Vědce nová varianta covidu děsí. Přesto prý existuje možnost, jak proti ní získat imunitu, radí mikrobiolog

 Koronavirus 
29. listopadu 2021 07:35 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nová varianta koronaviru nazvaná omikron může české zdravotnictví zahltit ještě více, než dosud je Depositphotos
Nepříjemné zprávy o nové variantě koronaviru nazvané omikron se šíří světem. V tuto chvíli je velkou neznámou i pro většinu vědců. Přesto existuje jedna možnost, jak proti covidu získat imunitu, řekl mikrobilog Peter Šebo pro CNN Prima News.

Zatím není jasné, zda je nová varianta koronaviru nazvaná omikron ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění. Oznámila to v neděli Světová zdravotnická organizace. Zároveň vyzvala, aby „hranice zůstaly otevřené“. 

„Předběžné údaje naznačují, že v Jihoafrické republice se zvyšuje počet hospitalizací, což však může být způsobeno spíše zvyšujícím se celkovým počtem nakažených osob než výsledkem specifické nákazy omikronem,“ uvedla Světová zdravotnická organizace. Zopakovala však, že předběžné údaje naznačují, že může existovat vyšší riziko reinfekce touto variantou.

Omikron může být podle vědců velkou hrozbou hlavně pro mladé lidi a není vyloučeno, že bude i smrtnější. „O omikronu víme málo, je důvod k obavám. Mutací je u něj hodně a je dobrý důvod se obávat, že účinnost protilátek po prodělání nemoci nebo očkování bude nižší,“ uvedl ve vysílání CNN Prima News mikrobiolog Peter Šebo.

Neurolog a specialista na DNA Omar Šerý pro CNN Prima News uvedl: „S kolegy jsem se na novou variantu podíval a bohužel jsem zjistil, že v rámci této varianty ovlivňuje 18 mutací vazbu protilátek již vytvořených člověkem a dalších osm vazbu na receptor ACE2. To znamená, že tato varianta může být nakonec smrtnější, mít rychlejší průběh onemocnění a být infekčnější.“

Podle mikrobiologa je nejlepší ochranou vakcína ve spojení s proděláním nemoci. „Všichni se mají očkovat, potom se mají bezpečně nakazit a pak budou mít celé spektrum imunitní odpovědi. Hlavně si tím vytvoří i slizniční imunitu, která covid zastaví už na sliznici,“ popsal Šebo. Omikron se podle něj aktivně šíří hlavně mezi mladými neočkovanými lidmi.

Apeluje, aby se dělalo vše pro to, aby se virus nešířil. „Když se podíváme, kdo plní oddělení JIP, jsou to mladší a zdravější koumáci, kteří si tak dlouho tvořili svůj názor, až skončili na JIP,“ řekl s tím, že takzvaných odmítačů jsou v republice asi dva miliony.

Zdroj: who.int, CNN Prima News.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky