KOMENTÁŘ: Zákaz potratů v USA nutí lidi k zoufalým rozhodnutím. Počet mužů zvažujících vasektomii stoupl
Nejvyšší soud zrušil své 50 let staré rozhodnutí Roe vs. Wade. Rozsudek otevírá cestu jednotlivým státům k zákazu zákroku. Očekává se, že polovina zavede nová omezení nebo zákazy. Třináct již přijalo takzvané spouštěcí zákony, které automaticky zakázaly potraty. Prezident Joe Biden je proti tomuto rozhodnutí a vyzval státy, aby přijaly zákony, které by situaci vyřešily a umožnily lidem větší svobodu. Po rozhodnutí Nejvyššího soudu se očekává, že přístup k potratům bude odříznut pro asi 36 milionů žen v reprodukčním věku.
V přelomovém případu Roe vs. Wade z roku 1973 rozhodl Nejvyšší soud poměrem hlasů sedm ku dvěma, že právo ženy ukončit těhotenství je chráněno ústavou USA. Rozhodnutí dalo americkým ženám absolutní právo na potrat v prvních třech měsících těhotenství, ale umožnilo omezení ve druhém trimestru a zákazy ve třetím. V následujících desetiletích však rozsudky proti potratům postupně omezily přístup ve více než tuctu států. Nejvyšší soud na svém současném zasedání posuzoval případ Dobbs vs. Jackson Women's Health Organization. Rozhodnutím ve prospěch státu soud konzervativní většiny fakticky ukončil ústavní právo na potrat. Pět soudců bylo rozhodně pro: Samuel Alito, Clarence Thomas, Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh a Amy Coney Barrett. Hlavní soudce John Roberts napsal samostatné stanovisko, v němž uvedl, že „ačkoli podporoval zákaz, nešel by dále“. Tři soudci, kteří nesouhlasili s většinou – Stephen Breyer, Sonia Sotomayor a Elena Kagan – napsali, že tak učinili „se zármutkem – pro tento soud, ale více pro mnoho milionů amerických žen, které dnes ztratily základní ústavní ochranu“.
Místo kondomů vasektomie
Ve Spojených státech amerických spolu s tímto rozhodnutím přišlo i debatování, jak situaci vyřešit. Co je ale šokující, je způsob, který si hromada mužů zvolila, aby nehrozilo, že jejich partnerka otěhotní. Stále více mladých mužů se ptá a dostává vasektomii. Jedná se o trend, který byl neformálně pozorován v několika zemích a od rozhodnutí Nejvyššího soudu a obzvláště prudce vzrostl ve Spojených státech. Google Trends zaznamenaly obrovský nárůst vyhledávání v USA pro výraz „vasektomie“ spolu se souvisejícími vyhledávacími výrazy „Roe“ a „potrat“. Objem vyhledávání byl ještě vyšší v místech kde zákony neumožní ani žádnou alternativu. Mají až takový strach, že nechtějí riskovat selhání kondomu nebo antikoncepce, kterou užívá manželka.
Je to trend který pohlcuje Ameriku. Odpovědnost za kontrolu porodnosti, a to i u párů, které spolu žijí několik let, doposud neúměrně padala na ženy. Toho si nakonec můžeme všímat i u nás. Ženy jsou obvykle ty, kdo berou antikoncepci, nechávají si aplikovat tělíska, ony chodí na potraty, nebo volí možnost ženské sterilizace. V USA je antikoncepce tou nejběžnější variantou. Ale s tím, jak se po rozsudku lidé začali obávat nechtěných potomků, mnoho mužů pátrá po možnosti, jak se této odpovědnosti zbavit jednou pro vždy. Z toho vzniká nárůst zájmu o vasektomii. Což mimo jiné signalizuje posun směrem k tomu, že muži převezmou větší odpovědnost za svou vlastní reprodukci – nebo její nedostatek. Nechci tím ale zákaz potratů nijak hájit. Vlastně je dost smutné, že až obavy z toho, aby se nenarodilo nechtěné dítě, kterého se žena nebude moci zbavit, přiměly muže přebrat odpovědnost.
Proč ale volí tak radikální metodu? Myslím, že je za tím jednoduše strach. Mnoho párů se dostává do situace, kdy je pro ně finančně těžší zvládat vlastní potřeby. Ekonomické podmínky však jistě nejsou jediným faktorem nárůstu vasektomie. Obavy spojené s klimatem a přelidněním vedly u některých k touze omezit velikost své rodiny nebo nemít děti. V Austrálii, kde je míra vasektomie relativně vysoká ve srovnání s některými vyspělými zeměmi, lékaři hlásí nárůst počtu mužů mladších 30 let, kteří tuto proceduru vyhledávají. Mezi lety 2020 a 2021 došlo k téměř 20% nárůstu počtu bezdětných mužů do 30 let, kteří žádali o vasektomii. Existují také neoficiální zprávy, že vasektomie mezi mladými muži jsou stále více rozšířené ve Spojeném království a dokonce i v Číně, kde sterilizace zůstává kulturním tabu.
Rizik je také dost
Největším problémem takového rozhodnutí je, že pokud jej učiní někdo příliš brzy, mohl by s pozdějším věku změnit názor, když dozraje do bodu, kdy se rozhodne, že by si dítě přál. Ačkoli by mohlo být možné zvrátit tuhle operaci, neexistuje žádná záruka, že bude fungovat. Reverzní operace je složitější než vasektomie, může být drahá a v některých případech neúčinná. K otci dítěte po vasektomii jsou k dispozici i jiné techniky, jako je oplodnění in vitro. Tyto techniky jsou však drahé a ne vždy účinné. Proto by měl mít člověk opravdu jasno, že zplodit dítě je něco, o co už po zbytek života nestojí. Potřeby a touhy se totiž mění a někteří muži se klidně mohou rozhodnout pro potomka až třeba ve věku 40 let.
Samozřejmě je to hlavně zásah do těla, každá operace s sebou nese rizika a i tady se ve vzácných případech objevují. Dokonce může nastat situace, kdy vasektomie selže a i tak dojde k těhotenství. Mezi další rizika, která mohou působit potíže patří chronická bolest, která se může objevit u 1 až 2 procent lidí, kteří podstoupí operaci. Hromadění tekutiny ve varlatech, které může způsobit tupou bolest, která se zhoršuje s ejakulací. Zánět způsobený únikem spermií, v lékařské terminologii se nazývá granulom. Abnormální cystu, která se vyvíjí v malé, stočené trubici umístěné na horním varleti, která shromažďuje a transportuje spermie. No a v neposlední řadě vak naplněný tekutinou (hydrokéla) obklopující varle, který způsobuje otok v šourku.
Položte si sami za sebe otázku, zda byste chtěli tohle podstoupit, riskovat podobné komplikace nebo jestli si umíte představit, že by se pro takové řešení rozhodl váš partner. Mnoho mladých párů, které však trpí obavami, je k tomu nyní dohnáno. A já rozhodně neříkám, že žena která jde na potrat žádná rizika nepodstupuje, to naopak, ale zákaz potratů přináší více potíží než užitku. Přelidnění se tím dozajista nevyřeší.
Pevně doufám, že alespoň jednotlivé státy situaci přehodnotí a rozhodnou se umožnit nějaké alternativy například v závislosti na konkrétní situaci. Také si myslím, že by bylo na čase, aby muži odsunuli svou pohodlnost a zkusili klasickou ochranu, než se rozhodnou k radikálnějším krokům. U nás je velmi rozšířeným trendem, že muži zkrátka kondom použít nechtějí, protože jim to nevyhovuje. Nechat si ale zasáhnout do těla operací určitě není vhodnější řešení a státy by neměly lidi tlačit k takovým rozhodnutím, která mohou ohrozit buď jejich zdraví nebo ekonomickou situaci.
Někteří zákonodárci požadují legislativu zabraňující ženám cestovat do jiných států za účelem legálních potratů. To znamená, že ženy by mohly čelit obvinění z trestného činu za provedení legálního potratu nebo by musely riskovat vlastní zdraví, pokud by potrat provedly nelegálně. V opačném případě jsou nuceny pokračovat v nechtěném těhotenství. Hrozba těchto důsledků je to, co tlačí pro změnu muže k provedení vasektomie. Nevím, zda je na místě tohle ocenit a říkat, že je pěkné, že muži přijali odpovědnost, já to tak zkrátka nevidím. Je to jen přehození odpovědnosti a poškozování zdraví z jednoho na druhého.
Mimo jiné je celkem jasné, že ne každý muž bude k takovému rozhodnutí ochotný. Což znamená, že pokud k nechtěnému těhotenství opravdu dojde, dítě si pár bude muset nechat nebo jej dát k adopci. Jsem si skoro jist, že tím jen stoupne počet odložených dětí, se kterými se Amerika bude muset vypořádat. Ekonomice to určitě nepřidá. Psychice členů rodin, které budou tento problém řešit, také ne. Je smutné, že tohle se děje v tak pokrokové době jako ta naše.
Autorský článek - komentář. Další zdroje: Washingtonpost.com, Abc.net.au, Journals.sagepub.com, Bbc.com