KOMENTÁŘ: Všichni podnikatelé musí od nového roku podat daňové přiznání přes datovou schránku. Stát to řeší na poslední chvíli a zase z toho bude jen chaos

 Komentáře 
06. prosince 2022 11:46 / Michael Veselý
  1
📷
1 fotografie v galerii
Brzo bude komunikace s úřady pro živnostníky probíhat pouze elektronicky Depositphotos
V médiích se už nějakou dobu objevují zprávy, že všichni podnikatelé budou muset od nového roku daňové přiznání přes datovou schránku. Nakonec se to nebude týkat osob nepodnikajících. Stále ještě jednat o finální podobě tohoto rozhodnutí dva měsíce před koncem roku je ovšem možná trochu pozdě, protože spousta lidí ani neví, jak datová schránka funguje.

Ještě na jaře jsme se radoval, že ta vymoženost není povinná, protože už mám založené všechno možné a jestli budu muset vyřizovat další podobnou věc, zešedivím. Kamarád, který to právě kvůli daňovému přiznání zařídit potřeboval se v práci opakovaně vyptával, kam že má jít, co má chtít a co to nakonec vlastně obdrží. Vůbec se tomu nedivím, protože datové schránky se u nás zatím nestaly úplně populárními.

Od nového roku však dostane založenou takovou schránku každý, kdo podniká. Mluvilo se o tom již dříve, ale ještě na počátku listopadu nebylo nic úplně jisté a ministerstvo vnitra nakonec pozastavilo datové schránky pro nepodnikatele na jednání 2. listopadu. Ono tedy kdo ví, jestli někdo do konce roku nepozastaví i ten zbytek. Naše současná vláda je už totiž profláknutá tím, že mění rozhodnutí na poslední chvíli a jedná o všem trochu s křížkem po funuse.

Kdo tedy dostane datovku a co z toho plyne?

Doposud měli ze zákona datovou schránku subjekty spadající do těchto kategorií: právnická osoba zapsaná v obchodním rejstříku, právnická osoba zřízená zákonem, organizační složky podniku zahraniční právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku, advokát, daňový poradce, statutární auditor, insolvenční správce, znalec, soudní tlumočník a soudní překladatel a orgány veřejné moci. Nyní bude platit povinnost pro každou právnickou osobu, tedy nejen firmy zapsané v obchodním rejstříku, ale také ty, které jsou zapsány ve spolkovém či nadačním rejstříku, rejstříku ústavů, společenství vlastníků jednotek nebo obecně prospěšných společností. Dále platí toto nařízení pro fyzické podnikající osoby, které si zatím mohly schránky zařídit jen po vlastní žádosti a od nového roku je dostanou automaticky.

Já si vlastně nemyslím, že datové schránky jsou něco špatného, rozhodně pomohou zjednodušení procesů, usnadní potíže s nedoručenou fyzickou poštou a vyplňováním formulářů. Už teď ale vidím, kolik lidí bude mít problém s jejich využitím. Pro někoho je vyplnění daňového přiznání boj i na obyčejném papíře a já zmatené informace o tom, kdo datovku dostane či nedostane zapříčiní jen zmatky, které povedou k tomu, že lidé se na příští jaro dostatečně nepřipraví.

Navíc nejde jen o to, že ještě v listopadu se mění informace o tom, komu budou schránky náležet. Teprve v lednu budou zřizovány a dle zdrojů to potrvá až do března. Tak jsem tedy zvědav, jak se to všechno stihne, myslím, že buď někdo odvolá povinné podávání daňových přiznání skrze tyto schránky, nebo bude možná lepší zažádat si o jejich založení, protože čekat do března, až k ní dostanete údaje nezní úplně příjemně.

Každý, kdo chce podnikat, by měl být samozřejmě dostatečně technicky zdatný nebo si zaplatit někoho, kdo se mu o tyto záležitosti postará, věřím ale, že plno lidí bude zmatečné informace a zařizování „na poslední chvíli“ používat jako výmluvu, proč nemají dokumenty v pořádku. Také je otázkou, kolik z těchto lidí, kteří nedisponují širokými technickými znalostmi, si opravdu kvůli datové schránce pořídí počítač a naučí se s ním pracovat. V tomto případě bych se obával toho, že například takový zedník v pokročilejším věku radši na oko zruší svou živnost a danit přestane, což státu úplně nepřidá. Nedej bože ukončí tuhle činnost skutečně a my všichni, kdo potřebujeme pracovníky, aby nám rekonstruovali nemovitosti, se pak můžeme jít klouzat, protože už teď je jich málo a bude ještě méně. Hlavně ale stát přijde o spoustu peněz, pokud se lidé rozhodnou, že už je pro ně snazší pracovat na černo, neříkám ale, že to se neděje už nyní. Vždycky tu byli ti, kdo raději příjem nepřiznají a budou tu bez datovek nebo s nimi.

