KOMENTÁŘ: Nová zelená úsporám slibuje nízkopříjmovým domácnostem 150 tisíc na zateplení. Až na to, že než se ho dočkají, bude léto

 Komentáře 
09. prosince 2022 08:20 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
Důchodci a lidé z nižších sociálních vrstev dostanou příspěvek na zateplení Depositphotos
Nová Zelená úsporám Light by měla pomoci domácnostem, které mají už tak málo peněz, aby snížily své výdaje do budoucna díky zateplení domu. Snáší se na něj ale mnoho kritiky a já bych přidal svou. Řešení totiž přišlo trochu s křížkem po funuse.

Oznámení o možnosti příspěvku se začala objevovat v polovině listopadu. Cílí na seniory a nízkopříjmové domácnosti. Nový program podpoří kombinovatelná opatření, která pomohou udržet teplo v domě. Jsou jimi například zateplení fasády, střechy, stropů, podlah, nová okna či venkovní dveře. Nápad na podporu vznikl kvůli lidem, již pobírají příspěvky na bydlení, a jiným sociálně znevýhodněným osobám. Umožní jim snížit spotřebu za vytápění během krizové zimy plné nezkrotitelných cen. Nebo by alespoň měl, o letošní zimě se dle mého názoru opravdu mluvit nedá.

Je to program pro lidi, kteří na klasickou Zelenou úsporám nedosáhnou. Abyste se dostali k dotacím, musíte splňovat tyto podmínky: Buď jste vlastníci nebo spoluvlastníci rodinného domu nebo trvale obývané rekreační stavby. A také musí být všichni členové vaší domácnosti příjemci starobního důchodu nebo invalidního důchodu 3. stupně nebo vaše domácnost pobírala v období od 12. 9. 2022 příspěvek na bydlení.

Ten, kdo tohle ale vymyslel, plánoval zřejmě pomoc až tak na příští rok, protože letos bude tenhle příspěvek všem už k ničemu. Stát totiž začne žádosti přijímat a schvalovat až od 9. ledna nového roku. Aby se proces alespoň trochu urychlil, není třeba dopředu dokládat projektovou dokumentaci a energetické posouzení budovy. To ale neznamená, že jej nemusíte doložit vůbec. Do začátku Vám postačí fotografie míst, která chcete renovovat. Dále budete potřebovat například při výměně oken Odborný posudek navrhovaných opatření, který vám zdarma vypracují zástupci MAS nebo EKIS a M-EKIS, jak je uvedeno přímo na webu v požadavcích. Ve finále se to tedy o moc neurychlí.

Peníze možná dostanete rychleji, je totiž uvedeno, že je můžete získat předem, to však neznamená, že můžete začít ze dne na den zateplovat. Žijeme v České republice, a tak je asi každému jasné, že pokud něco potřebuje, musí to nahlásit půl roku dopředu, aby nějaký dělník skutečně přijel a do rekonstrukce se pustil.

Na webu NZÚ se ještě vtipně uvádí: „Čím dříve svá obydlí zateplíte, tím dříve snížíte své výdaje na vytápění.“ Super myšlenka, ale opravdu se všichni dočkají nejdříve za rok. Po celé republice se řeší nedostatek pracovních sil a nekonečná hromada práce.

Aby se to ještě více zjednodušilo, tahle vychytávka pro důchodce je podmíněná podáním žádosti s pomocí elektronické identity. Ano, nestačí někam napsat mail, vytisknout si formulář nebo dojít na úřad, kde Vám ho dají. To zřejmě, aby dotaci nečerpalo zbytečně moc lidí nebo já nevím. Kdykoliv je Čechům nabízena nějaká pomoc, vypadá to trochu jako že nejprve musíte projít hrou o přežití, kde rozluštíte hlavolamy, splníte úkoly, podstoupíte psychický teror a pak možná něco dostanete.

Víte, kolik starých lidí mávne rukou a tuhle příležitost zahodí, protože si nebudou vědět rady s nějakým podáním přes elektronickou identitu?

Jsem velmi mladý člověk, sám tuhle vychytávku nemám, a když to několikrát chtěli po mojí mamince, raději jsem našel způsob, jak to obejít než se plácat v tom, jak se připojit do portálu a kde vzít údaje. Připomíná mi to trochu historku, jak jsem si nedávno nechal založit účet u jisté nejmenované banky. Kdo ho tam má, jistě vytuší, o jakou se jedná. Ono totiž normálně podepíšete pár papírů, potřebujete asi dvě hesla a otisk prstu. Tady jsem si ale připadal, jako bych si zakládal účet v tajných službách. Po zadání každého hesla kontrolní kód v esemesce, pro některé přihlášení musíte zadat kontrolní kód z mailu, který vám přišel v PDF souboru, jenž musíte rozheslovat číslem, co přišlo do esemesky. Když jsem volal na infolinku, protože mi třikrát zamítli platbu, potřeboval jsem heslo ze zaheslovaného PDF souboru, k němuž jsem měl kód v esemesce. Na infolince mezitím vypršel čas.

No a nějak takhle vidím stařečky, již si budou chtít podat žádost o zateplení domu, aby snížili své výdaje. Ideálně, aby si nejprve založili elektronickou identitu, naučili se na počítači vyplňovat dokumenty a vůbec ideálně by si někteří, již ho nevyužívají, měli zavést doma kvůli tomu všemu internet. Alespoň z webu pro dotace to tedy vyznívá tak, že jiná možnost, jak žádat, není. Myslím, že by bylo mnohem rozumnější, kdyby se někdo namáhal to těm lidem přizpůsobit. Přece jen je to docela dobrý nápad, jak stát sobě i jim ušetří peníze. Jednorázové zateplení pomůže na spousty let, kdy by jim musel stát vyplácet dávky, protože nebudou mít na energie.

Podle odhadů by tak domácnost ušetřila až 40 procent nákladů za energie, záleží čistě na tom, jak velké zdokonalení domu proběhne. Velikou výhodou programu Light je to, že domácnosti, kterých se to týká, mohou získat až sto procent příspěvku. Záleží ale samozřejmě na posudcích a konkrétních situacích.

Že by ale dosáhlo na příspěvek velké množství občanů, bych netvrdil. Plno rodin jistě ztroskotá na požadavcích, jako že všichni členové domácnosti musí být v invalidním nebo starobním důchodu, a to v případě invalidního se musí jednat o třetí stupeň. Důchodci, kteří tak u sebe nechají žít syna či dceru, tak o možnost vylepšení domu přijdou. Na jednu stranu se samozřejmě všude říká, aby děti pomohly rodičům, když mají tu možnost, být ale člověk v produktivním věku automaticky neznamená vydělávat desetitisíce a šetřit na rekonstrukci domu. Mnoho lidí, kteří se například během covidu vrátili k rodinám, to udělalo z důvodu nedostatku financí. Vidíme to všichni dnes a denně, do mailu nám chodí pracovní nabídky, kde jsou nejrůznější pozice ohodnoceny 30 000 hrubého. Rád bych řekl, že většina lidí má to štěstí, že takovou práci vzít nemusí, ale bohužel znám i lidi, kteří pracují za méně.

Pak tu máme ty, již mají například invalidní důchod 2. stupně. Nevím, zda jste se někdy setkali s tím, jak to funguje v praxi, ale záleží hodně na lékaři a posudku, kterého se Vám dostane. Mnohdy to probíhá tak, že člověk například po léčbě rakoviny, přestože už nemůže pracovat, dostane nejprve první či druhý stupeň a ten vyšší si musí doslova vybojovat. Osobně jsem se s takovým případem setkal, a je to skutečně hrozná situace, kdy musí člověk přežít z úplného minima a situace jako ta současná, jež nyní vypukla v energetickém průmyslu, ho doslova položí.

Naopak jsou domácnosti, i když je jich pekelně málo, kde mají lidé vysoké důchody. Neříkám, že tací, co celý život pracovali, a nyní mají bohatý důchod, si podporu nezaslouží, to vůbec. Možná by ale bylo účinnější podmínit dotaci určitou částkou příjmu. Konec konců podobně to udělali naši politici, když dávali příspěvek na děti.

Zdá se mi, že příspěvky se u nás zkrátka rozdělují trochu krkolomným způsobem, i když v tomhle případě je to rozhodně lepší postup, než jakým byl rozdán například právě zmiňovaný příspěvek na děti. Shrnuto podtrženo, ti, kdo mají štěstí a na dotaci dosáhnou, budou vyfiltrováni, až se poperou s počítačovými technologiemi, pokud jim někdo z příbuzných či známých nepomůže. Následně, pokud jim projekt bude schválen – což předpokládám se ve větší míře bude dít vzhledem ke zjednodušeným podmínkám – musí sehnat někoho, kdo bude mít čas a ochotu práci provést. To by se mohlo podařit tak během léta nadcházejícího roku a příští zima už snad bude příznivější, jak z hlediska zlepšení situace na energetickém trhu, tak i co se týká stavu domu, jenž projde rekonstrukcí. Jen je potřeba zvládnout tu letošní.

Nejspíš se shodneme na tom, že podobná opatření u nás vždy přicházejí trochu pozdě, když už je situace krizová. Řekněme si ale upřímně, lepší pozdě než vůbec, ne? Program sice trochu kritizuji za šnečí tempo a nedomyšlenost, v závěru si ale myslím, že je to dobrý krok, který pomůže snad alespoň některým lidem, již se jeho podmínkami prokoušou. Nikdy bohužel nejde pomoci všem.

Autorský článek . komentář. Další zdroje: Novazelenausporam.cz,

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky