ovlivní, kam až ceny za energie vystoupají a zda se je vláda bude snažit nějak zarazit, nebo nám zůstane dále vzkazovat, abychom hlavně šetřili, aniž by zohlednila, že existuje určitá hranice, jak moc lze šetřit během únorových mrazů, pokud jste důchodce ve starším domku či bytě, pokud si chcete zachovat alespoň základní životní komfort.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Seznamzpravy.czCt24.ceskatelevize.cz, Parlamentnilisty.cz, Novinykraje.cz

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky