Za šíření poplašných zpráv hrozí dvěma dezinformátorům několik let za mřížemi

 Události 
27. ledna 2022 08:06 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Dva dezinformátoři čelí trestnímu stíhání, oba případy souvisejí s očkováním proti nemoci covid-19 Depositphotos
Hned dvě známé tváře dezinformační scény čelí trestnímu stíhání. Muži hrozí za stalking roční vězení, ženě až osmileté kvůli šíření poplašných zpráv.

Pražští policisté obvinili z nebezpečného pronásledování devětadvacetiletého muže, který podle nich dlouhodobě omezoval známého lékaře v běžném způsobu života. Z šíření poplašné zprávy také obvinili pětačtyřicetiletou ženu. Podle vyšetřovatelů šířila poplašné zprávy například o tom, že v domově seniorů zemřeli důchodci po podání vakcíny nebo že Českou republiku obsadí vojáci NATO s cílem vyhladit Čechy. Informovala o tom Policie ČR.

„Muž měl dlouhodobě pronásledovat poškozeného, čímž ho mimo jiné omezoval v běžném způsobu života. Poměrně zajímavý je jeden z motivů jednání podezřelého. Tím je podle zjištění kriminalistů získávání finančních darů od jeho podporovatelů,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk. Obviněným je Patrik Tušl a hrozí mu až roční vězení.

Muž podle CNN Prima News například pronásledoval šéfa lékařské komory Milana Kubka. "Podezřelý dlouhodobě pronásledoval poškozeného z důvodu  jeho veřejného vystupování v souvislosti s covidovými opatřeními," řekl pro CNN Prima News vedoucí policejního odboru extremismu a terorismu Vojtěch Motyka. Podobným způsobem pronásledoval také imunologa Václava Hořejšího. Videa muž, který je v invalidním důchodu, podle serveru Aktuálně.cz zveřejňuje na internetu a od diváků vybírá dary. Server uvedl, že podle exekučního rejstříku je na muže uvaleno 15 exekucí, dlužil mimo jiné výživné na své dítě.

Druhou stíhanou je žena, které hrozí až osm let vězení, protože se činu podle policie dopustila v době nouzového stavu. „Podezřelá skrze sociální sítě dlouhodobě šířila různé poplašné zprávy například o tom, že došlo k úmrtí seniorů po podání vakcín v domově důchodců, kdy cílem bylo vyvolat v posluchačích a sledujících osobách pocit strachu z vakcinace,“ popsal policejní mluvčí Daněk.

Stejná žena podle mluvčího dokonce tvrdila, že Česko obsadí vojáci NATO, jejichž cílem je naprosté vyhlazení Čechů. Uváděla také, že budou zřízeny koncentrační tábory, ve kterých budou zavřené osoby, které se nepodvolí vládním opatřením proti šíření koronaviru. Jednalo se o Janu Peterkovou a i na tuto ženu bylo podle serveru Aktuálně.cz uvaleno několik exekucí a na své akce požaduje finanční dary od lidí, kteří sledují její videa na internetu.

Za lži o úmrtích po očkování na nemoc covid-19 v domově pro seniory uložil Městský soud v Praze Peterkové v polovině ledna pokutu 250 tisíc korun. Domovu, který na ni žalobu podal, se musí také omluvit.

Peterková na základě údajného svědectví zaměstnankyně domova v Měšicích u Prahy tvrdila na Facebooku, že v zařízení kvůli očkování zemřeli na přelomu let 2020 a 2021 senioři a u dalších se vážně zhoršil zdravotní stav. Senioři v pečovatelských bytech tam ale v té době přitom kvůli nedostatku vakcíny ještě vůbec nebyli očkováni. Peterková avizovala, že se proti rozhodnutí odvolá.

Zdroj: Policie ČR, CNN Prima News, ČT24, aktualne.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Pivní zálivka strčí komerční hnojiva do kapsy. Prospěje nejen petúniím

Zavřít reklamu