Zelenskyj chce jednat s Putinem, o vstup do NATO už neusiluje. Politolog si od toho ale moc neslibuje

 Ze zahraničí 
09. března 2022 07:33 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ukrajinský prezident by rád ukončil válku diplomatickou cestou, Rusko ale zatím jeho snahu nevyslyšelo Depositphotos
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s americkou stanicí ABC připustil, že je ochotný s Ruskem vyjednávat o budoucím uspořádání okupovaného Krymu i separatistických republik na Donbasu. Uznání těchto území jako součást Ruska, respektive jejich nezávislosti je hlavní podmínkou Moskvy k příměří. Otázku vstupu do NATO jsem sám v sobě potlačil už dávno, řekl Zelenskyj. Píše o tom server iDnes.cz.

Zelenskyj poskytl rozhovor stanici ABC a vyjádřil se k ruským podmínkám k ukončení války. „Zaprvé jsem ochotný vést dialog, nikoliv kapitulovat. Není to jen o mně, ale i o lidech, kteří mě zvolili. A pokud jde o NATO, tuto myšlenku jsem sám v sobě potlačil už dávno. Pochopili jsme, že NATO není připravené Ukrajinu přijmout,“ řekl  v rozhovoru Zelenskyj. Informoval o tom server iDnes.cz.

Severoatlantická aliance se podle něj bojí činit kontroverzní kroky a konfrontovat Rusko. „My jsme nikdy nechtěli být zemí, která by prosila na kolenou. Nebudeme takovou zemí a já nebudu takovým prezidentem,“ konstatoval Zelenskyj, který se už na počátku války přímo zeptal zástupců Aliance, kdy bude Ukrajina v NATO. Odpovědí mu prý tehdy bylo mlčení.

Ruský prezident Vladimir Putin ale dosud na Zelenského výzvy, aby se oba prezidenti sešli osobně a na nejvyšší úrovni jednali o míru či příměří, zatím nepřistoupil. A ani to, že Zelenskyj prohlásil, že o vstup do NATO už neusiluje, nemusí podle odborníků znamenat šanci na úspěch při vyjednávání s Ruskem. Putina to podle politologa Jana Šíra neuspokojí.

"Nemusí se jednat o žádný velký posun. Zelenskyj zopakoval svou pozici s tím, že Ukrajina je nadále oddána pokojnému řešení a že pokud bude Putin chtít najít diplomatické řešení, že je ochoten se podílet na konstruktivním řešení. Nicméně ze samotného vyjádření ukrajinského prezidenta podle mě nutně nevyplývá, že by byla Ukrajina ochotna slevit z to, že by jakkoliv rezignovala na svou suverenitu a územní celistvost," řekl politolog Jan Šír pro televizi Nova. Na kompromis by podle něj musely přistoupit obě strany. "A Rusko si zatím klade ultimativní požadavky a trvá na ukrajinském souhlasu s okupací ukrajinských míst. To ale legalizovat ani dost dobře nejde," podotkl Šír.

Podle politologa je ale možné problém vyřešit. V úvahu podle něj přichází například dohoda o zvláštním režimu, například je možné uvažovat o nějaké formě společné správy, mezinárodní správy, která by byla v prvé řadě podpořena mírovými silami, do kterých by byly zapojeny i složky některých neutrálních zemí, které by byly akceptovatelné oběma stranami. "O takové řešení by ale musely mít obě strany zájem, ale zatím tomu tak nic nenasvědčuje. I kdyby ukrajinský prezident řekl, že Krym bude patřit Rusku, uznal by nezávislost Donbasu a nevstoupil by do NATO, Putinovi by to podle mého názoru nestačilo. Rozsah vojenských operací Ruska na Ukrajině i ta naprostá brutalita, s jakou je boj veden, svědčí o tom, že plány Vladimira Putina sahají daleko dál, než je stvrzení okupace Krymu a Donbasu. Myslím, že máme co do činění se snahou Ruska podmanit si celou Ukrajinu a zničit její státnost," dodal Šír.

Zdroj: iDnes.cz, tn.nova.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Petr Batěk si na sebe uvázal bič: Buď se dostane do formy, nebo zaplatí ze svého dost peněz

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu