Ministryně Maláčová schválila bez soutěže zakázku za tři čtvrtě miliardy a ještě háže vinu na druhé

 Události 
19. listopadu 2021 17:44 / Naďa Stehlíková
  5
📷
1 fotografie v galerii
Lukáš Kolářík ministryni Janě Maláčové vyčítá, že prodloužila společnosti OKsystem kontrakt na provozování zastaralého systému na výplatu sociálních dávek, a to bez soutěže Vláda ČR (volný zdroj)
Ministerstvo práce a sociálních věcí schválilo 26. října bez soutěže kontrakt za 755 milionů bez DPH, který prodlužuje společnosti OKsystem provozování systému na výplatu sociálních dávek. Upoznornil na to Lukáš Kolářík (Piráti), podle kterého je systém značně zastaralý a také předražený.

Na skutečnost, že je software zastaralý a předražený, upozorňoval Lukáš Kolářík již v roce 2017. Dosluhující vláda Andreje Babiše a její jednotlivá ministerstva podle něj podnikají kroky s dlouhodobými důsledky navzdory slibům o hladkém předání úřadů.

„Ministerstvo přistoupilo k jednacímu řízení bez uveřejnění, na jehož základě prodloužilo kontrakt se společností OKsystem na provoz OKaplikace do 25. června 2023 za 755 milionů bez DPH. A to přesto, že zároveň běží otevřené zadávací řízení, kam byly podány dvě nabídky. Společnosti DXC a ATOS ve společné nabídce přišly zhruba s poloviční cenou. OKsystem následně přišel s námitkou proti zadávacím podmínkám a nyní v říjnu se dočkal prodloužení kontraktu. Kvůli podobě řízení podala DXT technology žaloby ke Krajskému soudu v Brně a zvažuje možnost mezinárodního právního řešení,“ konstatoval Lukáš Kolářík.

Jak bývalý poslanec podotkl, Piráti se po celé volební období snažili na ministerstvo tlačit, aby situaci vyřešilo výběrovým řízením. Za dva roky jej však nebylo schopné dokončit, protože jej provázely neustálé průtahy. Aktuální nevýhodná situace je tak výsledkem dlouhodobé neschopnosti a neochoty problém vyřešit, je přesvědčený Kolářík.

„Lhůtu na vyřešení problému s OKaplikace současné vedení Ministerstva práce a socálních věcí nedodrželo několikrát. Za rozumné nepovažuji neustálé opakování jednacího řízení bez uveřejnění. Pokud nové vedení nebude věnovat odpovídající pozornost odbornosti, bude se situace opakovat. Vytisknutí zprávy z datové schránky nebo internetového portálu a následné ruční vložení do OKaplikací nemůže ministryně Maláčová ani náměstek Povšík považovat za digitalizaci. Ještě mají tu neskutečnou odvahu přehazovat své vlastní chyby na druhé. Vzhledem ke stanoveným termínům od roku 2014 není ani zřejmé, co dělala současná vláda další čtyři roky. Proto považuji za nepatřičné přehazovat vinu za selhání po tolika letech na jiné,“ uzavřel Kolářík.

Zdroj: Pirátská strana.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte