KOMENTÁŘ: Finanční situace v mnoha domácnostech se extrémně horší, ale neházejme vinu jen na politiky
Abychom stále dokola neobviňovali jen vládu, že drží občany hladem, rozhodl jsem se podívat na problematiku i z jiného úhlu pohledu. Je totiž několik věcí, které mohou lidé udělat – a nedělají je – aby na tom byli se svými prostředky lépe. Každý z vás zná jistě někoho, kdo má mnohem lepší příjem a vlastně toho nemusí moc dělat a stále má všeho dostatek. Většina lidí si o tomhle myslí, že život je prostě nefér a já nechci tvrdit, že není. Často se ale stává, že lidé, již to mají zdánlivě mnohem snazší než vy, dělají zkrátka pro své štěstí něco, co vy neděláte.
Možná to někoho překvapí, ale jedním ze základních problémů je podvědomí, které nás mnohdy drží zpátky. Jsou lidé, kteří se narodili chudí a věří, že celý život budou chudí, pokud si neřeknou: „Chci od života víc a můžu mít víc.“ Pak je velmi pravděpodobné, že se váš životní standart skutečně nikdy nezlepší. Možná teď zabíhám trochu do psychologie, ale způsob, jakým uvažujeme, je základním kamenem pro celý náš život. Nemůžete si jednoduše říct, že máte smůlu, nejste předurčeni k tomu být bohatí a čekat, že se ve vašem životě něco změní.
Důležité je hledat cesty. Plno lidí se narodilo do zcela obyčejných, chudých rodin. Našli ale způsob, jak vydělávat peníze, ať už to bylo podnikání, investice, nějaká schopnost, která jim vynesla výdělek, protože byla pro ostatní užitečná nebo třeba umění, jež dokázali vytvořit. Jediné, co tihle lidé udělali, bylo, že hledali cestu a nespoléhali na jeden, základní příjem. „Neznám nikoho, kdo by zbohatl z toho, že denně chodí tvrdě dřít do práce jako něčí zaměstnanec. Lidé, kteří mají peníze, je získali z vedlejších příjmů nebo začali sami podnikat,“ řekla mi kdysi kamarádka, když jsme se na tohle téma bavili a je na tom něco pravdy. Člověk nemůže očekávat, že mu spadne do klína povýšení a snít o tom, jak si přilepší, nebo doufat, že dostane prémie, a pokud je nedostane, jednoduše doufá další měsíc znovu. Je třeba rozhazovat sítě, hledat způsoby, jak peníze získat a uživit se v téhle těžké době.
Mnoho lidí například střádá peníze tím, že pronajímají pokoj, byt, auto, parkovací místo nebo třeba reklamní plochu. Je toho opravdu hodně, čím si můžete pasivně přilepšit a mnoho lidí to ani nezkusí. Například za reklamní plochu umístěnou na vašem plotě či zdi se přitom dají získat ročně desetitisíce a jde o tu nejméně riskantní formu pronájmu. Nikdo vám nic nezničí, cedule obvykle příliš nepřekáží, a pokud nemáte na doplatky a jste rádi, že uhradíte potraviny, určitě se nebudete trápit pokaženou estetikou plotu.
Najděte cíl a miřte na něj
Není nic jednoduššího než si představit, čeho chceme dosáhnout. Většina lidí ale u té představy skončí nebo se vydrží snažit chvilku a pak poleví. Peníze na vysněnou novou kuchyni se hromadí příliš pomalu, a tak si řeknete, že to nemá smysl, protože vy nikdy nedosáhnete toho mít tak hezký dům jako vaše sousedka, která se prostě dobře vdala. Nakonec se za to málo, co se povedlo ušetřit, rozhodnete nakoupit nové oblečení a zase nemáte nic.
Celé je to ale chyba. Za svým cílem si musíte jít a opravdu o něj usilovat. Někdy se peníze hromadí pomalu nebo možná vůbec, v takovém případě je ale dobré změnit strategii a hledat jinou možnost, jak je získat. Pokud jste v situaci, kdy žijete od výplaty k výplatě a stát nesouhlasí s nárokem na příspěvek na bydlení, máte to jistě těžké, ale čekat na pomoc vlády není jediný způsob, kterým se vám může dostat lepšího životního standardu a není správné jen spoléhat na cizí přičinění.
O své situaci zkuste začít konstruktivně přemýšlet a není od věci navštívit také místa, která by vám mohla pomoci ji vyřešit. Existují sociální poradny, odborníci, nejrůznější organizace, které poskytují pomoc a snaží se lidi postavit znovu na nohy nebo zabránit jejich pádu. Je ale až neuvěřitelné, kolik občanů tuto pomoc vůbec nevyhledá. Někteří se stydí a jiní jsou prostě dopředu rozhodnutí, že jim nikdo nepomůže. Každá situace má ale své řešení a záleží v podstatě jen na vás, jak dlouho a usilovně ho budete hledat.
V tuhle chvíli je na místě si položit otázku. Pokud napjatě čekáte, jestli vám stát přidá, nebo nepřidá na energie, zkusili jste mezitím vymyslet jinou variantu, jak se obejdete i bez tohohle příspěvku, pokud se vám ho nakonec nedostane? I s malým ušetřeným obnosem se totiž dá manipulovat a rozmnožit ho. O tom, jak investovat i malou částku, abyste sami začali vydělávat, jsme již psali dříve.
Spousta lidí například i přes „laskavé“ doporučení ze strany vlády, aby si našli další zaměstnání, namítne, že na to již nemá čas. Pochopitelně, člověk je i po 40 hodinách na hlavním úvazku unavený, natož aby v jedné práci po osmi hodinách skončil a běžel začít do druhé. Někdy ale není třeba hledat si přímo další práci, do které budete dojíždět a i jako důchodce s určitým omezením můžete zvládnout malý přivýdělek. Například pohlídat čas od času kočku nemusí být – i přes čertovskou pověst těchto zvířat – náročné a hlídání zejména teď, v létě, shání lidé i pro hlodavce a zvířata, která stačí jednou denně nakrmit. Pokud si vezmete domů na hlídání 3 králíky a za každého dostanete 100 korun denně, což je celkem běžná částka za hlídání drobné zvěře, pak jste za týden vydělali 2100 korun, aniž byste se museli nějak namáhat. Vidíte? Stačilo se jen trochu snažit a hledat možnosti.
Pracovní trh je nyní výdělkům pozitivně nakloněn. Máme nízkou nezaměstnanost a mnoho volných pracovních pozic, stejně tak jako potřeb jako hlídání nebo příležitostní úklid, které nejsou uspokojovány. Možná nemusíte nikam dojíždět, třeba ve vaší ulici žije někdo, kdo potřebuje jednou dvakrát do týdne nějakou výpomoc. Lidé by se měli naučit uvažovat víc prakticky a nehledat složitosti tam, kde nejsou. Přijít pravidelně alespoň k malému obnosu peněz navíc není zase tak složité.
Mnoho Čechů žije jen z peněz, které si takříkajíc poctivě vydřou. Myslím tím klasickou výplatu za hlavní pracovní poměr. Když se podívám kolem sebe, velká část mého okolí neinvestuje peníze a netvoří si žádné pasivní příjmy, jednoduše žijí z toho, co si každý den vydělají a snaží se poplatit všechno, co je třeba. V podstatě si neumí představit takhle žít a zachovat si zároveň nějaký slušný životní standart. Může to fungovat například u těch, kdo pracují na manažerských pozicích, ale málokdo s běžným platem si dneska ještě může dovolit nové vybavení bytu a dovolenou. Přesto jsem během svého života vždycky našel způsob, jak příjmy zvýšit. Velkou roli v tom hrálo i to, že jsem se odmítl spokojit s penězi, které mi nestačily na slušný život.
Každému, kdo se bojí toho, co nás čeká, bych tak doporučil nespoléhat na stát, nečekat zázraky, protože z až třicetitisícových příspěvků z minulého týdne, jsou dnes náhle tisíce dva. Zkuste se raději zamyslet, jak jinak byste mohli přivést do domácnosti peníze.
Autorský článek - komentář. Další zdroje: Styl.instory.cz, Archiv.hn.cz