Pro stát vidím výhodu v tom, že se tím výrazně zlevní komunikace v rámci úřadů. Také už nebudete muset běhat pro rejstřík trestů na poštu a bude i mnoho dalšího jako vaše body na řidičském průkazu, k čemu budete mít snadno přístup online. Na druhé straně bych se bál technických chyb. Všichni jsme to určitě zažili na mnoha nejrůznějších místech. Systémy při přetížení padají a doposud nezažili takovou zátěž, jaká se nyní čeká. Přibudou statisíce schránek a komunikace skrze ně.

Mizející pošta není výhrou

Co mě zaráží na datovkách nejvíc, je, že už jsem několikrát narazil na informaci, že úřední výzvy a dopisy, které do nich obdržíte po uplynutí lhůty tří měsíců, mizí. Nevím tedy, jestli chci, aby mi mizely úřední dokumenty. Ten, kdo se každých 10 dní nepodívá může mít problém, protože to je lhůta, kdy je pošta automaticky doručena, a jestliže vám po třech měsících zmizí a vy zapomenete schránku kontrolovat, asi byste se mohli divit, jaké průšvihy pak nastanou.

To si tedy budeme muset poštu sami někam archivovat, abychom měli nějaký důkaz, co nám přišlo, kdy to přišlo a mohli s tím například za rok operovat? Zní to jako trochu více práce než užitku. Například doposud nebyla potíž se založenou živností, i pokud jste ji právě nevyužívali. V tento moment to však pro mnoho lidí znamená, že by si ji měli zrušit, pokud ji nevyužijí, protože jinak nim bude automaticky přidělena datová schránka a prozatím o ně není velký zájem. Tak trochu nám s datovkami zkrátka přibývá další starost, abych ale jen nemaloval čerty na zeď, podívejme se na to, jaké výhody momentální has přinese.

Mnoho lidí možná potěší, že toho spoustu podáte klidně o půlnoci, když se vrátíte utahaní domů, nemusíte si dělat volno, abyste se v úředních hodinách dostavili na příslušné pracoviště a zmeškáte kvůli tomu oběd. Komunikace bude touto cestou rozhodně rychlejší a ušetříte si čekání ve frontách. Je docela jedno v kolik hodin vyplníte dokumenty a jestli náhodou nejste zrovna v Itálii. Měli byste obdržet doručenku, která jasně potvrdí, co jste kam odeslali a kdy. Zatímco dopisy, ať už doporučené či nikoliv, nejsou moc jasně prokazatelné, protože v nich mohlo být cokoliv, tady jasně uvidíte vy i kdokoliv další text, který úřad obdržel.

Systémy by měly být jednoduší, zda to opravdu lze považovat za výhodu a co přesně to jednodušší znamená nebo kde si to vybere daň uvidíme, až v akci, docela bych tomu ale věřil. Současná byrokracie na úřadech totiž připomíná jeden Dvanácti úkolů pro Asterixe ve známém kreslením filmu. Pokud jste neviděli oblíbené hrdiny celý den pobíhat po budově od okénka k okénku a nechat se kritizovat za vyplnění špatného oběžníku a nedostatečné doplnění formuláři, pak stačí, když si půjdete požádat u nás například o dávky a brzy pochopíte, co je to úřednické peklo. Poslední výhodou, která mi přichází na mysl je, že už nebudete muset platit za výpisy z rejstříku trestů nebo registru vozidel, dostanete se k nim zcela zdarma.

Nevýhody už jsem v podstatě vyjmenoval, ale abych to shrnul, opravdu nechápu úložní dobu 90 dnů, protože maily mám ve své neomezené schránce i několik let a už mockrát se mi to hodilo, vyhledat se dají snadno podle klíčového slova či adresy. Proč to takhle nejde s datovými schránkami? A dalším zásadním kamenem úrazu bude, kolik lidí se opravdu adaptuje na tyhle schránky a kolik jich zkusí jít jinou cestou, aby systém obešli.

Také by bylo fajn se pozastavit nad tím, že půjde o další komunikační kanál, kde by zneužití osobních údajů mohlo mít fatální následky. Nutit ho tak každému, kdo moderní technice třeba vůbec neholduje, zřejmě není úplně rozumné. Víme přece, jak snadno lidé pošlou někomu své údaje ke kartě, přestože už léta všude běží upozornění na podvodníky, kteří toho zneužívají. Trochu se obávám, že na zneužívání brzo dojde, zkuste se mu proto vyhnout, když už se nevyhnete schránkám.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Penize.cz,

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez a Ben Affleck: Předstírají lásku před kamerami, nebo jsou to skutečné projevy citů? Už...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu