KOMENTÁŘ: Je vám doma zima? Pronajímatelé zkrátka topí až od října. To je smutná realita

 Komentáře 
04. října 2022 08:30 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
V září si ještě mnozí nájemníci musí vzít v bytě svetry a bundy. Depositphotos
Taky jste se už nějakou dobu vztekali, že v bytě máte pomalu větší zimu než venku (což se u starých domů klidně může stát) a topení na vaše prosby nereaguje? Příčina je jediná, a to bezohlednost. Majitelé bytů se nenamáhají zapnout lidem topení dle platných vyhlášek a prochází jim to.

Jsem si jistý, že každý z vás se už minimálně ve svém okolí setkal s někým, kdo nebydlí ve vlastním a je odkázaný na to, až mu zapnou topení. Je to smutná realita, se kterou se setkáváme každý rok po celé republice zcela běžně a v podstatě nikdo to neřeší.

Existují státem dané standardy, které se čas od času mění. Určují, že jakmile klesne teplota na tři dny pod určitou výši, je majitel bytu povinen umožnit topení. Pravdou ale je, že na to každý druhý úplně kašle. Ač se vsadím, že u sebe doma si topí o sto šest, nájemníci jsou jim ukradení. Opravdu bych dokázal vyjmenovat dlouhý seznam známých, kteří mi v posledních 14 dnech řekli, že se u nich samozřejmě netopí, ač by mělo.

Tuhle situaci jsem začal řešit, když jsem po létě přijel do svého bytu v Praze a zjistil, že ač je vevnitř větší zima než venku, topení opravdu nezapnu, ani kdybych se na hlavu postavil. Byla polovina září a oproti tomu, že jindy se tou dobou dá ještě koupat, venku už bylo vážně chladno. Vlastně abych řekl pravdu, ono bylo chladno i vevnitř pod dvěma dekami a jelikož na ty tři chlupy, co mám na hlavě, jsem si do Prahy nepřivezl fén, pak musím říct, že vysprchovat se a chodit tam s mokrou hlavou byl opravdu zážitek. Každý, kdo tohle někdy zažil, určitě chápe, o čem mluvím – je to o nemoc.

Co hůř, volal jsem majiteli, jak to vypadá s topením, a nezvedal. Počkal jsem tedy do večera, protože zima byla skutečně už několik dní, ale nic se nedělo. Poslal jsem mu mail a o dva dny později mi přišla odpověď, že od daného dne už se bude topit. Kdybych se mu neozval, možná by ani nepoznal, že mu tam lidé v budovách mrznou. Respektive si to myslím, soudě z toho, že do té doby se vůbec nic nedělo.

Přístup je to otřesný. Přítelkyně má doma každý rok přímotop, protože topení jim zapínají v říjnu, a když už ho zapnou, tak nehřeje dost, aby byt vůbec vytopilo. Revize nehrozí, pokud si ji neudělají sami. Neříkám, že v současné situaci se ty přímotopy lidem vlastně nevyplatí, když mají jen byt, ale nic to nemění na tom, že kdyby zrovna nebyla krize a plyn vycházel na normální částky, lidi doma pro nic za nic mrznou.

Ve většině případů se tohle děje v bytech, kde se cena rozpočítává mezi všechny a nehradí si energie každý sám. V takovém případě i dává smysl, že majitel chce tedy ušetřit. V podstatě takhle ale šetří nezákonným způsobem. No a za tím, že mu to prochází, vlastně není nic složitého, on si málokdo jde stěžovat, že mu doma netopí a radši to dva tři týdny vydrží, pokud má přijatelný nájem. Sehnat totiž v dnešní době cenově dostupné bydlení není žádná legrace. Vlastně to tedy každému projde a lidé v bytech mrznou, i když si za energie poctivě platí.

Když jsem se o tomto tématu pokoušel zjistit více z právního hlediska, dostal jsem na internetu hodně ohlasů, kde si lidé stěžovali, že jim doma netopí běžně a boj s domácím už vzdali. Jedna paní z Plzně dokonce uváděla, že u nich se vždy čeká, až klesne teplota na 7 stupňů, ač tahle hranice již léta neplatí. No zkuste si představit, že byste seděli doma v deseti stupních a nemohli si zatopit. Nejsem si jistý, nakolik se ještě dá mluvit o lidskosti člověka, který to odmítá zapnout, za mě už je to hyenismus.

