Důchodci se možná dočkají historického zvýšení penzí. Babiš prozradil, o kolik si přilepší

 Události 
22. listopadu 2021 06:11 / Naďa Stehlíková
  564
📷
1 fotografie v galerii
Andrej Babiš připomenul, že důchodcům se brzy díky speciálnímu mechanismu mimořádně zvednou penze Vláda ČR
Důchodci se pravděpodobně dočkají mimořádného zvýšení svých penzí. Prozradil to dosluhující premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pořadu Čau lidi. Přilepšení by mohli lidé pocítit už v příštím roce.

Podruhé v historii České republiky se schyluje k mimořádné valorizaci důchodů kvůli rostoucí inflaci.  Andrej Babiš v neděli připomněl dřívější slova ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), že pokud se bude růst cen pohybovat nad pěti procenty, bude aplikován speciální mechanismus. Senioři by pak od června 2022 dostali až o 730 korun měsíčně více.

„Tady mám zprávu od paní Schillerové, že směřujeme k mimořádné valorizaci důchodů od června 2022. K mimořádnému navýšení důchodů dochází v situaci, kdy se inflace pohybuje ve sledovaném období nad pětiprocentní hranicí,“ konstatoval Babiš ve svém tradičním nedělním pořadu Čau lidi.

V případě, že k tomu dojde v lednu, senioři by ve svých peněženkách našli více peněz už právě během příštího roku. „A to o 650 až 730 měsíčně. Bylo by to podruhé v historii, kdy došlo k aktivaci tohoto mechanismu,“ uvedl dále dosluhující předseda vlády. Poprvé se důchody mimořádně navýšily v létě 2008 za pravicové vlády Mirka Topolánka (ODS). Zákon původně počítal s mimořádnou valorizací až při růstu cen o deset procent. Snížení hranice na pět procent před 13 lety prosadil tehdejší ministr práce Petr Nečas (ODS).

 „Průměrný starobní důchod se bez ohledu na mimořádnou valorizaci zvýší zatím o 805 korun,“ informoval Babiš. „Dohromady to tak v roce 2022 bude dělat 16 280. Pokud k tomu (mimořádné valorizaci) dojde, možná až 17 000.“

Důchody se zvedají pravidelně vždy od ledna. Zákon o důchodovém pojištění uvádí, že mimořádně se penze zvyšují tehdy, pokud růst cen dosáhl aspoň pěti procent. Přidání následuje pátý měsíc po měsíci, v němž zvyšování cen překročilo pětiprocentní hranici. Kabinet má nařízení vydat do 50 dnů po skončení měsíce s aspoň pětiprocentním cenovým růstem.

Míra inflace se nad pět procent dostala v říjnu. Spotřebitelské ceny se meziročně zvedly o 5,8 procenta. Podle zákona by tak měl kabinet o mimořádném navýšení penzí rozhodnout nejspíš nejpozději do Vánoc a přidávat by se mělo asi od března.

Na konci září starobní, invalidní a pozůstalostní důchody od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) pobíralo 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců a důchodkyň z toho bylo 2,38 milionu.

Pravidelně se všechny penze zvyšují od ledna, a to o růst cen za sledované období a o polovinu růstu reálných mezd. Na Nový rok se tak všem solidární část důchodu navýší o 350 korun z nynějších 3 550 na 3 900 korun a zásluhový díl vzroste o 1,3 procenta. U průměrné starobní penze to činí dohromady 505 korun. Zásluhová část penze se pak všem posílí ještě o dodatečný bonus 300 korun, který prosadila vláda.

Při mimořádné valorizaci se podle zákona zvedá zásluhový díl penze o tolik procent, o kolik rostly ceny. Průměrný starobní důchod v září podle údajů ČSSZ činil 15 411 korun. Při říjnové inflaci o 5,8 procenta by se měl navýšit o 690 korun. U lidí, kteří mají nižší než průměrnou penzi, by byla částka menší. Naopak lidé s nadprůměrným důchodem by si polepšili víc.

Na takovou mimořádnou valorizaci by bylo na deset měsíců příštího roku potřeba podle odhadu téměř dvacet miliard korun. V rozpočtu by se musela částka na vyplacení najít, pokud by se neupravil zákon.

Podle aktuální predikce ministerstva financí by růst cen měl zrychlovat. V prvních měsících příštího roku by se mohl pohybovat kolem sedmi procent.

Zdroj: CNN Prima News, České noviny, Čau lidi.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte