S krachem Bohemia Energy se vyrojili energošmejdi. Na pozoru by měli být nejen senioři

 Události 
15. října 2021 15:50 / Naďa Stehlíková
  1
📷
2 fotografie v galerii
Pod uhlazenou slupkou se může skrývat podvodník nebo zloděj Se svolením Policie ČR
Neočekávaný pád energetického gigantu Bohemia Energy a jeho spřízněných firem dopadl na statisíce domácností. Na ně mají spadeno takzvaní energošmejdi, kteří se po období relativního klidu vynořili po celé republice. Chtějí využít aktuální nervozity a nejistoty na trhu, aby uzavřeli zdánlivě výhodné smlouvy. Bohužel není vyloučeno, že těmto lidem nepůjde primárně o smlouvu, ale třeba i o krádež.

Vynalézavost podvodníků nezná mezí a jako své oběti si velmi často vybírají seniory. Proto je důležité neustále a podrobně informovat o rizicích velmi zákeřného druhu trestné činnosti. „Jedním z častých způsobů, kdy je senior okraden, je vniknutí pachatele do bytu pod falešnou záminkou, například že chce seniorovi vrátit přeplatek za energie. Vystupuje jako zástupce dodavatele energie či jiné služby a pro navrácení přeplatku používá bankovku vysoké nominální hodnoty. Senior pak musí ve svém obydlí hledat peníze na rozměnění, a tím prakticky navede pachatele k místu, kde má uschovánu hotovost,“ upozorňuje na nekalou praktiku Naděžda Buncová z oddělení prevence Policejního prezidia ČR.

Hledání hotovosti na rozměnění podvodník využije a informuje své komplice o úkrytu peněz. Následně odláká pozornost seniora. Do bytu tak může vniknout další osoba, která z vytipované skrýše odcizí veškerou hotovost, a senior o tom ani nemá tušení. „Ze zadokumentovaných případu je jasné, že se podvodníci chovají velmi obratně a okradený senior na odcizení peněz může přijít i s velkým časovým rozestupem. V některých případech pak krádež ani nenahlásí,“ říká Buncová.

Problém s pamětí a detaily

Pro nalezení a zadržení podvodníků je velmi důležité toto jednání vždy policistům oznámit. Informace k podobě pachatelů, jejich oblečení či například způsobu mluvy, případně chůze mohou výrazně pomoci k dopadení a usvědčení pachatelů. U starších osob bývá také problémem horší paměť a vybavování si detailů. Mnohdy se přidává strach z reakce okolí, a proto tyto skutky raději neoznamují.

Podvody nejen s energiemi

Podvody s podobným scénářem se mohou stát v souvislosti s nabízením výměny oken a nutnosti jejich přeměření, provádění měření spotřeby energií, nabídkou dodání kvalitních zámků nebo dveří apod. Policie proto apeluje nejen na všechny seniory: „Buďte opatrní a nikoho neznámého do bytu nepouštějte. Dnes Vám nikdo osobně přeplatek nepřinese. Nejste povinni pouštět cizí osoby do svého obydlí. V případě jakékoliv nejistoty se ihned obraťte na tísňovou linku 158 a věc oznamte,“ doporučuje Buncová.

Jak se správně zachovat v podobných situacích

  • Ptejte se, kdo zvoní. Podívejte se kukátkem. Pokud osobu neznáte, neotevírejte.
  • Dveře otevírejte přes bezpečnostní řetízek a s dotyčným komunikujte přes tento omezený prostor.
  • Pokud nemáte o nabízenou komunikaci zájem, službu odmítněte a zavřete dveře.
  • Při odečtech spotřeby energií vyžadujte od osoby zaměstnanecký průkaz. Její návštěvu za účelem odečtu energií ve vašem obydlí si můžete ověřit na telefonní zákaznické lince.
  • Nebavte se s takovými lidmi více než je nutné. Odkazujte se například na rodinné příslušníky, že to s nimi vyřeší oni.
  • Pokud se v bytovém domě, kde bydlíte, nachází podezřelá osoba, která cokoliv nabízí, neváhejte a volejte na linku 158. Policisté přijedou na místo a prověří účel pohybu osoby po domě.
  • Nevěřte vrácení přeplatku za vyúčtování služeb nebo energií osobně a v hotovosti. Žádná společnost nikdy neprovádí vyúčtování formou fyzické donášky přeplatku do domácnosti.

Zdroj: Policie ČR.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hailey Bieber promluvila o svém manželství. Modelka popírá, že ukradla Justina Biebera zpěvačce Seleně...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...