Hypotéky rekordně zdražují. Situaci s bydlením má pozitivně ovlivnit stavební zákon

 Události 
20. ledna 2022 14:39 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Lidé, kterým letos končí u hypoték fixace, čeká cenový šok Depositphotos
Hypotéky v ČR zdražují nejrychleji v historii. V prosinci se průměrná úroková sazba dostala těsně pod hranici tří procent a nyní se dají pořídit hypotéky s úrokem od čtyř do pěti procent. V dalších měsících hypotéky podle ekonomů ještě zdraží. S dostupností bydlení má pomoci nový stavební zákon, píše o tom server ČT24.

Průměrná sazba hypoték v ČR stoupla v prosinci na 2,99 procenta, a to z listopadové úrovně 2,7 procenta. Nárůst o 0,29 procentního bodu představuje nejvýraznější meziměsíční vzestup v celé historii sledování od roku 2003, vyplývá z dat Fincentrum Hypoindex. Informoval o tom ekonom Lukáš Kovanda.

Cena hypoték v ČR tak v prosinci 2021 byla nejvýše od února 2019, přičemž se přiblížila maximům za celé období od roku 2013. "Nyní v lednu lze předpokládat růst na maxima od roku 2012. Kvůli rychlému růstu sazeb hypoték už je nyní vyloučeno, aby žadatel získal hypotéku za prosincovou průměrnou sazbu, tedy za zhruba tři procenta. Nyní se poskytují hypotéky při sazbě v pásmu od čtyř do pěti procent," řekl ekonom Lukáš Kovanda. Vyřízení hypotéky však nějaký čas trvá, takže tyto hypotéky se promítnou až v číslech za únor, která budou zveřejněna přibližně v polovině března, tedy až za dva měsíce.

V dalších měsících letošního roku zdraží hypotéky do pásma pěti až šesti procent a budou atakovat svůj rekord za celou dobu sledování od roku 2003. Ten průměrná sazba hypoték vykázala v srpnu 2008, kdy činila 5,82 procenta, doplnil Kovanda. Jak řekl pro ČT24 ředitel retailových úvěrů Raiffeisenbank Ondřej Háka, lidé, kterým nyní fixace skončí, zažijí cenový šok. „Nová cena hypotéky se přiblíží pěti procentům, což může znamenat nárůst splátky i o třicet procent. U 3,5milionové hypotéky to může být třeba šest tisíc korun měsíčně,“ varoval Háka.

Už loni v prosinci bylo ovšem patrné určité snížení zájmu o hypotéky, alespoň tedy v porovnání s předchozím měsícem listopadem. Hypotéky jsou totiž pro stále širší okruh domácností až příliš drahé, takže ty svůj sen o vlastním bydlení dávají "k ledu". Tento trend bude sílit v letošním roce. Zvláště od jarních měsíců dále bude zájem o hypotéky slábnout velice znatelně, neboť jejich průměrná sazba se přiblíží úrovni šesti procent a zároveň budou od dubna v platnosti přísnější podmínky jejich poskytování. Ty zákonně stanovuje Česká národní banka, která nařídí bankám, aby žadatele o hypotéku posuzovali dle několika zpřísňujících kritérií posuzujících jeho finanční situaci a schopnost hypotéku splácet. ČNB tato kritéria v čase pandemie načas přestala uplatňovat, ale nyní se k nim vrátí, aby nedopustila destabilizaci celého hypotečního trhu.

Letošní prudké zdražení hypoték ale nebude stačit na to, aby se zastavil růst cen nemovitostí. Ten tak jen zmírní. Zdaleka ne všichni lidé si kupují nemovitost na hypotéku. Navíc je na trhu stále citelný převis poptávky po nemovitostech nad jejich nabídkou, což souvisí s přílivem zahraničních investorů do realit, dlouhodobě extrémně expanzivní měnovou politikou centrálních bank či regulatorně silně omezovanou výstavbou nových bytů a domů v ČR.

Hypotéky budou nadále zdražovat ruku v ruce s růstem základní úrokové sazby ČNB, která se během prvního letošního čtvrtletí může dostat až na úroveň pěti procent, přičemž pravděpodobnější je, že dosáhne "jen" hodnoty 4,75 procenta. I tak by šlo podle Kovandy o její nejvyšší hodnotu od začátku roku 2002, tedy za posledních dvacet let.

Jak ale informuje ČT24, s dostupností bydlení by mohl pomoci nový stavební zákon. Nově by měl žadatel získat stavební povolení do měsíce, u složitějších případů pak do 60 dnů. V případě nutnosti posouzení vlivů na životní prostředí je lhůta 120 dní. Povolovací řízení včetně odvolání a přezkumů by mělo zabrat maximálně rok. Zjednodušit by se měla i samotná dokumentace.

Zdroj: lukaskovanda, ČT24.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hailey Bieber promluvila o svém manželství. Modelka popírá, že ukradla Justina Biebera zpěvačce Seleně...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...