Vězni mohou pomoci vyřešit záhadné zmizení těhotné ženy i vraždu novorozence

 Události 
02. února 2022 07:51 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Unikátní kalendáře mají pomoci s objasněním policejních pomníčků Policie ČR
V rámci unikátního projektu se kriminalisté obracejí na české vězně s žádostí o pomoc při prověřování tzv. pomníčků, tedy dlouhé roky nevyřešených případů. Každý měsíc se vězni dozví o dvou vybraných případech, v únoru před devíti lety zmizelá těhotná žena a zavražděné miminko, jehož tělíčko našel náhodný svědek v popelnici.

Ne každý případ se podaří kriminalistům vyřešit, a to ani přesto, že se k němu i po letech zas a znova vracejí. Právě kvůli těmto tzv. pomníčkům připravil Úřad služby kriminální policie a vyšetřování (ÚSKPV) ve spolupráci s Vězeňskou službou ČR speciální edici kalendářů, které rozeslal do všech 35 českých věznic. Každý měsíc se vězni dozví o dvou případech, které dosud nemají závěr či pachatele. Věří, že by právě oni mohli některé události pomoci vyřešit.

Policisté se inspirovali u nizozemských kolegů, kteří díky projektu znovu otevřeli čtyři případy. Příprava revolučního kalendáře zabrala několik týdnů, kdy ÚSKPV vybrala čtyřiadvacet nevyřešených případů. „Zvolili jsme mediálně nejznámější, které rezonovaly společností, a takové, u kterých jsme měli pocit, že by nám s nimi mohla veřejnost pomoci,“ přiblížil realizaci projektu mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík, uvádí server CNN Prima News.

V únoru budou stránky kalendáře věnovány Renatě Gašparové, která byla v době svého zmizení těhotná, a malému novorozeněti, jehož tělíčko objevil náhodný svědek v popelnici.

Jednatřicetiletá Renata Gašparová se po rozchodu se svým přítelem vrátila ze Slovenska do Uherského Hradiště. Jednoho letního dne roku 2012 za ní přijel a měli si jít promluvit, byla totiž těhotná. Od té doby se po ní slehla zem, dodnes se ji nepodařilo najít, uvádí web idnes.cz.

Po návratu ze Slovenska žila těhotná Renata na ubytovně v Uherském Hradišti. Jednoho letního dne za ní přijel expřítel na návštěvu. Matka Renaty tvrdí, že s ním údajně měla řešit alimenty. Druhý den již dcera měla vypnutý mobil a od té doby ji nikdo neviděl.

„Nepřeji to nikomu zažít. V den, kdy zmizela, jsme byly domluvené, že se sejdeme. Zavolala mi, že ještě zajede za Dominikem, aby se dohodli na alimentech. Od té doby se mi neozvala,“ řekla matka Renaty. Její zmizení však matka nahlásila až dva měsíce poté. Oficiálně je tedy Renata Gašparová pohřešovaná od 2. října 2012.

Její mobilní telefon se naposledy podařilo zachytit na Slovensku, odkud pocházel i její bývalý přítel. Její matka byla přesvědčená, že dceru zavraždil právě on. Byl hlavním podezřelým i pro kriminalisty. 

Policisté prohledávali okolí jeho domu v obci Stará Turá a pomocí těžké techniky pročesávali i okolí zahrady. Neúspěšně. Policistům komplikovala pátrání i dvouměsíční mezera mezi dnem, kdy byla jednatřicetiletá zdravotní sestra naposledy viděna, a momentem, kdy matka nahlásila její zmizení. „Renata Gašparová je asi 160 cm vysoká, má hnědé oči a rovné černé vlasy dlouhé do půli zad,“ popsala policie pohřešovanou ženu.

Do únorového policejního kalendáře policisté zařadili také dosud neobjasněný případ vraždy novorozence. Došlo k ní v sobotu 11. února 2017.

Jeden z obyvatel libereckého bytového domu šel v sobotu dopoledne vysypat odpadky. U popelnic ho však čekal hrůzný nález – v plastovém kontejneru na odpadky leželo mrtvé tělo novorozence. Muž ihned zavolal policii, na místo vzápětí dorazila i pohřební služba.

Dítě se zřejmě narodilo předešlého dne nebo během noci mezi pátkem 10. a sobotou 11. února 2017. Policie tehdy žádala o pomoc veřejnost, sháněla řidiče aut se zabudovaným kamerovým systémem, kteří se v sobotu dopoledne pohybovali okolo ulice Na Bídě. 

Vyšetřovatelé rovněž pátrali po matce novorozence, obrátili se i na zaměstnance lékáren, kde neznámá žena mohla požadovat léky na poporodní komplikace nebo takové problémy konzultovat.  

Policie pracovala i s verzí, že místo nálezu vůbec nemuselo souviset se ženou z Liberecka. Mrtvé dítě mohl někdo do Liberce dopravit z jiného regionu republiky nebo ze sousedního Polska či Německa.

Miminko nechaly úřady pohřbít v utajení v Machníně u Liberce. Hrob, ve kterém je rakev s ostatky dětského tělíčka uložený, není nijak označený.

Zdroj: CNN Prima News, iDnes.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Tech

Rusové mají novou ponorku. Jmenuje se Generalissimus Suvorov a veze jaderné střely

Zavřít reklamu