KOMENTÁŘ: Mezi zaměstnavateli se rozmohl zvláštní trend. Firmy se tváří, že přijmou zaměstnance, ale na poslední chvíli si to rozmyslí

 Komentáře 
21. září 2022 08:59 / Michael Veselý
  75
📷
1 fotografie v galerii
Může se stát, že přijdete první den do práce a nedají vám smlouvu. Depositphotos
V poslední době se nejen u nás, ale ve světě rozmohl trend, kdy zaměstnavatelé přijímají pracovníky, pak je ale nenechají podepsat smlouvu nebo si to ještě během zkušební doby rozmyslí a zase je propouštějí. Co k tomu ale zaměstnavatele po celém světě vede?

Osobně jsem mohl se známými sdílet několik zkušeností, kdy nedostali již domluvené místo nebo o něj naopak přišli nečekaně hned na počátku. Kamarád se nedávno setkal s opravdu zvláštní situací. Během léta sháněl práci v oblasti marketingu a nakonec se mu to téměř podařilo. Reagoval na několik inzerátů, ale do cesty mu přišel pouze jeden pohovor. Chopil se tedy příležitosti, aby ze sebe vydal to nejlepší a překvapivě hned na poprvé uspěl. Popisoval mi, jak byli na personálním nadšení a přijali ho okamžitě, ač normálně to firmy oznamují spíše mailem po pohovoru.

Smlouva mu přišla za několik dní, obratem ji vrátil podepsanou a čekal jen na podpis ředitele. Když se ale deset dní nikdo neozval, kontaktoval společnost sám. Co ale zjistil, mu vyrazilo dech. Nikdo s jeho nástupem do práce dávno nepočítal. Podle slov ženy, se kterou mluvil, a jejíž funkci ani nepochopil, mu ještě nikdo nestihl dát vědět, ale nakonec nebude přijat. Jako důvod uvedli personální změny, které zapříčinily, že pozici nadále nepotřebují obsadit.

Žádné další informace se nedopídil, a tak uvěřil, že skutečně došlo k nějaké změně. To, že mu ale nedali ani vědět, považoval jednak za nesolidní a pak taky za podivné. Kdyby si nezavolal sám, ozvali by se ještě vůbec? Já věřím, že ne. Jenže podobnou zkušenost v poslední době měla i známá, která sháněla nové místo poté, co dala v příliš náročné práci výpověď.

Navzdory tomu, že pozic na zkrácený úvazek je u nás velice málo, celkem rychle se jí podařilo najít jednu v dojezdové vzdálenosti od jejího bydliště. V den pohovoru jí ale zavolali, že nakonec jezdit nemusí, protože už nikoho neshánějí. Když se zeptala, zda tedy přijali jiného uchazeče, což ji překvapilo, dostala celkem odměřenou odpověď, že pozice je již obsazená.

A abych to završil, jednoho z mých bývalých kolegů propustili, a to z poměrně malé firmy, která měla za sebou půlroční rozjezd a pracovníky stihla sotva nabrat. S týmem který přijali, byli dle svých slov spokojeni. Známému tvrdili, že všechny čeká přechod na jiné smlouvy nebo ukončení, ale ve skutečnosti byl jediný, komu ukončili smlouvu a nikdo další už o téhle změně neslyšel. Co o téhle společnosti vím, je, že šetřila, kde se dalo, a hádám, že tam někde bude zakopaný pes. Ekonomika téměř po celém světě je postižena dopady války a covidu, a to má dopad i na firmy, které musí upouštět od svých plánů na nové zaměstnance, aby si udržely každou korunu.

Co firmy vede k tomuto jednání?

Pokud se firmy dostanou do situace, kdy musí omezovat své náklady, pro některé to může znamenat, že začnou nečekaně omezovat nábor a v těch horších případech dojde i na propouštění. Množí se pracovníci, kteří si mysleli, že mají svou novou roli zajištěnou a nakonec byli odvoláni, smlouvu nedostali nebo je propustili hned v prvních týdnech či měsících, aniž by udělali nějakou chybu. Někteří pracovníci se dokonce ocitli nečekaně chyceni v pasti, když se rozhodli změnit zaměstnání. Ve chvíli, kdy opustili svou současnou práci, v té nové jim řekli, že práce pro ně nakonec není dostupná, a budou muset hledat jinde. Zaměstnavatelé to klidně dělají i několik dní před nástupem. Bohužel se dnes člověk nemůže spoléhat na dobré slovo a věřit, že práci dostane, pokud nemá podepsanou smlouvu.

Pro některé firmy není problém pracovní nabídky stáhnout, bez ohledu na to, co to udělá s lidmi, již s prací počítali. Mnozí se ptají, zda existují kroky, které mohou podniknout, aby se ochránili před takovým jednáním. Předpokládají totiž, že jakmile obdrží e-mail o přijetí s příslušnou smlouvou, pozice je už jejich. Nové pracovní místo však může zmizet pod rukama, pokud nemáte oboustranně podepsanou smlouvu a i po té obvykle existuje zkušební doba, jež mnohdy nemá žádnou výpovědní lhůtu, prostě končíte ze dne na den. Je to tak trochu riziko povolání. Doslova.

Společnosti obvykle mohou stáhnout nabídku, pokud kandidát neprojde zácvikem podle jejich představ nebo se jim nezdají reference. Obvykle se vymluví spíše na tu první variantu, protože životopis znají už u pohovoru. Může se také vyskytnout velmi vzácný případ, kdy kandidát nějakým způsobem udělal špatný krok, což vedlo ke změně názoru společnosti. V současnosti se z tohohle odůvodnění stává tak trochu trend, konkrétní odůvodnění, co jste provedli, ale nečekejte.

Podobné problémy ale nezažívá jen Česká republika nebo Evropa. S potížemi při nástupu do zaměstnání se setkávají lidé běžně například v Americe. Objevuje se tu prudký nárůst příspěvků na sociálních sítích, které zmiňují rušení pracovních nabídek. Je to až šokující, protože podle BBC byl nárůst mezi lednem a červencem roku 2022 celých 217 procent. Mnoho společností, které rychle získaly zaměstnance, je totiž nyní v situaci, kdy musí zmenšovat objem. To se změní v propouštění, zmrazení náboru a v nejextrémnějších případech zrušení nabídek. Lidé v Americe se tak bojí na nová pracovní místa spoléhat. V takových případech je vždy dobré nechávat si zadní vrátka.

Zrušení pracovních nabídek je obecně považováno za poslední možnost, znamená to, že obchodní vyhlídky společnosti se tak dramaticky změnily, že musí zvrátit náborové plány vytvořené před několika týdny. Pokud společnost odvolává pracovní nabídky, naznačuje to, že nemá jinou možnost pro přežití než na poslední chvíli změnit plány. Vypovídá to o hlubokých obavách zaměstnavatelů. Nikdo nemění svůj obchodní plán, pokud není opravdu v úzkých. Nejen dnes, ale také z dlouhodobého hlediska to znamená, že firma má potíže a hrozí jí krach. To může dělat vrásky i zaměstnancům, kteří v ní setrvávají a nejsou propuštěni nebo odmítnuti. Pravděpodobně by zaměstnavatel necítil potřebu odvolávat přijaté nabídky, pokud by si myslel, že dojde k velkým potížím.

Co to ale pro pracovníky znamená?

I když stažení nabídky může být pro zaměstnavatele správným rozhodnutím, kandidátovi to obvykle připadá jako pořádná facka. Práce je něco, na čem jsme všichni závislí, bez ní nezaplatíme účty a neuživíme rodiny. Jestli jste si na začátku řekli, že to se prostě stává a co je na tom, když někdo nedostane slíbené místo, teď už nejspíš chápete vážnost situace. Je možné, že někdo už nové práci přizpůsobil život, může jít o odmítnutí jiných nabídek, opuštění předchozí pracovní pozice nebo i stěhování. Já se třeba stěhoval do Prahy zejména kvůli práci, abych nemusel hodinu dojíždět. Pokud bych si domluvil byt, přivezl své věci a následně zjistil, že firma, která mě má zaměstnat, změnila názor, asi bych se pořádně naštval.

Nedostatek vysvětlení ze strany zaměstnavatele může nechat odmítnuté pracovníky ještě více v šoku. Dotyční totiž v podstatě nemusí nic vysvětlovat. Vložili jste čas a energii do pohovorů, abyste našli vhodné místo, nyní nemáte v rukou nic a nikdo se vám nebude omlouvat, obvykle jen řeknou, že změnili názor. Čím později odstoupení přijde, tím horší je samozřejmě situace.

Bez podepsané smlouvy může být nabídka klidně odvolána ještě v den, kdy se pokoušíte do zaměstnání nastoupit. I když byly dohodnuty formální podmínky, pracovníci mají omezené možnosti, pokud se společnost rozhodne ustoupit. V podstatě není, jak se bránit, protože slibem, že smíte přijít a začít pracovat, žádný nárok na odškodnění nevzniká. Například v USA nemá společnost žádnou zákonnou povinnost platit případnému zaměstnanci cokoliv. Ve Spojeném království má pracovník nárok pouze na mzdu stanovenou ve výpovědní lhůtě.

U nás rovněž nevzniká nárok na jakoukoliv mzdu či jiné finanční vyrovnání, pokud vás společnost na poslední chvíli odmítne. Je možné, že pracovní nabídka bude zrušena, protože se potřeby zaměstnavatele změnily, ale zaměstnavatel k tomu v podstatě nemusí uvádět žádné důvody. Hlavně se ale nenechte zmást tím, že se smlouvou je vše v suchu. Drtivá většina zkušebních lhůt funguje tak, že o práci můžete přijít ze dne na den. Je tady důležité dát také na reference a pocit z lidí, kteří vás budou zaměstnávat, aby jste nenaletěli, a nedostali se do potíží.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Bbc.com

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod