KOMENTÁŘ: Generál Pavel paroduje Zemana ve člunu. Není si sebou jako kandidát až moc jistý?

 Komentáře 
26. července 2022 08:19 / Michael Veselý
  67
📷
1 fotografie v galerii
Generál Pavel se vydal na plavbu po vzoru současného prezidenta. Wikimedia Commons/Brno pro Ukrajinu/Martin Strachoň
Jistě nebudu jediný, na koho působil Petr Pavel jako nejreprezentativnější kandidát na prezidenta, který má mnoho užitečných zkušeností. Tenhle názor jsem ale mírně změnil, když jsem viděl jeho poslední vystoupení a přiznám se, že to není poprvé, co jsem zapochyboval.

Generál Pavel rozjel kampaň pořádně, již během jara se účastnil nejrůznějších diskuzí, jak posunout náš stát kupředu a řešit kritické problémy, které v současnosti dusí vládu. Mimo jiné se zúčastnil i podivného semináře, za který se v Praze vybíraly nekřesťanské peníze a řečnilo se na něm vlastně jen o potížích s covidem či Ruskem. Výstupem byla informovanost všech zúčastněných, že na Rusko si musíme dávat pozor a proč. Pokud vám to zní jako úplně zbytečně vyhozené peníze nejste sami.

Petr Pavel se rozhodl prezentovat jako pravý opak Miloše Zemana. Tento přístup samozřejmě dává smysl, protože je jeho dlouholetým kritikem, ač o něm možná nebylo dříve tolik slyšet. Nejednou označil Zemanovo počínání za špatné, uvedl, že se za jeho výroky stydí a bohužel nutno podotknout, jeho poukazování na Zemanovy výstupy bylo mnohdy oprávněné. Při jednom ze setkání s Vladimirem Putinem Zeman řekl, že „novináře je třeba vyhubit“, čímž získal pozornost i v zahraničních médiích. Jeho vulgární výroky spojované s nejmenovanou kapelou, kterých se dopustil před lety, také zůstaly vryty do pamětí mnohých občanů. Legendární hláška „ku*da sem, ku*da tam“ zdobila nejeden internetový profil dorostenců, kteří si z prezidenta utahovali.

Za tuto kritiku se do Pavla mnohdy opírali Zemanovi příznivci, kteří poukazovali na jeho někdejší přísahu komunistickému režimu. Ta je totiž to jediné, co mu mohli vytknout. Generál měl naproti tomu v rukávu es několik a Zeman mu stále strkal další. Na paškál si zdaleka nebral jen současného dosluhujícího prezidenta, ale nebál se zkritizovat i jeho okolí. V roce 2019 se peprně vyjádřil o typické trojici zahrnující mluvčího Jiřího Ovčáčka, ekonomického poradce Martina Nejedlého a kancléře Vratislava Mynáře. Vyprávěl o návštěvě Afgánistánu, kterou absolvoval společně s prezidentem a skvadrou jeho poskoků. Chování prezidentových kolegů bylo podle něj značně nedůstojné, protože zatímco Miloš Zeman čekal v jedné místnosti s vojáky, tak mu jeho nohsledi začali tykat a podle Pavla i otírat pusu přímo před přítomnými. Zdálo se, že prezident nepotřebuje osobní ochranku, ale pečovatele.

Všechnu tuto kritiku jsem považoval za oprávněnou, zejména když upozorňoval na Zemanovu náklonnost k Rusku a opožděnou reakci na konflikt s Ukrajinou. Teď však v mých očích klesl. Nedávno se totiž Miloš Zeman pochlubil, že letošní dovolenou by, mimo jiné, rád strávil ve člunu, jak je už zvykem. Jeho fotografie, na kterých se v něm povaluje kolovaly v minulosti po internetu. Nakonec se ale kvůli potížím s počasím letos pan Zeman nikam nevydal. Zato Petr Pavel, který jej v minulosti přirovnával k ukrajinskému námořnictvu, na vodu vyrazil. Na sociálních sítích se záhy objevilo video, ve kterém prezidenta paroduje během plavby v České Čermné. Člun údajně nachystali lidé poté, co se v rozhovoru nechal slyšet, že by dal přednost rybníku bez něj.

Generál Pavel si tedy dal říct, nabízené plavidlo přijal a začal s ním svižně veslovat po hladině v leže, tak jak je obvykle vídán při rekreaci současný prezident. Vtip by to asi byl dobrý, pokud by za Zemanovým povalováním ve člunu nebyl jeho velmi zlý zdravotní stav.

 

Dejme stranou spekulace, do jaké míry může za zhoršení prezidentova zdraví alkohol, protože ten roli bezpochyby hraje, ale ani tak mi nepřipadá vhodné, utahovat si z něčího chátrajícího zdraví. Není to zase tak dlouho, kdy se po Zemanově hospitalizaci polovina republiky bála, že nám během úřadu zemře prezident. Během rozhovoru se CNN News Miloš Zeman údajně řekl, že volí člun právě proto, že nohy mu neslouží, jak by měly, ale pádlovat rukama pro něj není potíž.

Pavlovi příznivci divadlu samozřejmě tleskali a komentovali i zmiňované video s velkým pobavením. Parlamentnilisty.cz udělaly výtah z internetových diskuzí na toto téma, kde se objevovaly vtipy ohledně kandidatury na prezidenta a další srovnání se Zemanem. Objevily se však i další názory a ty již byly méně chápavé k tomuto počínání.

Bohužel musím říct, že se shoduji s lidmi, kteří napsali, že jakožto kandidát se slibně rozjetou kampaní, který si utahuje ze současného prezidenta, je ubohý. Pavel tohle rozhodně neměl zapotřebí, protože jeho podpora je obrovská a zesměšňováním Zemana se pouze snižuje na jeho úroveň. Že pan Zeman nereprezentuje republiku zrovna nejlíp, víme asi všichni. Uvědomují si to i děti na základních školách a není pochyb ani o tom, že je manipulován svým okolím, které jej na Hradě obklopuje. Při hospitalizaci v nemocnici Ovčáček mlžil tolik, že se v tom sám ztrácel a nejspíš pro nikoho nejsou informace z Hradu již důvěryhodné. Zejména po tom, co se některé dokumenty náhodně skartují a ztrácejí v těch nejméně vhodných chvílích a bez řádných vysvětlení.

Pravdou ale je, že pokud si máme zvolit nového lepšího prezidenta, tak bych určitě vybíral někoho, kdo si zachová úroveň a nebude mít potřebu zesměšňovat ostatní kandidáty nebo současného prezidenta, který funkci vykonával mnoho let. Ono je přece jen lehké kritizovat, ale pokud Pavel ve volbách zvítězí, stane se terčem všem na očích sám. Možná sází na to, že není z čeho vybírat, takže má pocit, že si podobné projevy může dovolit. Pravdou ale je, že se možná ošklivě přepočítal. Lidé vždycky váhají a názor na kandidáty mohou do podzimu ještě mnohokrát změnit. Samozřejmě jeden podobný přešlap nezmění přístup celé jeho základny podporovatelů, na druhé straně se říká, že tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne a náš generál vypadá, že mu sláva lehce stoupá do hlavy.

Na kandidaturu se připravoval poměrně dlouho a pečlivě, než aby ji teď pohřbil obdobnými výstupy. Součástí jeho kampaně bylo ježdění po republice, kdy si vyslechl mnoho názorů a udělal si přehled, jaké problémy je třeba aktuálně řešit. Při této příležitosti v jednotlivých regionech také prezentoval svůj náhled na dané věci, aby přiblížil lidem, co od něj v budoucnu mohou očekávat, pokud skutečně usedne na Hradě.

Proč si myslím, že Petr Pavel nemusí nutně ve volbách zvítězit? I přes velkou náklonnost voličů stále existuje neoficiální kandidát, na kterého se zapomíná. Ač Andrej Babiš (ANO), opakovaně řekl, že jeho rodině se tento nápad nelíbí a on sám se pro kandidaturu zatím nerozhodl, napíná veřejnost a prohlašuje: „Ptejte se mě v září.“ Z toho vyplývá, že se stále může pokusit Pavlovi konkurovat a podporu bezpochyby najde. V jednom ze svých videí, která pravidelně nahrává na sociální sítě, vyzval voliče, aby pro něj sesbírali hlasy, pokud si jej přejí vidět mezi kandidáty. Je více než zřejmé, že apeluje na lidi, aby ho protlačili kupředu. Jde totiž o celkem spolehlivý způsob, jak se předvést jako silný kandidát. Mnoho lidí volí nejen dle osobních preferencí, ale i na základě šance, že jejich hlas nebude zbytečný a kandidát postoupí do druhého kola. Tam by se proti generálu Pavlovi mohl dostat právě Andrej Babiš.

Ten během posledních informací, jak už má ve zvyku, ale změnil informace a tentokrát prohlásil, že v září se ještě voliči nic nedozví. Pokud by kandidoval, oznámí to na poslední chvíli a je možné, že se opře o hlasy poslanců. To bych viděl jako méně efektivní než sbírání podpisů lidí, jež by bezpochyby získal.

V případě, že na kandidaturu ze strany pana Babiše skutečně dojde, bych ani jednu stranu nepovažoval za předem jasného vítěze. Obávám se, že souboj by byl stejně těsný jako během posledních voleb, kdy rozhodoval doslova každý hlas.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Irozhlas.cz, Hlidacipes.org, Blesk.cz, Parlamentnilisty.cz

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?