Šok z krachu Bohemia Energy prožívá desetina Česka. Ministr Havlíček slibuje energošeky a popisuje, co se bude dít

 Události 
15. října 2021 10:52 / Naďa Stehlíková
  1
📷
1 fotografie v galerii
Statisíce domácností jsou v nejistotě, zda nepřijdou o elektřinu a plyn Depositphotos
Po středečním krachu jednoho z největších tuzemských dodavatelů energií Bohemia Energy zachvátila Česko panika. Zákazníci firem spadajících pod tuto společnost začali obléhat klientská centra konkurenčních dodavatelů ve snaze vyřídit si novou smlouvu. Jejich obavy o dodávky energií jsou pochopitelné, avšak není nutné propadat panice. O kontinuální dodávku elektřiny nebo plynu se u nich postarají dodavatelé takzvané poslední instance.

Zákazníky zkrachovalé Bohemia Energy a spřízněných společností uklidňuje Stanislav Trávníček, předseda Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ). „Spotřebitelé v tuto chvíli nemusejí nic dělat, nemusejí nikam volat nebo chodit na pobočky. Jejich dodavatel poslední instance se jim ozve sám během několika dní. Dostanou od něj základní informace a oznámení o ceně, za kterou jim bude energie dodávat,“ vysvětluje Trávníček.

Nicméně upozorňuje, že běžně se takové vyrozumění uskuteční do pěti dnů, tentokrát je však nutné počítat s prodlením. Jelikož Bohemia Energy obsluhovala téměř milion zákazníků, může se stát, že dodavatelé poslední instance budou mít s kontaktováním lidí oprávněné zpoždění.

Ministr průmyslu a obchodu uklidňuje

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček také vyzývá ke klidu. „Je to selhání komerčního subjektu v důsledku spekulací a celoevropského růstu cen energií. Máme pro tyto případy zákonné nástroje, nikdo nepřijde o dodávky energií. Nic to nemění na skutečnosti, že naše vláda dotáhne kompenzace pro všechny domácnosti a firmy na bázi energošeků a snížení DPH," říká v tiskové zprávě pro Energetický regulační úřad ČR ministr Havlíček.

Dodavatel poslední instance

Dodavatel poslední instance (DPI) je nástrojem, který chrání spotřebitele v případě úpadku jakéhokoliv dodavatele energií. Nastupuje okamžitě a energie od něj lidé mohou odebírat nejdéle půl roku. Kdykoliv během této doby si mohou vybrat nového řádného dodavatele a přejít k němu bez jakýchkoliv omezení. I pokud měli s původním dodavatelem uzavřenou smlouvu na dobu určitou, ta v rámci DPI již neplatí. Nově vzniklá technická skupina ERÚ je v kontaktu s klíčovými distributory energií a v duchu svých pravomocí hodlá učinit vše proto, aby lidem, které nechal končící dodavatel na holičkách, pomohl.

Nové ceny ve hvězdách

Cena, za kterou DPI bude energie dodávat, není přímo regulovaná, řídí se však pevnými pravidly. Tlak na ceny elektřiny a plynu teď vyvíjejí především vysoké ceny na burze, kde dodavatelé energie nakupují, DPI nevyjímaje. Většího zdražení se tak v rámci DPI mohou dočkat zejména lidé, kteří u původního dodavatele měli starší smlouvy s (z dnešního pohledu) výhodnou cenou.

„Zdražují téměř všichni dodavatelé a ani dodavatelé poslední instance nemohou nastavit ceny pod úrovní, za kterou energie sami nakupují. Přesto jsem už vyzval jejich vedoucí představitele, aby nabídli lidem ceny skutečně odpovídající situaci a nikoliv vyšší. Energetický regulační úřad bude jejich výpočet pečlivě kontrolovat, zda odpovídá zákonu a zahrnuje pouze oprávněné náklady," dodává Stanislav Trávníček s tím, že o vývoji situace bude úřad veřejnost průběžně informovat.

Oznámené ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy se týká také spřízněných společností Europe Easy Energy, Comfort Energy, Energie ČS a X Energie. Tento krok následoval krátce poté, co Bohemia Energy ukončila činnost také na Slovensku. Svůj krok odůvodnila extrémním růstem cen energií na světových trzích.

Zdroj: Energetický regulační úřad ČR.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Tech

Rusové mají novou ponorku. Jmenuje se Generalissimus Suvorov a veze jaderné střely

Zavřít reklamu