KOMENTÁŘ: Vláda se po roce konečně dostala k zastropování cen energií. Reakce lidí byly jen dvě: Výsměch a pláč

 Energetika 
22. září 2022 09:16 / Michael Veselý
  2
📷
1 fotografie v galerii
Lidé mají strach, že budou za energie platit naopak víc než nyní. Depositphotos
Zastropování cen energií řeší celá Evropa a my samozřejmě tento krok zvažujeme již velmi dlouho. Ač to šlo šnečím tempem, nyní k jejich zastropování konečně došlo, ale reakce lidí byly jen dvě: Výsměch a pláč. Zastropování považují za úplně zbytečné.

Když přišlo zastropování energií, na které lidi čekali jako na spásu boží, nejrůznější sociální sítě se začaly plnit komentáři o tom, že tohle je výsměch. Plno lidí totiž uvádělo, že jejich cena energií je mnohem nižší než ta zastropovaná a nejspíš by tak vysoko ani nedošli, teď se ale obávají dalšího zdražení od dodavatelů, pokud si nenastavili fixaci. Není tedy divu, že je mnoho lidí opět naštvaných.

Cenu elektřiny pro spotřebitele by cena měla být v závislosti na zvolených tarifech 7 až 9 korun za kilovatthodinu, zastropovaná je na 6 korunách. V případě plynu jsou to tři koruny za kilowatthodinu. Jen pro pořádek chci říct, že zastropovaná cena není taková, jakou by teď celá republika začala hradit. Každý nadále platí účty dle svého sjednaného tarifu, ale cena by neměla vyskakovat nad státem dané hodnoty.

Irozhlas dokonce uvedl: „Celková cena společně s regulovanou složkou by měla být 7 až 9 korun včetně DPH za kilowatthodinu. Pokud teď lidé mají smlouvy uzavřené na nižší ceny, budou jim platit až do ukončení doby takzvané fixace.“ Z toho vyvstává otázka, co lidé, kteří fixaci nemají a stále platí nižší částku? Doposud jsem totiž předpokládal, že strop je jednoduše maximum, a pokud se ze dne na den dodavatelé nerozhodnou zvednout cenu ke stropu, nemusí lidé nutně platit nejvyšší částku. Informace, které se však v tomto směru objevují, začínají být matoucí. Ač věřím, že jde pouze o trochu nejasnou formulaci, lidé mají skutečné obavy z navyšování, protože jejich dodavatelé nyní vědí, „kam až mohou“.

Zdá se, že vláda udělá všechno, aby motivovala lidi šetřit plynem. Zastropování energií je tedy takové nijaké, jako vlastně celá její činnost od počátku, kdy se ujala moci. Stále se mluví o uskromňování a nutnosti šetřit plynem. Popravdě musím říct, že věřím, že ne každý má dost rozumu, aby plynem v této nejisté době šetřil, pokud nebude nutně muset. Vysoké ceny energií nás k tomuhle kroku jistě donutí. Ovšem existují i takoví, pro které jsou ceny stále příliš vysoké a čekali sjednání přívětivějších částek.

K tomu šetření nejspíš pomohou i ochotní pronajímatelé bytů, kteří ještě na konci září neplánují pustit topení. Přestože teploty výrazně klesly, svědomití majitelé bytových domů a kanceláří ještě topení na mnoha místech vůbec nespustili, ať si každý mrzne dle libosti. Jak řekla i Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), je na čase vzít si druhý svetr.

Podle Víta Rakušana (STAN) pokud si představíme modelovou českou domácnost, ve které se elektřinou i topí, tak při tomto typu zastropování ušetří taková domácnost 111 tisíc korun. Tedy by současné ceny měly být výhodné. Zálohy vyšší, než je cenový strop, dodavatelé domácnostem okamžitě sníží, aby ušetřily. Nemusíte ani nikam chodit a o nic žádat.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je tohle zastropování jistotou pro všechny občany, že zvládnou nadcházející zimu. To je – troufám si říct – celkem zkreslený pohled, protože strop je stále dvakrát vyšší než loňská obvyklá cenovka. Mnoho lidí dluží za poslední rok a i tenhle pro ně bude perný. Vím například o nejmenované slečně z Plzně, která žije v bytě se svou matkou. Vytápí v podstatě jednu místnost, protože víc si se současnými cenami nemohou dovolit. Zkuste si na moment představit takhle žít.

Ve svém projevu také pan Fiala zmínil novou kampaň, která má rovněž pomoci lidem v tísni. Deštník proti drahotě – jak ji pojmenovali – má občany seznámit s pomocí, kterou by mohli v následujících měsících potřebovat. Informuje o možnostech, které zatím vláda připravila pro každého občana, který splní podmínky. V podstatě jsou to věci, o kterých jsme už slyšeli mockrát. Věčně zmiňované příspěvky na děti ve výši 5000 korun, které si naše děti za pár let pěkně zaplatí, protože je z nich státní dluh. Příspěvky na bydlení pro ty, jimž náklady přesahují 30 procent příjmu, jak je uvedeno na webu, ale málokdo na ně dosáhne, protože to počítání je tam trochu složitější. A v neposlední řadě úsporné tarify, ty budou vypočítány automaticky, nemusíte o ně nikde žádat, ale velmi důrazně bych doporučil zkontrolovat si je ve vyúčtování. Ono je totiž docela možné, že je v něm nenajdete, pokud je váš poskytovatel vykuk, a těmi se to v Česku jen hemží.

Když jsem naposledy řešil naše vyúčtování, zdánlivě bezproblémová společnost mi potvrdila, že číslo účtu i variabilní symbol máme správně. I tak nějakou záhadou platby neevidovali. Když jsem jednu doložil, našli ji a opět tvrdili, že další neevidují. Takhle jsem musel doložit platby zhruba za 8 měsíců, protože mi bylo sděleno, že pokud nedodám doklady, nedohledají mi je. Přestože doklady byly podány, po dvou měsících jsem to opět musel řešit znovu. Údajně jsem měl počkat, protože zadat to do systému chvilku trvá. Jinak řečeno, kdybych nekontroloval nesmyslné částky na nedoplatcích a nevolal asi 6x a neposlal zhruba 8 emailů, kdo ví, co by na tom finálním vyúčtování přišlo. Člověk si dnes musí hlídat naprosto vše, pokud chce mít jistotu.

Podle některých je vláda naopak příliš benevolentní

Ti, kdo se nerozčilují nad příliš vysokým stropem, jsou pro změnu pohoršeni zásahem do trhu. Mnoha lidem vadí, jaký vliv mohou mít tahle opatření na euro. Mají pocit, že bychom se obešli bez tohohle kroku. Dokonce jsem narazil na názor, že zásoba plynu je dostatečná, abychom mohli říci, že jsme kvalitně připraveni a Ukrajinci nejspíš včas vyženou Rusy, aby byl klid. Já si ale nejsem jistý, jestli vítězství Ukrajiny znamená klid. Vůbec si neumím představit Putina, který se stáhne a uzná, že prohrál. Naopak očekávám odvetné akce, pokud se Ukrajincům podaří získat území zpět. Možná někdo stihl zapomenout, že Rusové obléhají jaderné elektrárny.

EU se zastropování prozatím vyhnula

Pro dovoz plynu do Evropské unie nebude stanoven žádný cenový strop. Tedy alespoň prozatím to tak vypadá. Výjimečná opatření EU v boji proti zhoršující se energetické krizi se prozatím zaměří na úspory energie a také je prý v plánu soustředit se na zachycování přebytečných příjmů. Komise stále studuje klady a zápory plynového stropu a krok se jim zřejmě zdá příliš radikální, protože k němu nechtějí přistoupit, a to ani přes to, že většina členů EU už tento nápad podpořila. Nepředloží žádný legislativní návrh, dokud nebude dokončeno hodnocení situace.

Evropská komise prozatím stále pokračuje ve zkoumání dopadu možného stropu cen plynu na dodávky v EU. Myšlenka zavedení celoevropského cenového stropu pro veškerý dovoz plynu mimo Rusko nabyla v posledních týdnech na síle poté, co srpen přinesl rekordní ceny v obchodování a vytlačil účty za elektřinu na neudržitelná maxima. 

Od zahraniční politiky kolem energií se ta naše liší také v tom, že například v Rakousku zastropují pouze 80 objemu energie z toho, co se loni spotřebovalo. U nás je strop neomezený, ale za to mnohem vyšší než ten rakouský. Mám pocit, že šetření našich sousedů bude poněkud efektivnější, pokud jde o to dotlačit lidi k šetření energiemi, s jistotou to ale samozřejmě nemůže říct nikdo.

Autorský článek – komentář. Další zdroje: Irozhlas.cz, Destnikprotidrahote.cz

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez a Ben Affleck: Předstírají lásku před kamerami, nebo jsou to skutečné projevy citů? Už...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Tech

Legendární létající špion U2 se chystá do důchodu. Otázkou zůstává, jaký letoun jej nahradí