České republice hrozí lockdown. A navzdory očkování mohou přijít i rekordy v počtu mrtvých, tvrdí odborníci
Nemocnice se podle odborníků začnou plnit nemocnými, nastane omezení jiné péče, zavřou školy a přijde lockdown. „Jestli politici udělají to, co se chystají udělat, tedy v podstatě nic, letos v počtu nakažených překonáme všechny dosavadní rekordy. Možná že díky vakcínám už nebude tolik lidí umírat, ale ani na to bych si už nevsadil. Neočkovaných a těch, kterým už od nákazy či očkování vymizela imunita, je tolik, že mohou být i rekordy v umírání,“ předestřel pro CNN Prima News jeden z pesimistických scénářů epidemie v Česku evoluční biolog Jaroslav Flegr.
Nelíbí se mu, že velká část lidí většinu opatření ignoruje. Podle Flegra by se měla vynucovat. V posledních dnech totiž probíhá neobvykle rychlé šíření viru. I když ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) Čechy opakovaně ujistil, že další lockdown už nehrozí, podle Flegra je to naopak. „Virus má na věc úplně jiný názor a jsem si jist, že o lockdownu nebude rozhodovat ministr, ale virus. Takže zavřené školy i lockdown budou, jde jen o to, kdy a na jak dlouho,“ varoval odborník.
Ve svém pesimistickém výhledu ale není rozhodně sám.. Podobný názor zastává také datový analytik Petr Ludwig. Úterní nárůst, kdy v Česku přibylo 6 274 pozitivně testovaných, ho doslova vyděsil. „Je to blbý. Zase zdvojnásobení za 7 až 8 dní. Do týdne máme 10 tisíc a do 14 dní klidně 20 tisíc,“ upozornil na sociálních sítích s tím, že vlna se v nemocnicích projeví za tři až čtyři týdny. A odvrátit situaci už podle něj nejde. „Bohužel jsme to zase prošvihli. Můžeme teď zase jen čekat, protože odvrátit už to úplně nepůjde, pomyslná lavina se utrhla. Pros*alo se očkování, současná opatření se nedodržují, tak bude lockdown. Je jen otázka, v jaké podobě, ale bude. Naprosto zbytečně,“ dodal s tím, že Češi jsou mistři ve střelbě do vlastních nohou.
Na situaci v Česku se nedívá příliš optimisticky ani imunolog Václav Hořejší. „Můžeme se dostat do situace, že počty letošních infekcí se budou blížit tomu, co jsme zažili na jaře,“ upozornil pro CNN Prima News. Zároveň ale řekl, že počet vážných případů, hospitalizací a úmrtí bude několikanásobně nižší. A to proto, že velká část rizikové populace je chráněna očkováním nebo proděláním nemoci.
Podle Hořejšího čísla ještě tak dva tři týdny porostou. „Ne už tak úplně rychle a pak se to ustálí na nějaké bohužel asi relativně vysoké úrovni. Pokud se tedy nepohne s očkováním,“ podotkl. Věří, že k lockdownům ani k zavírání škol už znovu nedojde. „Leda by opravdu došlo ke kritické situaci v nemocnicích,“ řekl imunolog pro CNN Prima NEWS. Podle něj pak dojde k omezení ostatní zdravotnické péče.
Pokud se situace bude zhoršovat, podle Hořejšího vláda jako první omezí větší shromáždění v uzavřených prostorách, tedy koncerty, kulturní představení, sportovní akce a podobně. Jestli ani to nepomůže, Hořejší varuje, že se znovu mohou uzavírat třeba i obchody. „Nic jiného než lockdowny už nemůžou udělat,“ uvedl.
Odborníci se shodují, že předcházet další vážné vlně epidemie lze především očkováním. „Je potřeba, aby dospělá populace byla proočkovaná více než na 80 %,“ domnívá se imunolog Hořejší. V úvahu by podle něj přicházelo i povinné očkování u určitých skupin. „Tam, kde je to nejdůležitější, tedy učitelé, zdravotníci, všichni, kteří běžně přicházejí do styku s mnoha lidmi, to znamená například prodavači a podobně. Jen se obávám, že u nás je to neprůchozí,“ poznamenal.
Zájem o vakcinaci v Česku poslední dny roste. Ve středu ji podstoupilo 39 642 lidí. Z toho si více než 24 tisíc lidí přišlo pro třetí posilující dávku. Motivací může být také zrušení testování hrazeného ze zdravotního pojištění nebo přísnější kontroly v restauracích.
Podle evolučního biologa Flegra je jednou z cest ke zpomalení šíření viru plošné testování. „Stačilo by preventivně testovat pomocí PCR ze slin jednou týdně žáky, studenty a zaměstnance. Do měsíce by se počet nakažených vrátil zpět na několik denně. Pak už by stačilo testovat jednou za 14 dnů. Nezdravotnická zařízení na to mají kapacitu. Jeden test by vyšel na 100 korun,“ poznamenal a cenu jednoho dne lockdownu vyčíslil na čtyři miliardy korun.
Podle datového analytika Ludwiga by se okamžitě měla zpřísnit i některá opatření. „Což Babiš neudělá a za tři až čtyři týdny bude už pozdě,“ dodal.