KOMENTÁŘ: Pracovních sil je žalostně málo, za to že nastoupíte už dnes můžete dostat tři sta tisíc a byt

 Komentáře 
27. července 2022 08:13 / Michael Veselý
  7
📷
1 fotografie v galerii
Při hledání zaměstnání na vás čeká velká spousta benefitů. Depositphotos
S přívalem Ukrajinců, kteří prchají před válkou, se lidé báli o svá pracovní místa. Nejeden Čech psal na sociální sítě, že nám seberou práci. Realita je zatím úplně jiná. V Česku je práce více než těch, kdo ji mohou vykonávat, a to zejména v některých vybraných odvětvích.

Zaměstnavatelé řeší nedostatek pracovních sil nejrůznějšími benefity, aby k sobě pracovníky přitáhli. Někde jsou to obyčejné sick-days, jedná se o dny, kdy můžete zůstat doma, pokud se zrovna necítíte dobře. Jinde nástupní bonusy, různé motivační bonusy k platu, firemní elektronika či auto a někde už dokonce došlo i na byt.

Ty nejlepší benefity samozřejmě čekají na pracovníky v oblasti záchranných služeb, policie a hasičů. Jelikož ti, kdo vykonávají podobné profese často nasazují život, a tak už náborové příspěvky sahají tak vysoko, jak si mnozí z nás umí jen stěží představit. Jestli potřebujete rychle splašit základ na hypotéku, rozhodně se vyplatí nastoupit k policii například v Praze. Tak jednoduché to samozřejmě není, ale jako budoucímu policistovi vám nabídnou náborový příplatek celých 300 tisíc korun. I když to už v dnešní době ani jako základ pro hypotéku stačit nebude. Máte také nárok na příspěvek na bydlení a dopravu, což není vůbec špatné a nenechte se klamat, v mnoha zaměstnáních vám tolik benefitů nenabídnou. Zejména příspěvek na bydlení není žádným pravidlem. Mimo jiné dostanete i stravenky, ale ty jsou již celkem běžnou součástí většiny pracovních poměrů.

Pokud se vám to stále nezdá dost, měli byste vědět, že policistům se tady přispívá dokonce i na dovolenou. Je to sice omezeno částkou 5000 na rok, ale to už je celkem hezká suma, pokud si chcete zajet na pár dní k moři. To vyvolává nejen zájem o pracovní pozice, ale dokonce i konkurenční přístup a soutěživost při snaze práci získat nebo si ji udržet. Musím přiznat, že jinde jsem se snad ještě s příspěvky na dovolenou osobně nesetkal, ač vím o jejich existenci. Často na ně tedy při pracovních nabídkách nenarazíte.

Podobné výhody mají i členové hasičského sboru. Nejedná se pouze o samotné hasiče, ale i řidiče požárních aut, operátory na linkách a záchranáře. Na všech těchto pozicích je pracovníků nedostatek. Náborové příspěvky se u hasičů řeší častěji individuálně, v inzerátech nabízeny nebývají nebo se neuvádí jejich přesná výše. Získávají ale k platu také rizikové příspěvky a šestý týden dovolené. To je poměrně příjemné, zejména v době, kdy jak známo, lidé pracují až příliš. Nejenže standardní pracovní doba je mnohdy kontraproduktivní, protože v pátek odpoledne už lidé nemají energii cokoliv dělat, ale čtyři nebo v některých případech pět týdnů dovolené se vyčerpá jako nic.

Zato platové rozmezí u hasičů se pohybuje v tak mizerných výších, že není divu, kolik úsilí je třeba vynaložit a jaké všechny benefity musí uchazečům nabídnout, aby se přihlásili. Hasiči, kteří pro lidi denně riskují životy, dostávají při nástupu plat mezi 22 a 34 tisíci korun podle odpracovaných let a získaných zkušeností. Ano, takhle platíme v roce 2022 lidi, kteří jezdí hasit požáry a evakuovat lidi. Abych řekl pravdu, za 22 tisíc bych nešel ani prodávat do obchodu, kde mám mnohem menší pravděpodobnost, že mě někdo nebo něco zabije. Dejme stranou, že ti lidé to obvykle dělají proto, že to dělat chtějí. Je to samozřejmě skvělé poslání a určitě do toho lidé nejdou pro peníze. Nabídnout ale někomu v dnešní době za takovou práci tuhle částku je prostě nedůstojné. Nemusím tady snad dlouze vypočítávat, kolik peněz člověk potřebuje na bydlení, jídlo, pro rodinu, na případné lékařské výdaje, nejrůznější poplatky, a pokud myslíte, že za dvaadvacet tisíc korun si zajdete na konci měsíce ještě zvesela do kina, tak to opravdu ne. Benefity jako multisport kartu nebo stravenky, které jsou jim nabízeny, dostanou i kdekoliv jinde, takže se mi podobná nabídka nezdá příliš motivační.

Podle uvedených informací shání aktuálně v Praze hasiče snad do všech sborů. To mě nepřekvapilo. Asi budou shánět dlouho, pokud taky nepřihodí 300 tisíc za nástup. To si nejspíš na vedení dobře uvědomili, protože uchazečům začali nabízet navíc služební byty. Podrobnější informace o podmínkách však nejsou, a tak jen těžko říct, zda je tohle opravdu výhodné, jak jsem pochopil, pravděpodobně se tahle nabídka netýká všech a přece jen je i mnoho bezpečnějších povolání, jejichž součástí jsou různé formy ubytování. Někdy je to jen ubytovna hrazená zaměstnavatelem, jindy zvýhodněný byt, který je firmou zprostředkován. Hlavní ale je, že nemusíte nutně riskovat život, abyste se k podobným benefitům dostali, protože pracovních sil je aktuálně na trhu málo. Ubytování mají mnohdy uhrazeno i obyčejní dělníci pracující pod firmou, která jim práci zprostředkovává.

Existují firmy, které přímo inzerují, že spolu s pracovní smlouvou získáváte i klíče od bytu. To je v dnešní době poměrně výhodné. Jednak je opravdu těžké sehnat byt za rozumnou cenu, protože poptávka na trhu široce převyšuje počet dostupných nemovitostí. Najít tedy rychle bydlení, pokud se chcete přestěhovat za prací, není snadné. Další výhodou přiděleného bytu bývá, že se rovnou počítá s tím, že z něj musíte mít dostupnost do práce. Odpadá tedy starost s výběrem vhodné lokality. Mnohdy máte totiž bydlení hned vedle továrny či kanceláře, a dokonce jsem se setkal i s nabídkami využívat byt kupříkladu první 3 měsíce zdarma. Byt obvykle nebývá určen jen pro pracovníka. Samozřejmě se to liší případ od případu, ale dle dohody se jedná mnohdy o dostatečně velké bydlení, jež slouží klidně celé rodině, má-li partnera/partnerku a děti. To už zní jako docela slušná úroveň pracovních benefitů.

Lékařům, se kterými to není vůbec dobré, pokud jde o množství pracovníků, a mají všude přeplněno pacienty, je dokonce někdy krom bytu nabízeno ještě auto, a dokonce náborový příplatek v řádu statisíců. Tam už bylo opravdu na čase, protože zdravotnictví trpí čekárnami praskajícími ve švech. Pokud nebudou lékaři lépe motivováni vykonávat svou práci, celý náš zdravotnický systém by mohl zkolabovat. Znám nespočet lidí, kteří šli vystudovat zdravotnickou školu a vůbec nemíní v oboru pracovat, protože práce je špatně hrazená a ne zrovna jednoduchá. Známá mi řekla, že aby se uživila, musí jednoznačně na vysokou, protože plat zdravotníků po střední škole je tak nízký, že by neměla šanci z něj vyžít a benefity v tomhle případě jsou takřka nulové. Přitom jsou obory v oblasti zdraví jedny z nejnáročnějších s širokou škálou odvětví, ve kterých musí být člověk vzdělán a obrovským množstvím odborných pojmů. Stejně jako většina zaměstnání, kde pracujete s lidmi, i tohle umí být vyčerpávající a často i velmi rizikové pro samotné pracovníky. Neustále přece přicházejí do kontaktu s nemocnými lidi. Proto jsem názoru, že je to jeden z oborů, kde je třeba lidi skutečně motivovat k práci.

Současnou štědrost bychom si měli užít, dokud to ještě jde, blíží se totiž krize, která bude mít za důsledek i růst nezaměstnanosti. Po dlouhých letech, kterými nás provázel covid, a následně nám jeho utlumení vynahradila válka, se totiž dostáváme do bodu, kdy mnohé firmy krachují. Zatím to stále ještě neprasklo a většina se drží, poslední morovou ránu však zasadí podnikům neustále stoupající ceny energií. Pak dozajista benefitů a pracovních míst rychle ubyde. Už teď se začíná šetřit, kde se jen dá a je otázkou času, než se ekonomická situace zhorší. To se totiž netýká jen naší republiky, jedná se o globální problém, navozený zmíněnými událostmi posledních let.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Nabor.mppraha.info/, Mb-net.cz, Prahain.cz

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008