To, co nová mutace koronaviru předvádí, nevypadá pro svět dobře, říká epidemiolog Maďar. Odborníci vysvětlují důvody

 Události 
26. listopadu 2021 08:34 / Stanislav Koudelka
  0
📷
1 fotografie v galerii
Rozšíří se nová mutace do celého světa? Unsplash
Velký evoluční skok a nezvyklá konstelace mutací. Tak mluví odborníci o nové verzi koronaviru. Dosud neznámá mutace má pracovní název B.1.1.529, podle BBC zřejmě brzy dostane jméno podle dalšího písmene abecedy.

Jihoafrická mutace nemoci covid-19 je zatím pro vědce a odborníky poměrně neznámá, už dnes ale tvrdí, že bude extrémně nebezpečná. V současné době neexistuje vakcína, která by proti ní  byla úspěšná. „Dnes má tento vir zhruba 32 vlastních mutací. Některé z nich očkování neporazí,“ potvrdil na on-line tiskové konferenci virolog Tulio de Oliveira, který je členem týmu Světové zdravotnické organizace monitorujícího mutace koronaviru.

Už v úterý uznávaný virolog Tom Peacock z Imperial College v Londýně na Twitter napsal, že tento vir „má opravdu příšerný profil.“ Podle něj je to důvod k velkým obavám. Vysvětlil, že mutace velmi snadno a úspěšně napadá imunitní systém.

Vir je sice "umístěn" do Jihoafrické republiky, odkud ho turista dovezl už i do Hongkongu a Botswany. Odborníci ovšem dodávají, že z této země přímo pocházet nemusí. „Jedinou dobrou zprávou je, že vir lze detekovat pomocí PCR testů. Můžeme ho tedy rychle odhalit,“ doplnil de Oliveira. Jihoafrická republika má podle WHO už téměř 90 tisíc mrtvých s covidem-19.

O mutaci už se samozřejmě ví i v České republice a logicky nevzbuzuje žádné nadšení. „To, co předvádí nová varianta B 1.1.529 v JAR, nevypadá pro svět vůbec dobře. Rychlost, s jakou nastoupila, výrazně předčila i deltu,“ napsal na Twitteru epidemiolog Rastislav Maďar.

Právě delta je zatím považována za nejnebezpečnější, protože spike protein této mutace je šikovnější při vstupu do lidských buněk. Profesorka Christina Pagel, ředitelka oddělení klinického operačního výzkumu na UCL, na Twitteru uvedla, že „B.1.1.529 „může mít významné výhody oproti Delta a C.1.2.“ Potvrdila také, že virology a imunology. znepokojuje zejména již zmíněný vysoký počet mutací. 

Podle agentury Associated Press je ale klidně možné, že tato mutace zase zmizí stejně, jako například C.1.2. Ta byla také poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice. Naopak beta se rozšířila i do světa.

Zdroj: Euronews, Twitter, WHO, Associated Press.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47