Češi našli způsob, jak vyřešit problém s drahým benzínem. Ušetří až pět korun na litru

 Události 
17. listopadu 2021 07:33 / Naďa Stehlíková
  40
📷
1 fotografie v galerii
Češi houfně míří do Polska, tankují tam výrazně levnější benzín i naftu Pixabay
Ceny benzínu letí každým dnem nahoru, aktuálně platí čeští řidiči více než 37 korun za litr. Není tak divu, že hledají způsoby, jak ušetřit. A daří se jim to, jsou i při dnešních cenách schopni ušetřit až pět korun na litru. Stačí vědět, kde tankovat.

Čeští šoféři zjistili, že se jim vyplatí jezdit tankovat do Polska, kde je benzín i nafta levnější zhruba o pět korun. Tamní čerpací stanice jsou doslova v obležení řidičů z Česka. Za výhodným nákupem pohonných hmot vyjíždějí hlavně lidé ze severu Moravy, kteří to mají do Polska kousek.

Rostoucí ceny pohonných hmot doslova drtí rodinné rozpočty. Loni touto dobou stál litr nafty o devět korun méně než dnes. A podle analytiků se situace jen tak nezlepší. Úlevu prý pocítíme zřejmě až v příštím roce.

Jezdit tankovat do Polska je pro mnohé řidiče ten nejlepší nápad, jak nějakou tu korunu ušetřit. „No je to tady nějakých dvaatřicet korun v přepočtu. Určitě sem budeme jezdit, pokud se ty ceny tak budou držet,“ řekl České televizi jeden z řidičů, kterého štáb zastavil v polských Chalupkách. „My sem jezdíme velice často, vždycky když to máme při cestě,“ poznamenal další.

Dopravci už kvůli rostoucím cenám pohonných hmot museli zdražit, v průměru o dvacet procent. Pohonné hmoty u nich tvoří třetinu nákladů. Nejvíce se rostoucí ceny dotknou menších firem. „Jsou zde i další náklady, zdražují se vozidla, financování vozidel. V neposlední řadě se zpřetrhaly dodavatelsko-odběratelské řetězce. Někde je doprava tak komplikovaná, třeba do Británie, že už tam odmítají jezdit. Nicméně zakázek zatím je dost,“ řekl České televizi mluvčí Sdružení automobilových dopravců Martin Felix.

Za růst cen může podle analytiků i postapandemické oživování globální ekonomiky. „Klíčoví tradiční těžaři jako Rusko či Saudská Arábie přiškrcují svoji těžbu. Na jedné straně je silná poptávka a na druhé omezená nabídka. Také po pandemii chtějí zalátat díry ve svých státních rozpočtech,“ řekl hlavní analytik Trinity bank Lukáš Kovanda. Analytici očekávají, že ceny pohonných hmot mohou ještě růst. V příštím roce by se mohly přiblížit až ke čtyřiceti korunám.

Zdroj: ČT24, lukaskovanda.cz.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod