Brutální dozorci lámali odsouzeným nohy a kopali je. Teď možná rozšíří jejich řady

 Události 
23. ledna 2022 07:21 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Osmi valdickým dozorcům hrozí za bití vězňů kriminál Depositphotos
Vysoké tresty hrozí dozorcům z věznice Valdice na Jičínsku. Ukázalo se, že brutálně týrali odsouzené. Kopali do nich, dusili je, bili je a jednomu vězni lámali operovanou nohu. Na případ upozornila Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Celkem je pro zneužití pravomoci úřední osoby stíháno osm dozorců. Podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) jim nyní hrozí mnohaleté tresty. Celkem měli vězně fyzicky napadnout ve dvou případech.

První událost se stala v květnu roku 2020, kdy šest dozorců vstoupilo do cely odsouzeného za účelem provedení prohlídky. Chtěli pod nátlakem zjistit, kde se v cele nacházejí nepovolené věci. Vězně nejprve udeřili do tváře, poté mu začali lámat operovanou nohu a nakonec mu obtočili ruku kolem krku takovou silou, že nemohl dýchat. Odsouzený z útoku vyvázl s drobnými poraněními v podobě podlitin a škrábanců, ale dodnes trpí na záškuby těla.

Druhý případ se odehrál v březnu 2021, kdy tři dozorci opětovně za účelem prohlídky vstoupili do cely dalšího odsouzeného. V cele ho měl fyzicky napadnout dozorce z předchozího případu tak, že do něho měl kopat a šlapat na něj a nejméně desetkrát ho měl zakleknout a udeřit do temene. Dva zbylí dozorci měli celému incidentu přihlížet. Odsouzený měl po útoku na těle otlaky, hematomy a odřeniny.

Trestní stíhání zahájila GIBS v polovině října 2021, v hledáčku měla celkem osm dozorců. "Dva příslušníci Vězeňské služby ČR jsou stíháni ze zvlášť závažného zločinu zneužití pravomoci úřední osoby a z přečinu vydírání, za což jim v případě odsouzení hrozí až desetiletý trest odnětí svobody. Šest dozorců je stíháno z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby, za což jim hrozí v případě odsouzení až pětiletý trest odnětí svobody," upřesnila mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

O prvním případu napadení se GIBS dozvěděla díky oznámení jiného odsouzeného. Druhý případ pak oznámil inspekci příslušný kontrolní orgán Vězeňské služby ČR. Jde přitom už o čtvrtý případ za poslední dobu, kdy GIBS vyšetřuje, anebo prověřuje možné nezákonné jednání dozorců vůči vězňům.

Zdroj: GIBS, denik.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Pivní zálivka strčí komerční hnojiva do kapsy. Prospěje nejen petúniím

Zavřít reklamu