KOMENTÁŘ: Má Babiš šanci stát se prezidentem? Plno lidí věří, že u probíhajícího soudu je obětí

 Komentáře 
15. listopadu 2022 11:10 / Michael Veselý
  14
📷
1 fotografie v galerii
Andrej Babiš jde do boje o Hrad po hlavě Depositphotos
Jak asi každý čekal, Andrej Babiš (ANO) nakonec skutečně oznámil kandidaturu na prezidenta. Znamená to pro něj mnoho, například šanci opět se vyhnout soudům. Pro ostatní kandidáty bude silnou konkurencí. On sám i průzkumy tvrdí, že jeho šance nejsou velké. S tím nemohu souhlasit, přece jen kdyby předvolební průzkumy znaly výsledek, nemusíme žádné hlasování pořádat.

Přestože to bylo celkem jasné už půl roku dopředu, Andrej Babiš konečně oficiálně oznámil svou kandidaturu na prezidenta. „Když vidím, jak nefunguje vláda, jak nepomáhá lidem, jak je neakční, tak jsem se rozhodl do toho jít,“ uvedl ke své kandidatuře. Zřejmě tedy věří, že díky němu bude vláda fungovat lépe. Realita ovšem bude spíše taková, že pokud by vyhrál, bude vládě házet klacky pod nohy a její projednávání potrvá ještě déle, než jak tomu je nyní. A to jsme prosím na kroky k řešení potíží s energiemi čekali tři čtvrtě roku. Obávám se toho, že přítomnost Andreje Babiše na Hradě by procesy jednání vlády nijak neurychlila, ba naopak.

Podle předvolebních průzkumů i svých vlastních slov se necítí být nadějným kandidátem, ale přesto to zkouší. Já si myslím, že tahle hraná skromnost je jen dalším způsobem, jak získat voliče. Andrej Babiš je stále jedním z nejsilnějších kandidátů. Volit ho budou zejména starší lidé a ti z menších obcí, kteří jsou sociálně znevýhodněni a očekávají od něj podporu.

To, že jeho kandidatura má rozhodně smysl, potvrdila i Alena Schillerová, která ho označila za momentálně nejvýraznější osobnost české politiky. Je prý nadšená touto snahou usilovat o post prezidenta. Vidí v tom přínos zejména kvůli jeho kontaktům v zahraničí, které by České republice mohly být prospěšné.

„Slabý kandidát“ je jen přetvářka

Jak by se mohl někdo, koho zná skutečně celá republika, i lidé, již se o politiku vůbec nezajímají, nazývat slabým kandidátem? Jak známo, na kampaň a propagaci nemají vliv vždy jen peníze. V prostředí sociálních sítí jsou to zejména reakce uživatelů, co může podpořit příspěvky, aby se dostaly k více lidem. A právě tady Andrej Babiš zcela vítězí. Dosah jeho příspěvků je nejvyšší, a to znamená, že o ně jeví zájem a interaguje s nimi největší počet sledujících.

Spousta lidí bude házet špínu na ostatní kandidáty, protože je pro ně expremiér ikonou představující lepší zítřky. Mají pocit, že „Za Babiše bylo líp“, jak říká jedna z jeho kampaní. Měli více peněz, ale nevidí už to, jak se stát v tomto období zadlužoval, a to i tehdy, když probíhal ekonomický růst. Současná vláda je samozřejmě nepopulární a ani já z jejího počínání nejsem v mnoha směrech nadšený, obávám se ale, že u mnohých voličů to bude tahle skutečnost rozhodující. V kontrastu předchozí vlády se tahle zdá lidem prostě horší, pokud se nezajímají o podmínky, které jsou nastaveny v daném volebním období. Spousta voličů vidí jen to, že teď je nám špatně a bylo líp, když jsme měli za premiéra pana Babiše. To, že ke covidu se ale přidala válka a s ní i energetická krize, už ale nezohledňují. Že volby jsou vlastně soutěž, kdo si bude moci nejvíce nakrást, už také nikdo nevnímá. To je taky důvod, proč říkám, že by se měl u volebních uren skládat IQ test.

Zpět ale k volbám našeho prezidenta. Andrej Babiš v neděli večer v televizi řekl, že nečinnost vlády v době krize ho vedla k přijetí výzvy. Rozhodl se proto požádat vedení strany ANO, aby oficiálně podpořilo jeho kandidaturu. Pan Babiš byl dříve považován za jednoho z horkých favoritů na tento post, ale v posledních týdnech průzkumy veřejného mínění naznačují, že podpora veřejnosti pro něj klesá. Média vidí v současné chvíli jako jeho největší soupeře o tento post generála Petra Pavla a bývalou rektorku univerzity Danuši Nerudovou.

ANO je v současné chvíli nejsilnějším opozičním hnutím, což přidá Babišovi při jeho kandidatuře na vlivu. Přestože by se mohlo zdát, že ztratí voliče kvůli kauze Čapí hnízdo, které v současné chvíli čelí, jsem přesvědčen, že tomu bude v mnoha případech právě naopak. Tohle obvinění odradí jen malou část voličů. Ti, kdo souzní s hodnotami hnutí ANO a doposud měli dojem, že při předchozí vládě se jim v životě lépe dařilo, zůstanou jeho příznivci.

Celé je to vlastně jednoduché, všichni jsme tak trochu sobci. Podívejte se na modelovou situaci. Jestliže si budete moci vybrat, aby vás zastupoval někdo, kdo s politikou nemá valné zkušenosti a vy nemáte ještě žádné zkušenosti s ním (jako je tomu v případě zbylých dvou výrazných kandidátů, které jsem výše jmenoval), nebo budete mít možnost zvolit někoho, kdo zřejmě páchá trestnou činnost, ale za jeho vlády se vám dařilo lépe, než během vlády jiných politiků, koho zvolíte? Nepochybuji, že velká část obyvatelstva – zejména důchodci a lidé z nižších vrstev – bude volit Andreje Babiše, ať už si o kauze, které čelí, myslí cokoliv. Ono je to totiž jednodušší než živořit, i kdyby byl u moci někdo sebeslušnější.

Dalším faktorem je i to, že jak se říká, „i špatná reklama je pořád reklama“. Všechna média nyní píší o soudu, který probíhá. Je to záležitost, které jde v podstatě dobře využít. Pan Babiš, jak se dalo předpokládat, se postavil do role oběti, poukazuje na soud jako na spiknutí a stojí si za tím, že se ničeho nedopustil. Velké množství voličů tomu určitě uvěří a i oni ho uvidí jako oběť, které ostatní záviděli a o to pevněji ho budou hájit u voleb. Šance, že by soud došel k závěru, než se volby přehoupnou, je docela mizivá, zejména vzhledem k tomu, že prozatím většina svědků odmítá vypovídat.

Historie tohoto kandidáta je vůbec poměrně spletitá. Pokud jde o přešlapy a názory Andreje Babiše, stačí si vzpomenout, jak tento miliardář, v minulosti až do nepokojů v Kapitolu v lednu 2021, podporoval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. To úplně není nejlepší vizitka, ať se o jeho soudu povídá co chce. Má ale podporu současného prezidenta, což mu naopak nahrává.

A důvody ke kandidatuře?

Občas se někde zmíním, že nikdy nepřestanu být fascinován přístupem našich politiků, kteří jakmile ztratí důvěru a stanou se podezřelými z trestných činů, vytrvale dřepí na svých místech, popřípadě se ještě hlásí o post významnější, jako žáby na pramenech. Bylo tomu tak nejednou mezi různými zástupci politických stran a mnohdy to končí až tím, že dotyčný musí být ze své pozice doslova vyštípán.

Pokud Andrej Babiš věří ve svou nevinu, měl by podstoupit řádný soud a po jeho skončení se očištěný vrátit do politiky. Kandidovat na prezidenta, aby získal imunitu a tvářit se, jako by se nic nedělo, je nehorázné a rozhodně to není krok k přesvědčení lidí, že nic nelegálního neudělal.

Babišova kandidatura vyvolala rozhořčení od lídrů vládní koalice, protože čelí soudu kvůli údajnému podvodu souvisejícímu s dotacemi od Evropské unie. Babiš obvinění nadále odmítá jako útok organizovaný jeho rivaly. Pokud se mu podaří o tom přesvědčit dostatek lidí, mohlo by to být pro výsledek voleb zásadní.

Svou politickou kariéru si miliardář přitom postavil především na tom, že tradiční politiky označil za zkorumpované a neschopné. Jako předseda vlády přijal protiimigrační agendu a stal se jedním z nejbližších spojenců maďarského Viktora Orbána. No a víte, jak to vypadá v Maďarsku? Všímáte si, jaké vůdce Andrej Babiš podporuje? No zejména ty, které my bychom jistě u moci nechtěli.

Do nedávna si ještě sám Babiš stál za tím, že je spíše manažerský typ a raději by se držel role premiéra. Ta mu ale utekla, a tak nyní musí bojovat alespoň o post prezidenta, pokud se chce na výslunní udržet.

Taky by se hodilo říct, že analytici poukazují na to, že Babiš ve skutečnosti už nějakou dobu vede kampaň, kdy s obytným autem objíždí malá města a vesnice, kde nejvíce podporuje šíření poselství, že jeho vláda byla lepší. Magnát bude moci využít také vlivu svého obrovského majetku. Konkrétně tu mluvíme o stranickém vozidle ANO a jeho mediálního impéria, včetně dvou celostátních deníků Mladá fronta Dnes a Lidové noviny.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: E15.cz, Irozhlas.cz, Idnes.cz, Bloomberg.com, Intellinews.com.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod