Zájem o třetí očkovací dávku proti covid-19 roste. Výsledky jsou překvapující

 Koronavirus 
30. října 2021 09:12 / Naďa Stehlíková
  2
📷
1 fotografie v galerii
Třetí dávka zvyšuje ochranu až dvacetkrát Depositphotos
V posledních dnech prudce stoupají počty očkovaných, z velké části jde o lidi, kteří si nechávají píchnout třetí dávku vakcíny proti covid-19. A jak ukazují výsledky z Izraele, tato dávka poskytuje neskutečně silnou ochranu.

Třetí dávka vakcíny zvyšuje ochranu proti těžkému průběhu nemoci covid-19 až dvacetkrát. Dokládají to výsledky očkování v Izraeli, kde se posilující dávkou očkuje už od července. Izraelští odborníci doufají, že by mohla skutečně zabránit dalšímu šíření nakažlivější mutace delta.

„Pro změnu dobré zprávy o covidu. Byly zveřejněny předběžné výsledky účinnosti boosteru, třetí dávky očkování mRNA vakcínami, na statisících očkovaných v Izraeli. Výsledky jsou ohromující: třetí dávka snižuje u lidí nad 65 let pravděpodobnost těžkých následků covidu o víc než 95 % (dvacetkrát!),“ upozornil na svém Facebooku biochemik Jan Konvalinka.

„Ale pozor, nikoli ve srovnání s neočkovanými, ale s lidmi, kteří dostali dvě dávky vakcíny! Vakcíny je zjevně třeba používat jako třídávkové. Je třeba co nejdřív naočkovat ohrožené,“ apeluje.

Účinkem třetích dávek se zabývali izraelští odborníci, kteří se k očkování posilující dávkou pustili už v létě. „Dvanáct dní nebo déle po posilovací dávce jsme zjistili 95% snížení relativního rizika potvrzené infekce a snížení relativního rizika závažného onemocnění. Při konzervativní analýze citlivosti nacházíme přibližně pětinásobnou ochranu proti potvrzené infekci,“ píše se ve studii.

„Závěry demonstrují účinnost třetí dávky vakcíny jak při snižování přenosu, tak závažného onemocnění. Naznačují velký potenciál omezení nákazy delta variantou díky přeočkování,“ dodává studie.

Posilující třetí dávku v České republice obdrželo už 182 131 lidí. Momentálně mohou další dávku vakcíny dostat lidé, kteří druhou injekci obdrželi před více než půl rokem, tedy koncem dubna. Očkování třetí dávkou dnes tvoří většinu z aplikovaných vakcín v posledních dnech.

Zdroj: Medrxiv, CNN Prima News.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...