V Česku se objevila nakažlivější mutace delty. Podle neurologa si lidé mohou proti covid-19 vybudovat odolnost
V Evropě se začíná objevovat nová subvarianta viru SARS-CoV-2, která se podle dostupných výsledků studií snadněji přenáší mezi lidmi. Protilátky na ni ale podle všeho fungují stejně jako na ostatní varianty delta. Její chování nyní ostře sleduje i Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí. V Česku laboratoře zatím objevily tři pozitivní případy.
"Výskyt mírně narůstá v evropských zemích, například ve Velké Británii," upřesnila ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková. Tato subvarianta covidu-19 podle ní může být odolnější, pokud by s sebou nesla navíc i mutaci E484K. Metodický pokyn Národní referenční laboratoře SZÚ na situaci reaguje a doporučuje sledovat výskyt E484K při testech metodou diskriminační PCR. Tato kombinace se ale zatím v sekvenovaných pozitivních vzorcích v ČR neobjevila," dodala Macková.
"České laboratoře v rámci mutace delta celogenomově sekvenovali celkem 7176 vzorků a v žádném z nich dosud nenašly subvariantu E484K," potvrzuje také vedoucí Národní referenční laboratoře Helena Jiřincová.
Od 2. do 12. listopadu má Národní referenční laboratoř (NRL) k dispozici data z 56 047 provedených testů diskriminační PCR z celkem 80 laboratoří. Na variantu delta a její subvarianty připadá přibližně 98 % pozitivních případů.
Očkování zůstává jedinou spolehlivou metodou, jak se před smrtelným respiračním onemocněním chránit. Podle australského neurologa a ředitele Victoria's Mind Body Brain Performance Paula Taylora však existují i další způsoby, jak si vybudovat proti nemoci covid-19 odolnost. Prozradil, jak posílit svůj imunitní systém zevnitř.
Výsledky výzkumu Americké diabetické asociace ukazují, že neuvěřitelných 40 procent všech úmrtí na covid v USA tvoří pacienti s cukrovkou. Podle této organizace každý desátý z těch, kteří jsou s tímto virem hospitalizováni, zemře do jednoho týdne, což z cukrovky činí jeden z nejrizikovějších stavů. Proto je podle Taylora zásadní optimalizovat hladinu cukru v krvi, a to úpravou jídelníčku. Jako první by podle něj měly z našich stolů zmizet sladké pochoutky, chléb, těstoviny, rýže, pizza a snídaňové cereálie, které lze nahradit čerstvým ovocem a zeleninou, ořechy nebo semínky.
Dalším účinným nástrojem regulace organismu, zejména imunitního a centrálního nervového systému, je podle Taylora pohyb. „Fyzická aktivita zapíná antioxidační a protizánětlivé informace, má rozsáhlé pozitivní účinky v celém těle a mozku a pomáhá řídit hladinu glukózy v krvi,“ vysvětlil Daily Mail Australia. Jednou z nejlepších ochranných látek proti viru je dle Taylora také sluneční svit a zdravá dávka vitaminu D. A lidé by neměli podcenit ani zdravý spánkový režim. To znamená vypnout mobily a další elektronická zařízení alespoň 30 minut před spánkem a omezit v odpoledních hodinách příjem kofeinu i alkoholu.
Zdroj: tn.nova.cz, CNN Prima News, Maily Dail Australia.