Fiala zatím nechce komentovat strukturu vlády ani obsazení ministerstev. Mnohé informace už ale unikly na povrch

 Události 
27. října 2021 08:12 / Naďa Stehlíková
  21
📷
1 fotografie v galerii
Petr Fiala nechce zatím obsazení ministerstev komentovat Se souhlasem ODS
Jednání koalic SPOLU a PirSTAN jsou v plném proudu a podle vyjednavačů formující se vládní koalice panuje v naprosté většině programových otázek shoda. Přesto, že kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) zatím nechce komentovat strukturu vlády ani obsazení jednotlivých ministerstev, mnohé už z kuloárů uniklo.

Podle Fialy je třeba dořešit některé věcné či formulační body nebo to, jakými prostředky dosáhnout deklarovaných cílů. Koaliční smlouva by prý mohla být hotová už příští týden. Do příštího týdne bude na formulaci dokumentů a jejich právních aspektech pracovat speciální skupina expertů. Budou v ní například šéfové klubů ODS, lidovců a Pirátů Zbyněk Stanjura, Marek Výborný a Jakub Michálek či zástupce Starostů Stanislav Polčák. Koaliční smlouvu chtějí mít Spolu s Piráty a Starosty hotovou příští týden. Poté ji posoudí orgány všech pěti stran, například lidovci by dokument měli schvalovat na zasedání širšího vedení 5. listopadu. Podpis koaliční smlouvy a programu strany plánují k 8. listopadu, kdy se má poprvé po volbách sejít sněmovna.

Strukturu vlády ani obsazení jednotlivých ministerstev zatím Fiala nechtěl komentovat. „Uvažujeme o ministrovi pro evropské záležitosti i členovi vlády, který by se zabýval digitalizací. Ale musíme si být jisti tím, že víme, co tito členové vlády budou dělat, jaké budou mít kompetence a jak bude jejich role definována,“ řekl Fiala. Už dříve se hovořilo o tom, že by SPOLU mělo připadnout devět křesel ve vládě a Pirátům se STAN šest. Koalice ale aktuálně rozdělení ministerstev potvrdit nechtějí. „Počet rozdělení křesel není ještě domluven,“ podotkl Fiala. „V tuto chvíli preferujeme jednání o programu a o celkové struktuře vlády, aby to dávalo smysl,“ doplnil.

Přesto se už pomalu rýsují konkrétní tváře nově vznikající vlády. V nové vládě by měla zasednout třeba Jana Černochová (ODS) na obraně, Šárka Jelínková (KDU-ČSL) na ministerstvu práce a sociálních věcí nebo Jan Lipavský (Piráti) na ministerstvu zahraničí. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka by se měl znovu stát ministrem zemědělství. Resort průmyslu má pravděpodobně obsadit dosavadní starosta Dolních Břežan Věslav Michalik (STAN). Další členové STAN by pak měli obsadit také ministerstvo vnitra, o které opakovaně projevil zájem předseda hnutí Vít Rakušan, a školství, kde by měl nově šéfovat místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík. Shoda už by měla panovat na Vlastimilu Válkovi (TOP 09) jako ministrovi zdravotnictví.

O post ministryně práce a sociálních věcí měly zájem také Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či Olga Richterová (Piráti). Objeví se však ve vedení sněmovny, vládní místo na ministerstvu práce a sociálních věcí proto zřejmě zaujme právě Šárka Jelínková.

Jak už Fiala naznačil, nově vznikající vláda uvažuje i o zřízení dvou nových ministerstev. Od ministerstva pro digitalizaci si pětikoalice slibuje úspory v oblasti IT. Post by měl obsadit zástupce Pirátů. Druhým zvažovaným ministerstvem je to pro evropské záležitosti. Současná vláda ale tento nápad ostře kritizuje. „Další resort znamená změnu kompetenčního zákona, nové úředníky, nové nadřízené, nové zařízení, nové budovy. Všechno to jsou vícenáklady a není pro ně důvod,“ uvedla pro ČT24 dosavadní ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Zdroj: ČT24, ČTK, iRozhlas.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...