Ministr Vojtěch chce nechat vyhlásit nouzový stav. Nemocnice přestávají zvládat nápor covidových pacientů

 Koronavirus 
22. listopadu 2021 14:02 / Naďa Stehlíková
  2
📷
1 fotografie v galerii
Adam Vojtěch žádá vládu o vyhlášení nouzového stavu Vláda ČR (volný zdroj)
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes navrhne vládě, aby kvůli koronavirové epidemii vyhlásila nouzový stav. Informaci přinesl server iDnes.cz. Návrh vyvolává vášnivou debatu.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl serveru iDnes.cz sdělil, že důvodem je situace v nemocnicích, které čelí náporu pacientů s covidem-19. V souvislosti s koronavirem byl nouzový stav poprvé vyhlášen loni v březnu, podruhé před rokem 5. října. Několikrát byl prodloužen a skončil letos 11. dubna. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) doufá v to, že ministerstvo zdravotnictví nechce nouzový stav proto, aby mohli medici místo studia pomáhat v nemocnících. Na Twitteru uvedl, že čeká vysvětlení na jednání vlády.

Česká lékařská komora (ČLK) navíc vyzvala k zavedení plošné uzávěry. Doporučila také zkrátit platnost covidových certifikátů pro očkované dvěma dávkami na šest měsíců. Komora rovněž zopakovala svou žádost o okamžité zavedení povinného očkování pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách a podpořila povinné očkování pro lidi nad 18 let. 

Že vláda zvažuje kvůli zrychlující koronavirové epidemii jeho opětovné vyhlášení, řekla už dnes ráno Českému rozhlasu-Radiožurnálu hlavní hygienička Pavla Svrčinová. V pátek po jednání vlády přitom ministr Vojtěch řekl, že vyhlášení nouzového stavu není nutné.

 „Samozřejmě se zvažují i tyto možnosti, protože zejména v nemocnicích, domovech důchodců, zařízeních sociální péče začíná chybět personál,“ odpověděla Svrčinová na dotaz, zda vláda nezvažuje vyhlášení nouzového stavu, aby studenti medicíny mohli pracovat v nemocnicích. V nemocnicích už nyní vypomáhá armáda.

Svrčinová v rozhovoru pro Radiožurnál také uvedla, že by byla pro povinné očkování. „Očkování je jedinou cestou, která se nám nabízí. Bohužel jiná cesta není. Osobně bych viděla i cestu povinného očkování,“ prohlásila. Nová protiepidemická opatření by nechala v platnosti minimálně týden až deset dní, než by se eventuálně přistoupilo k přísnějším restrikcím.

V nemocnicích je v současnosti téměř 4900 pacientů s covidem a vyhlášené opatření by jim umožnilo výpomoc mediků. Podle Svrčinové začíná chybět personál nejen v nemocnicích, ale také v domovech důchodců a v zařízeních sociální péče. V nemocnicích už nyní vypomáhá armáda.

K celostátnímu vyhlášení nouzového stavu kvůli covidu-19 ovšem nejsou aktuálně podle ministerstva vnitra splněné zákonné požadavky. Novinářům to po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) řekl jeho předseda Jan Hamáček (ČSSD). Pro dodržení zákonného postupu by měla čtveřice epidemií nejvíce postižených krajů uspořádat nejdříve zasedání vlastních krizových štábů a zvážit vyhlášení stavu nebezpečí na svém území, uvedl.

Hamáček však po jednání ÚKŠ podle informací serveru Seznam Zprávy nevyloučil vyhlášení lockdwonu. „Já bych rozhodně takto kategorický nebyl. Když vidím ty predikce vývoje, není možné vyloučit de facto žádné opatření,“ uvedl.

Vláda v demisi má dnes projednat rovněž podporu podnikatelů kvůli zpřísnění opatření proti covidu-19. Tisková konference je naplánována na dnešních 19:00.

Zdroj: iDnes.cz, seznamzpravy.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině