Piráti se budou rozhodovat, zda zůstanou ve vládě. Výsledek si nikdo netroufne odhadnout
Pokud by se Piráti pro účast ve vládě rozhodli, získali by čtyři poslance, tři ministry a post místopředsedkyně sněmovny. Pokud členská základna, která čítá téměř dvanáct stovek členů, účast ve vládním působení schválí, stane se tak dvanáct let od založení Pirátské strany v ČR. Pokud se Piráti rozhodnou jít do opozice, bude se jim stranický program plnit hůř. A čtveřice partnerů - ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 - se technicky vzato bez čtyř pirátských poslanců obejde, dohromady dají tyto strany 104 hlasů, což jim stačí.
Nálada uvnitř strany je velmi nervózní. Hlasování začne v pátek ráno a potrvá do pondělního večera, kdy budou oznámeny výsledky. Ke schválení vládní účasti je třeba tří pětin hlasů bez ohledu na počet hlasujících. Výsledek bude pro rozhodnutí o vstupu do vlády závazný.
„Atmosféra je celou dobu napjatá. Je to důležité rozhodnutí, které řádně diskutujeme a zvažujeme,“ řekl pro server E15 místopředseda strany Vojtěch Pikal. Oba tábory jsou podle něj vyrovnané. Sám nechce o vlastních preferencích, podobně jako mnozí další, příliš hovořit, aby ještě více nerozjitřil vnitrostranické debaty. „Domnívám se, že je to věc, kterou jsme slíbili v rámci naší volební kampaně, koaliční smlouvy a našeho programu. To by měla být výchozí pozice,“ dodal k úvahám o vstupu do vlády. Podle Pikala je důležité vyhodnotit, zda nabízené posty umožní Pirátům prosazovat jejich program.
Jak server E15 napsal, velké části členů vadí, že s pouhými čtyřmi poslanci, kteří nejsou potřeba pro získání důvěry sněmovny, si ostatní koaliční partneři mohou s Piráty dělat, co chtějí. Velké mrzení vyvolala i středeční volba místopředsedů sněmovny, kdy pirátská poslankyně Olga Richterová jako jediná kandidátka budoucích vládních koaličních partnerů neprošla hned v prvním kole volby. V tajném hlasování ji nevolili někteří poslanci stran, se kterými mají Piráti spolupracovat. Byť ve druhém kole uspěla, pachuť zůstala. Velké části členů vadí taky potenciální kumulace funkcí Ivana Bartoše a Jakuba Michálka, kteří by navzdory pirátským stanovám byli zároveň ministry a poslanci.
„Já jsem mírně pro vstup do vlády,“ podotkl pro E15 bratr Richterové a někdejší významný představitel strany Mikuláš Ferjenčík, který po volebním neúspěchu rezignoval na všechny funkce ve straně. S odkazem na poslední události ve sněmovně vysvětlil: „Ta naše pozice by nebyla úplně komfortní.“
Jak hlasování dopadne, si zatím nikdo netroufne odhadnout. Předseda strany Ivan Bartoš je přesvědčený, že v rámci koaličních jednání udělali Piráti maximum, aby propsali své programové priority do programového prohlášení vznikající vlády. „Chceme, aby budoucnost naší země nebrzdily osobní a obchodní zájmy oligarchů a kmotrů, abychom se díky systémovým změnám vymanili z atmosféry korupce, trvajícího deficitu právního státu, ekonomické či covidové krize. Věřím, že jsme naši práci odvedli nejlépe, jak jsme mohli. Nyní je na našich členech, aby vyjednané podmínky ratifikovali a rozhodli, zda se budou Piráti v příštích čtyřech letech podílet na vládě této země,“ dodal v tiskovém prohlášení předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.
Zdroj: Pirátská strana, e15.cz.