Možná je zbytečné se tím zaobírat, protože letos si dost pravděpodobně nezatopí nikdo. Ono se totiž v posledních týdnech ukázalo, že i lidé, kteří si ty radiátory zapnout mohou, nebudou mít, jak plyn zaplatit. Některé společnosti posílají výše záloh 20 000 korun a víc. Možná bychom si tedy na zimu měli zvykat.

Pokud se ale vrátím k problému, o kterém jsem chtěl původně mluvit, musím podotknout, že se to netýká jen domácností, stejné je to i s vytápěním v práci či ve školách. Kamarád pracuje na vrátnici, kde se začalo topit 22. října, přestože už zhruba od desátého tam přes noc musel vytahovat přímotop. Tím otevřeným okýnkem na vrátnicích, které prostě nemůžete trvale zabouchnout a dělat, že tam nejste, jde totiž dovnitř pěkná zima! Není ale jediný, i kolegové z mojí bývalé práce na společné chatovací skupině hlásili: „Vezměte zítra někdo do práce přímotop.“ Přiznám se, že „přímotop“ bude asi oblíbeným slovem letošní sezóny, ať už proto, že ho jednoduše zapojíte a hřeje, nebo i z důvodu, že to asi bude poprvé v historii levnější než plyn.

Nenechte pronajímatele, ať si dělá, co chce!

Všichni pronajímatelé, bez ohledu na to, kde bydlíte, musí v každé pronajímané nemovitosti zajistit „bezpečné a obyvatelné podmínky“. Nejedná se jen o byty, ale o jakékoliv pronajaté místnosti. Pokud máte tedy osobní kancelář nebo ateliér, rozhodně v něm nemusíte mrznout. Většina států vyžaduje, aby pronajímatelé zajistili teplo v pronájmech, což znamená, že musí udržovat kotle, pece, radiátory, termostaty a další technologie, které řídí topný systém. Musí také řešit případné problémy s topným systémem v přiměřeném časovém rámci. Budovy s více jednotkami mohou mít pouze jeden termostat, který řídí vytápění v celé budově. Pronajímatel by v tomto případě reguloval teplo, rozhodně není možné nájemce omezovat.

Pokud máte termostat a byt, ve kterém žijete, či jakýkoliv jiný pronajatý prostor vám připadá studený, zvyšte si topení. Energie platíte a máte právo si teplotu upravit. Pokud si platíte energie sami, samozřejmě se zamyslete, abyste se ujistili, že nepřekročíte výrazně svůj rozpočet. Pokud jsou energie hrazeny a rozpočítávány za celý dům, pak ovlivní celková spotřeba navyšování záloh všem, kdo zde žijí. Ani to ale není důvod se násilně omezovat, protože pokud si přitopí váš soused, stejně neušetříte.

Pokud pustíte termostat na teplotu, jakou chcete, a pronajaté místnosti stále nedosahují této teploty, měli byste komunikovat se svým pronajímatelem. Může se jednat o základní problém s topným systémem, termostatem, dveřmi a okny nebo jinou funkcí budovy, kterou potřebují vyřešit. Pokud budete ohledně tohoto problému co nejdříve komunikovat. Svůj problém s vytápěním můžete vyřešit i tak, že budete spolupracovat s pronajímatelem na údržbě nemovitosti. Otázkou je, zda se vám to vyplatí a nakolik je opravdu ten člověk ochotný to řešit. V Česku jsou neochotní pronajímatelé celkem běžným úkazem. Mnohdy odmítají řešit i vady na bytě, které by ze zákona měli. Slabě vytápějící topení je proti tomu nic.

Dozvěděl jsem se, že jedním z možných řešení – a musím uznat, že není špatné – je domluvit se s majitelem, abyste mohli za byt hradit faktury sami, nebo alespoň dostali odpočet přímo pro vaši jednotku. Na počátku to vyžaduje investici, na které se po dohodě nájemník často podílí, ale v závěru vám to ušetří nervy s vymrzlým bytem. Zároveň máte pak svou spotřebu lépe pod kontrolou, a to vám umožní konzistentně sestavit rozpočet bez překvapivě velkých účtů.

A v neposlední řadě zvažte i nalezení jiných způsobů, jak zůstat v teple, aniž byste příliš zvýšili teplo. Zvlášť letos se to bude hodit. Slyšeli jste to už určitě v televizi, pokud se u vás netopí nebo topí málo – a je celkem jedno, jestli z důvodu, že majitel je pitomec nebo nemáte na plyn – zkuste hlídat izolovanost bytu. Nenechávejte zbytečně větrat, teplo by vám nemělo unikat kolem dveří a jelikož teplo jde od nohou, mnoho ovlivníte i nošením bot a ponožek.

Autorský článek - komentář.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod