Slušňák Fiala se ve Sněmovně neudržel. Už mě to taky s*re, postěžoval si kolegům

 Události 
13. ledna 2022 06:23 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Sprostý výrok od Petra Fialy, brněnského profesora známého uměřeným chováním, čekal asi málokdo ODS
Celý den a celou noc trvá debata k důvěře vlády. Zdlouhavé jednání je zjevně moc i na premiéra Petra Fialu (ODS). I když je považován za slušňáka, i on si umí zanadávat. Ve Sněmovně si postěžoval kolegům, že ho to už taky s*re. Jeho poznámku ovšem zachytily ruchové mikrofony.

Kabinet Petra Fialy žádá od středečního dopoledne Sněmovnu o důvěru. Jednání trvala celý den i celou noc a ani ve čtvrtek brzy ráno nebyla u konce. Ve středu kolem půl třetí odpoledne kamery i mikrofony zaznamenaly premérovu vulgaritu, kterou zjevně neměla veřejnost slyšet. A to vláda ve svém programovém prohlášení slibuje, že se zasadí o zlepšení politické kultury.

Jen pár hodin před propíraným výrokem přitom Fiala mluvil ve svém projevu zcela jinak. „Mám toto shromáždění, tuto budovu, tuto instituci v hluboké úctě. Nepovažuji ji za ani za zbytečnou nebo přebujelou instituci ani za ‚žvanírnu‘. Parlament odráží vůli voličů. Bez parlamentu by nebylo demokracie.“

I když se daly průtahy v jednání předpokládat, zřejmě je Fiala špatně nesl. „Musíme to vydržet,“ řekl mu ministr práce Marian Jurečka v soukromém rozhovoru, který zachytily kamery i sněmovní mikrofony. „Už mě to taky s*re,“ reagoval Fiala a skandál byl na světě. Marian Jurečka na vulgarismus premiéra nejprve pro CNN Prima News reagoval slovy, že o tom vůbec neví. Serveru novinky.cz ale poskytl jiné vyjádření. „Šlo o situaci, kdy všichni ministři vlády nepřišli z obědové přestávky včas na 14:30 do sálu, a Sněmovna proto měla dalších pět minut pauzu,“ vysvětloval Novinkám ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Mluvčí vlády Václav Smolka se Petra Fialy zastal. „Pan premiér je jen člověk a občas mu neveřejně něco ujede,“ komentoval pro CNN Smolka. Podle Fialových kolegů, kteří si nepřáli být jmenováni, premiéra naštvalo, že schůze musela být několikrát přerušena, protože v sále nebyli všichni ministři jeho vlády.

Podporu našel Fiala i u bývalého předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO). „Já to beru tak, že každému to někdy ujede,“ komentoval pro CNN Fialův sprostý výrok Vondráček. Fiala pro TN.cz přiznal, že mu sprosté slovo skutečně ujelo. "To je důkazem, že jsem také jenom člověk. A samozřejmě, pokud se má neveřejná slova někoho dotkla, pak se omlouvám," řekl předseda vlády.

Není to poprvé, kdy sněmovní mikrofony a kamery nahrály sprosté výrazy členů vlády. Když byla například Alena Schillerová ministryně financí, řekla svému kolegovi Janu Hamáčkovi z ČSSD: „Příště se na vás vys*rem.“Schillerovou tehdy naštvalo, že poslanec ČSSD Ondřej Veselý prosadil do programu jednání diskusi o tom, jak bude vláda výpadek příjmů obcím a krajům kompenzovat.

Zdroj: CNN Prima News, novinky.cz, tn.nova.cziDnes.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hezounek Ryan Gosling se stal hvězdou kampaně módního domu Gucci

Styl

Anna (48): Matka zemřela a sestry jsou náhle kvůli dědictví jako saně

Tech

Budoucnost vojenské přepravy. Raketoplán Dream Chaser přepraví náklad i vojáky kamkoliv na Zemi do tří...