Bývalý armádní velitel a europoslanec má na trpící migranty jasný názor. Nedojímají ho

 Události 
17. listopadu 2021 06:56 / Naďa Stehlíková
  229
📷
1 fotografie v galerii
Běloruští vojáci prý migrantům radí, jak překonat bariéru tvořenou ostnatým drátem Pixabay
Pohled na migranty na polsko-běloruské hanici mě vůbec nedojímají, řekl ve vysílání CNN Prima News europoslanec a generálmajor ve výslužbě Hynek Blaško (SPD). Migranty by naložil do letadla a vrátil je zpátky.

Zatímco někteří uprchlíky, kteří na hranici mrznou a hladoví, litují, Hynek Blaško k nim zaujímá zcela jiný postoj. „Mě to vůbec nedojímá. To je výsledek politiky Evropské unie. Zvláště pak Německa představované paní kancléřkou Angelou Merkelovou. Jsou to důsledky této politiky. Nic víc, nic míň,“ odpověděl Blaško na otázku, jaké má pocity při pohledu na tisíce migrantů, kteří stanují na polsko-běloruských hranicích.

Uprchlíci pocházejí většinou z Afghánistánu, Sýrie či Iráku a snaží se prodrat skrz ostnatý hraniční drát. Migrantům navíc podle všeho s pokusy prolomit hranici pomáhají i běloruští vojáci. Uprchlíci podle Blaška do Evropy chtějí z prostých důvodů. „Jsou lákáni do evropských zemí výhodami, které tady mají. Které by v žádných jiných státech okolo neměli. Pro ně je to tahák a to, jak vystupujeme v těchto otázkách, je pro ně lukrativní,“ dodal europoslanec ve vysílání CNN Prima News.

Ten dále viní Evropskou unii, že pro krizi nemá řešení. Osobně volá po lustrování migrantů. „Orgány EU, které se zabývají azylem, ať prověří na místě migranty, kteří tam jsou, jestli jsou pronásledováni ve své zemi, a tudíž jsou azylu schopni. Ostatní naložit do letadel a vrátit zpátky,“ pokračoval Blaško.

Z vyvolání migrační krize v oblasti je Západem obviňován běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podle Blaška je jeho akce s uprchlíky na hranicích jen protiútokem. „Chápu to tak, že to je Lukašenkova odveta za sankce, které na něj Evropská unie uvalila, a které já považuji za nepřijatelné,“ prohlásil dále bývalý vysoce postavený armádní velitel.

Podle něj má Lukašenko právo takto konat. „On tam (v Bělorusku) byl zvolen, ať si tam dělají, co chtějí. Je to jejich země a my nemáme právo se jim tam vměšovat,“ dodal Blaško.

Také europoslanec Alexandr Vondra (ODS) je přesvědčený,  že by bylo chybou vnímat situaci na polsko-běloruské hranici jako migrační vlnu. „Je to sprostý a podlý útok ze strany Běloruska podporovaný Vladimirem Putinem. V tomto ohledu nelze ustoupit. Ti lidé jsou používáni zákeřně jako zbraně, což je odsouzeníhodné. Podvolit se tomu a přijmout, že to je migrační krize, znamená hrát roli užitečných idiotů Běloruska a Ruska,“ řekl Alexandr Vondra ve vysílání CNN Prima News.

Podle Vondry by věci pomohl mimo jiné odmítavý postoj k migraci jednotlivých členských států, o jejichž azyl mají běženci často zájem. „Pohyb těchto migrantů je potřeba zastavit. Oni směřují většinou do Německa. Němci by podobně jako Austrálie měli dát najevo, že migraci nepodporují. Velmi by to pomohlo,“ dodal.

Státy Evropské unie se v pondělí v reakci na napjatou migrační situaci shodly na dalším rozšíření sankcí vůči běloruskému režimu. Ministři zahraničí odsouhlasili v pořadí už pátý soubor postihů, který se mimo jiné dotkne letecké společnosti Belavia a dalších firem z oblasti cestovního ruchu. A to navzdory Lukašenkovým hrozbám, že pokud přijdou ze strany Evropy další sankce, zastaví tranzit plynu z Ruska.

Zdroj: CNN Prima News.

 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda