KOMENTÁŘ: Zlato zřejmě nahoru dlouho nepůjde. Kdo uložil peníze, si na ně počká

 Komentáře 
10. října 2022 07:58 / Michael Veselý
  15
📷
1 fotografie v galerii
Kdo nakoupil lato na počátku roku si teď zoufá. Depositphotos
Na počátku roku to vypadalo, že zlato prudce vyletí. Přišla válka a všichni nakupovali v naději, že peníze se jim zúročí nebo o jejich hodnotu alespoň nepřijdou. Cena vzácného kovu už ale dlouhé měsíce klesá a nezdá se, že by se to mělo změnit.

S příchodem války dostali lidé strach. Nikdo nevěděl, jak vážná bude a nakolik poznamená Evropu. Mluvilo se ale o možném pádu koruny, a Češi nechtěli přijít o peníze – a samozřejmě nejen Češi. Stalo se tak, že během několika dní vyletěly ceny zlatých mincí třeba u nás ze 42 000 korun za kus na 53 000 korun za kus. Rozdíl byl obrovský, a když jsem tehdy mluvil s paní na lince, která tyhle transakce sjednává, řekla mi, že jsou z toho všichni v šoku, protože nikdo takový cenový nárůst nečekal a vzhledem k situaci ani nikdo nedokáže říct, jestli je trvalý, nebo dočasný.

Ceny šly ale brzo zase dolů a zatím nikdo neumí předpovědět, na jak dlouho. Setkal jsem se s názory, že pokud se nezmění politika Fedu, není na nárůst ceny žádná šance. Nejistá budoucnost je strašákem zejména pro ty, kdo si na počátku války chtěli chytře ulít peníze, než klesne koruna. Nyní jsou totiž jejich úspory naopak menší, a nemohou si je vybrat, kdyby nastala neočekávaná situace. Co víc, pokud se podíváme do historie, lidé, kteří nakoupili na podzim v roce 2011, museli čekat do léta 2020, než mohli své úspory vybrat za srovnatelnou cenu. Takže i ti, kdo počítali, že ukládají peníze do zlata na delší dobu, si mohou počkat opravdu výrazně déle, než plánovali.

Boj zlatem proti Americe

V současné době nakupuje zlato ve velkém především Čína, která ho nechává dovážet ze Švýcarska. Údajným důvodem je její snaha o pohřbení dolaru. Švýcarsko dodalo Číně během letošního června 80,1 tuny zlata v hodnotě 4,6 miliardy dolarů. Měsíční spotřeba zlata v Číně se přitom pohybuje kolem 20 tun. Diskutuje se o tom, k čemu všechno to zlato bude a jak ovlivní trh. Stejně jako Rusko, i Čína by se podle některých teorií mohla snažit navázat svou měnu na zlato. Tuhle variantu bych neviděl jako nepravděpodobnou. Kroky Číny a Ruska bývají mnohdy podobné a tentokrát tomu tak je. Mohlo by jít o snahu odstranit dolar a ani bych se nedivil, kdyby to byla organizovaná snaha, protože Čína může z propojení své měny se zlatem jedině těžit.

Část investorů se na skupinách na sociálních sítí vyjádřila, že je to pro zlato pozitivní, záleží ovšem na skutečném důvodu a využití zlata skupovaného do Asie. Já bych v tom ale velkou naději neviděl. Velké vývozy zlata ze Švýcarska do Číny probíhaly i v roce 2016, a pokud se podíváme na graf, ceny to tehdy výrazně neovlivnilo. Minimálně ne v rozsahu, který by napravil pokles, jenž nastal v letošním roce. Pohyby zlata je téměř nemožné odhadnout a načasovat koupi a trh po covidu také nereaguje jako dříve.

Letos zlato nezachránila ani inflace, která obvykle znamená jeho růst. Inflace je v roce 2022 horká. V dubnu vzrostl CPI (index spotřebitelských cen) o 6,8 procenta. V letošním roce došlo k výrazné inflaci tažené ropou, která ovlivňuje nejen cenu benzínu, ale také dopravu a potraviny. Navzdory tomu cena zlata příliš neroste. Za rok k dnešnímu dni je to pouze 2% nárůst, což není tak dobrý výnos, jak byste očekávali v období vysoké inflace.

Zlato je považováno za zajištění inflace, protože často stoupá, když kupní síla klesá. Cena zlata letos poněkud vzrostla, ale ne natolik, aby ochránila úspory lidí před inflací. Za nedávný klesající trend zlata jsou zodpovědné dvě věci. Rostoucí úrokové sazby a rostoucí americký dolar. Zlato není úročeno, takže vždy konkuruje úročeným aktivům, jako jsou dluhopisy. Během několika posledních měsíců Fed záměrně zvýšil úrokové sazby rekordním tempem. Věřitelé milují vysoké úrokové sazby, ale dlužníci je nenávidí. Americká vláda, která má v současnosti dluh přes 30 bilionů dolarů, je největším dlužníkem na světě. Pokud se sazby příliš zvýší, vláda bude nucena tlačit všechny své daňové příjmy do úrokových plateb. Z tohoto důvodu Fed nemůže nechat úrokové sazby příliš vysoko. Růst úrokových sazeb také poškozuje ekonomiku a ceny akcií. Fed má zájem na ochraně ekonomiky a akciového trhu. To ho ale omezuje, kam až může zajít zvýšení sazeb.
[:id_517:]

Za pohyb zlata je také zodpovědný americký dolar. Zlato je na všech hlavních burzách oceněno v amerických dolarech. Když dolar vůči zahraničním měnám roste, zlato se nám prodražuje. Jenže s růstem dolaru je to od začátku války nic moc, navíc přesně na tohle reaguje Rusko a Čína. Dolar navíc konkuruje zlatu jako bezpečné aktivum. Při odchodu z rizikových aktiv si investoři obvykle vybírají mezi dluhopisy, zlatem nebo hotovostí. Letos většina lidí zvolila hotovost. Existují však hned dva důvody, proč je tato dynamika neudržitelná.

Zaprvé hotovost rekordním tempem ztrácí kupní sílu, což omezuje dobu, po kterou jsou investoři ochotni sedět na své hotovosti. Investoři hledají příležitost, jak přerozdělit své peníze. Pokud se ekonomika propadne do recese nebo pokud inflace zůstane vysoká, akcie a dluhopisy vypadají dost tristně. No a zadruhé, v některých ohledech je rostoucí dolar pro americkou ekonomiku dobrý. Například američtí spotřebitelé mají větší kupní sílu oproti mezinárodnímu zboží.

Hrozby rostoucího dolaru však pravděpodobně převažují nad výhodami. Rostoucí dolar poškozuje příjmy nadnárodních společností. Když dostanou cizí měny v zámoří, musí je převést na dolary za sníženou sazbu. Silný dolar také poškozuje cenu mědi, ropy, zlata a mnoha dalších komodit v amerických dolarech. Zdražuje komodity na rozvíjejících se trzích, zhoršuje inflaci a zvyšuje tlak na ekonomický výstup. Rozvíjející se tržní ekonomiky mají také dluh denominovaný v dolarech. Když dolar poroste, jejich dluh se prodraží. Rostoucí dolar má destabilizující dopad na celý svět. Pokud by ale dolar výrazně padal a jeho hodnota klesala, není to vlastně o nic lepší, protože bortící měna by s sebou stáhla celosvětový trh, který je široce propojený. Ideálně bychom si tedy přáli, aby dolar nepřicházel s žádnými velikými výkyvy.

Roli v tom, proč cena zlata klesá, by mohly hrát i novodobé možnosti, kam finance vložit. Mluvím o bitcoinu a jemu podobných kryptoměnách. Lidé dávají kryptoměnám přednost a vím i o takových, kteří se na počátku války rozhodli dát své peníze právě do nich, protože věřili, že je to lepší varianta než zlato. Je trochu legrační, že v současné době zlato stále padá a bitcoin se už třičtvrtě roku plácá na dně, ze kterého se musí vzpamatovat, takže nikdo si prozatím příliš nepomohl. Pokud ale budeme mluvit vážně, i když výnosy zlata nebyly úžasné, byly lepší než výnosy kryptoměn, které šly do volného pádu.

Zlato se nyní nejspíš nehýbe, protože investoři špatně vnímají jeho hodnotu. Podceňují rizika pro americký dolar a nevidí vysokou cenu zlata. Zároveň koukají po kryptoměnách, které jsou ale nestabilní. Můžeme předpokládat, že z dlouhodobého hlediska by americký dolar mohl poslat cenu zlata výše, prozatím se ale nic neděje.

Lidé se od zlata odvracejí nejspíš hlavně proto, že si uvědomují jak je (ne)hodnotné. Cenu bude mít do chvíle, kdy jej společnost uvidí jako cenné, protože nemůže být použito k výrobě něčeho užitečného. Je pouze hezkým kovem – doplňkem značícím bohatství. Technicky se zlato v malém množství používá k výrobě elektroniky, ale velká většina poptávky po něm pochází ze šperků a jeho pohyb nahoru či dolů je především spekulací.

Čím dál více vzdělaných lidí se zamýšlí nad tím, jestli má cenu investovat do kovu, který se ze dne na den může stát bezcenným. Kdyby přišla katastrofa, jakou známe ze sci-fi románů, a my potřebovali skutečně přežít, plechovky s jídlem a zbraně by rázem měly větší hodnotu než celé cihly zlata.
Investoři do zlata však musí čelit stejné tvrdé realitě, které čelili 50 let. Sestupné trendy jsou dlouhé a nudné, zatímco vzestupné jsou krátké a výbušné. Nyní tedy můžeme očekávat, že zlato se nepostaví na nohy celá léta. Pokud jde o investování do zlata, jen velmi málo lidí má trpělivost odolávat sestupným trendům a vydělávat na vzestupných trendech. Zlato tráví spoustu času tím, že vězí na dně a připravuje se na explozi ceny. Většina investorů ignoruje všechny vstupní body a snaží se nakoupit co nejvíce zlata během vrcholů, jako tomu bylo letos na jaře.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Zlato.cz, Kurzy.cz, Vaulted.com

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod