Jarní počasí je u konce. Do Česka se opět vrátí zima a nouze nebude ani o sníh

 Počasí 
04. ledna 2022 06:30 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Do Česka se opět vrátí zima Unsplash
I když to v posledních dnech vypadalo, že k nám dorazilo jaro, budeme si muset na to skutečné ještě počkat. Už brzy se totiž opět ozve zima, a to se vším všudy. Sněžit má i v nížinách.

Nezvykle teplé počasí vydrží už jen do středy, kdy se začne ochlazovat. Dnes ještě bude teploměr ukazovat i 10 stupňů Celsia a bude pršet. Zítra už ale přijde ochlazení a na konci týdne se dočkáme sněhu i v nížinách. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí a vyjádření Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na Facebooku. Během ledna už by neměly být tak výrazné teplotní výkyvy jako v posledních týdnech. Bude se dál ochlazovat, oproti konci minulého roku má být leden podle dlouhodobé prognózy počasí také bohatší na srážky.

V úterý bude na většině území pršet. Sníh z hor bude rychleji odtávat. Hladiny řek, které odvádějí vodu z Krkonoš, Jeseníků a Šumavy, budou stoupat, přičemž na Vydře, Křemelné a horní Otavě hrozí, že bude překročený třetí povodňový stupeň.

Středa už bude chladnější, navíc se bude od severozápadu dál ochlazovat, sněhové přeháňky se objeví na horách a postupně i v nížinách. Ve druhé půlce týdne klesnou teploty v noci pod nulu a přes den nepřekročí pět stupňů Celsia.

Až do konce ledna lze čekat spíš typicky zimní počasí, i když krátkodobé výkyvy teplot nelze podle ČHMÚ vyloučit. "Během ledna budou teploty pozvolna klesat, v posledním týdnu se průměrná minimální teplota bude udržovat kolem minus pěti stupňů Celsia a průměrná maximální kolem nuly. Oproti konci roku 2021 v lednu 2022 očekáváme o něco více srážek. Nejvíce srážek se očekává v prvním a posledním předpovědním týdnu," uvedli v měsíčním výhledu meteorologové. V závěru měsíce by mělo sněžit i v nižších polohách. "Období od 3. do 30. ledna 2022 by mělo být jako celek srážkově normální," dodali.

V tomto období roku spadne v průměru 37 milimetrů srážek a dlouhodobá průměrná teplota v Česku je minus jeden stupeň Celsia. Nejchladněji bylo v lednu roku 1942, kdy teplota v průměru dosáhla minus 11,4 stupně Celsia. Nejteplejší první měsíc roku zažili Češi v roce 2007, kdy se průměrná teplota dostala až na 3,8 stupně Celsia.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Zdroj: České noviny, ČT24, Český hydrometeorologický ústav.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Hubnutí po čtyřicítce. Dejte si pozor na nízký příjem kalorií a další chyby, kvůli kterým ženy často...

Dům a zahrada

Řeč štěňat má svá specifika. Naučte se svému mazlíčkovi porozumět

Zavřít reklamu