KOMENTÁŘ: Investovat, nebo počkat? Robert Kiyosaki předpovídá obří krach na burze, ale přesto věří, že by to mohl být ideální čas zbohatnout
Možná si teď říkáte, jakou sakra příležitost, když tu mluvíme o hrozícím krachu a špatných vyhlídkách na trzích. Akcie klesly, bitcoin je v útlumu, a dokonce se zdá, že i nedávno horký trh s nemovitostmi mohl vychladnout. Autor knihy Bohatý táta, chudý táta – Robert Kiyosaki – věří, že by to mohl být ideální čas „zbohatnout“. Přece jen čas pro nákupy je, kdy se hodnota komodit válí pěkně nízko. V jednom ze svých tweetů Kiyosaki vysvětlil, jak vydělal jmění tím, že šel proti stádu během Velké recese v roce 2008, což byl skvělý čas na zbohatnutí. Vše šlo na odbyt. Půjčil si miliony dolarů na nákup nemovitostí a další miliony na nich získal.
Slavný autor je dlouholetým zastáncem investic do drahých kovů. Zlato a stříbro pomáhají investorům zachovat jejich bohatství po staletí. Nelze je vytisknout ze vzduchu jako peníze a jejich hodnota je do značné míry nedotčena ekonomickými událostmi po celém světě. V současné době upřednostňuje investici do stříbra. Netvrdí ale, že je imunní vůči výkyvům na trhu, pouze si uvědomuje, že kovy jsou to nejstabilnější. Což mimochodem přináší myšlenku, že je na tom trh pravdu příšerně, když vidíme pokles zlata jako jednoho z nejstabilnějších kovů.
Robert Kiyosaki rozhodně není jediný, i Michael Burry, který předpověděl krizi v roce 2008, tvrdí, že nyní přijde krize ještě větší! To by nám mělo napovědět, že investovat se v brzké době vyplatí. Řekl bych ale, že v první řadě musí mít každý, kdo chce investovat, trpělivost, protože i když se vám povede nakoupit v krizovém období, nevyletí pak aktiva do nebeských výšin za týden.
Kdy vstoupit na trh?
V roce 1929 došlo v USA k největšímu krachu na trhu. Když pak přišly krize roku 1999 a 2008, jejich dopad už byl menší a menší. První krach tvořil přibližně 84 procent poklesu, pokud si vzpomínám dobře, zatímco ten poslední už jen něco kolem 50 procent. Do kdy vlastně takovým poklesům ještě budeme moci říkat krach, jestliže tentokrát to bude například jen 30 procent?
Ať se ale dostanu k tomu, jak a kdy bude ten vhodný moment. Možná ještě než načasování je přednější zvolit si nejprve strategii. Na strategie se dá dívat různě. Dělíme je na dlouhodobé a krátkodobé nebo na investice pravidelné či nárazové – závislé na poklesu. Je jich dost a mají i své odborné názvy, ale to nejdůležitější je správně tyhle principy pochopit.
Jednodušší a pro laiky spolehlivější je samozřejmě investovat dlouhodobě a pravidelně nižší částky po celá léta. Výdělek se pak průměruje, protože někdy nakoupíte na dně, jindy na vrcholu, jinak řečeno získáte méně, za to se nemusíte bát, že byste vykoupili vrchol a pak už jen prodělávali.
Nebo můžete nakupovat jen na dně, jakmile dojde k poklesu, a prodávat, když se cena zvedne. Zásadní potíží ale je, že pokud netrávíte hodiny vzděláváním se a sledováním trhu, těžko poznáte, kdy jste na dně a kdy nahoře. Do kryptoměn investuji už dva roky, a i když jsem se za tu dobu naučil ledacos odpozorovat, stále si stojím za tím, že to není snadné. Nikdo nemůže přesně poznat, kdy je cena na dně a čím přesnější odhady, tím složitější průzkumy jsou třeba.
K otázce, kdy do toho skočit, musím podotknout, že i když můžete mít pocit, že trh je nadhodnocený, klidně je tu možnost, že to potrvá ještě roky, než padne. Vezměte si nemovitosti. Jak je to dlouho, co se prodávají byty ve velkých městech za zcela absurdní ceny? Už v roce 2020, kdy jsem kupoval dům, mi makléř, který nám s výběrem pomáhal, řekl, že ceny bytů v Praze (které pak dále rostly), jsou úplně nesmyslné a rozhodně přijde pád cen. Stále se o tom mluvilo v souvislosti s koronavirovou krizí a já stále věřím, že ten průlom přijít musí, protože lidé kvůli hypotékám div nehladoví. Kdy to ale bude, nikdo neví. Je to stejné, jako že v zimě bude sněžit. Na 90 procent víte, že opravdu bude, ale kdy, jak dlouho nebo jak silně, to se nikdo nedozví, dokud to nepřijde.
Co z toho vyplývá? Pokud se vidíte jako dlouhodobého investora, rozhodně na tom budete lépe, pokud jednoduše začnete investovat hned. Neztratíte tím žádný čas, čímž byste mohli prodělat, pokud byste vyčkávali (třeba i několik let) na krach.
Jestliže se považujete za krátkodobého investora, pak vyčkávejte. I tak si ale myslím, že se vám to nemusí vyplatit, pokud se krach nedostaví rychle. Osobně volím strategii investovat pravidelně a zatím se mi vyplatila, jestli tomu tak bude i tentokrát, to snad brzy poznám. Rozhodně ale přemýšlejte o tom, v jaké jste vy sami situaci. Můžete peníze vkládat na dlouhou dobu? Je pro vás lepší je zase rychle vybrat? Věříte si, že odhadnete ten správný moment? Vždycky se musíte rozhodnout podle vlastních možností a zkušeností. I informace byste si měli nastudovat sami a ne se řídit tím, do čeho investovala učitelka vašeho syna, protože na tom vydělala. A ano, ač to zní hloupě, skutečně jsou lidé, co tohle dělají, jen se vezou s davem a doufají, že když vydělal někdo jiný, tak oni také. Ve skutečnosti ale nedělají nic jiného, než kdyby si šli koupit los do stejného stánku, kde si před chvilkou někdo jiný koupil výherní. Nikdo vám nezaručí, že když na tom před týdnem vydělal Tomáš odvedle, vy budete příští týden stejně bohatí.
Nezapomínejte na to, že hned nemusíte investovat do akcií a kryptoměn. Jsou tu i celkem bezpečné, diverzifikované investice do portfolií s nižším, ale téměř jistým výnosem. Chladná logika praví, že se vyplatí najít fond, kde můžete investovat do technologií a budoucnosti lidstva. Proč? Jeho úspěšnost se odráží od pokroku na naší planetě. Řekněte mi, kdy se pokrok zarazil nebo šel zpět ke kořenům? Správně, v historii celého lidstva tahle situace nikdy nenastala. To znamená, že je na místě věřit ve výnos takové investice.
Výhodou diverzifikovaného fondu je taky především to, že nedáváte své peníze do jediného projektu nebo jediné společnosti. Každá vaše koruna je poměrově rozdělena mezi desítky a stovky z nich. Jednotlivé haléře vám pak vynesou nebo je proděláte, když nějaká firma krachuje. Nemusí vás to ale trápit, protože těch výdělečných bývá více, a i když výnos není až tak skvělý, máte na druhé straně celkem velkou pravděpodobnost, že neházíte peníze z okna do projektu, který se možná potopí.
Experimentujte
Každá investice je tak trochu experiment, záruky neexistují. Pokud jste to dočetli až sem, určitě už víte, že krach vlastně není tak úplně to, co by vás mělo zajímat, pokud se nechcete dát na dráhu investora zkoumajícího a přepočítávajícího propad a zhodnocení, aby investoval v ten jeden správný moment.
Očekávejte, že někdy proděláte. Nemůže to jít stále jen nahoru a někdy ten moment prostě netrefíte, je to, jak se říká, riziko povolání. Od toho vám nepomůže ani vyčkávání a odhady, pokud je nemáte opravdu dobře podložené. Někdy je prostě jednodušší tam jednou za týden tu stovku dát a čekat, co se z toho vyvrbí za pár let.
No a v neposlední řadě by se asi hodilo říct, že pokud chcete mluvit o možnostech investic, krachu a plánech, jak množit své peníze, není nic snazšího než zajít za nějakým spolehlivým finančním poradcem, který zhodnotí právě vaši situaci a s výběrem vhodné investice i momentu vám pomůže. Rozhodně tedy není, na co čekat, krach přijde, možná na jaře, možná za několik let, už teď jsou ale ceny například u kryptoměn velice nízko a není od věci nakupovat.
Autorský článek - komentář. Další zdroje: Moneywise.ca,