Od nového roku začnou platit nová pravidla pro vyplácení důchodů. Změna se dotkne jen některých penzistů

 Události 
16. listopadu 2021 17:04 / Naďa Stehlíková
  8
📷
1 fotografie v galerii
Změny ve výplatě důchodů se dotknou jen některých penzistů Pixabay
Od nového roku začnou platit nová pravidla pro vyplácení důchodů. Informovala o tom na svých webových stránkách Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Změna se však nebude týkat všech penzistů, ale jen určité skupiny.

Změna, která se od nového roku chystá, se bude týkat penzistů, kteří žijí na Slovensku. Celý systém bude značně zjednodušen. "Podmínkou pro výplatu i nadále zůstává řádně vyplněný formulář Potvrzení o žití, ale jeho zaslání postačí pouze 1x ročně," vysvětlila ČSSZ.

Co se týká klientů s pravidelnou měsíční výplatou důchodu, v současném režimu musejí doložit žití prostřednictvím formuláře  Potvrzení o žití celkem čtyřikrát ročně. ČSSZ formulář posílá důchodcům v měsících únor, květen, srpen a listopad.

Nově bude ověřování žití probíhat pouze 1x ročně, formulář Potvrzení o žití bude z ČSSZ posílat vždy v únoru. Lhůta pro vrácení vyplněného tiskopisu s úředně ověřeným podpisem je 30 kalendářních dnů. Pokud tiskopis nebude v požadované lhůtě vrácen, zašle ČSSZ urgenci. Pokud ani poté nebude tiskopis do 30 dnů vrácen, ČSSZ výplatu důchodu pozastaví. Výplata bude obnovena po zaslání řádně vyplněného a ověřeného tiskopisu.

Klienti se zavedenou pravidelnou výplatou důchodu budou o této změně informováni dopisem expedovaným z ČSSZ v únoru 2022 spolu s formulářem Potvrzení o žití.

U klientů s nepravidelnou výplatou důchodu bude nově zaveden režim pravidelných měsíčních výplat důchodů s ověřováním žití pouze 1x ročně v únoru daného kalendářního roku. "Pro přechod z nepravidelného režimu výplat na pravidelný s účinností od 1. 1. 2022 je nutné, aby ČSSZ vyplatila splátky důchodu do konce roku 2021. Ze strany klientů je proto nutné zaslat ČSSZ formulář Potvrzení o žití v prosinci 2021 s úředním ověřením vlastnoručního podpisu v témže měsíci. Pokud ČSSZ obdrží formulář v některém z následujících měsíců, změní režim výplaty na měsíční až od nejbližšího možného termínu po obdržení formuláře Potvrzení o žití," upozonila ČSSZ.

Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?