Šéf Pfizeru řekl, že proti covidu bude potřeba přeočkování každý rok. Potvrdil slova české vědkyně

 Události 
08. prosince 2021 09:06 / Naďa Stehlíková
  1
📷
1 fotografie v galerii
Proti covidu se bude nutné nechat očkovat zřejmě každoročně Depositphotos
Hodně lidí si klade otázku, s kolikátou dávkou skončí očkování proti covidu. Šéf farmaceutické společnosti Pfizer tvrdí, že zná dpověď. A ve své podstatě dal za pravdu české vědkyni, která to věděla už letos v únoru. Informoval o tom server BBC News.

Covidová pandemie kosí celý svět, v Evropě tak postupně přibývá zemí, které nějakou formou zavádějí povinné očkování. Například v Polsku ho budou od března požadovat po všech lékařích a učitelích, v Rakousku bude dokonce od února příštího roku povinná vakcinace pro všechny starší 14 let. Lidé se proto čím dál častěji ptají, s kolikátou dávkou v řadě vakcinace skončí. Podle šéfa Pfizeru to ale jen tak nebude. Naopak. Domnívá se, že přeočkování bude potřeba provést každý rok. Tato informace rozhodně nepřekvapila brněnské vědce, kteří ke stejnému závěru došli na základě vlastního průzkumu už letos v únoru. 

„Kdy to skončí? U čtvrté či páté dávky vakcíny?“ ptal se šéfa Pfizeru Alberta Bourly reportér BBC. „Podle našeho odhadu, založeném na tom, co doposud víme, bych řekl, že nejspíš bude potřeba přeočkování každý rok,“ sdělil Albert Bourla.

 

 

Ke stejným závěrům přišli před několika měsíci také brněnští vědci z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně a tamní Masarykovy univerzity. Už v únoru vedoucí týmu Irena Koutná řekla Radiožurnálu, že výsledky zatím ukazují nutnost každoročního přeočkování.

Ve svém výzkumu se brněnští vědci změřili na to, jestli se po vakcinaci vytvoří paměťová stopa, tedy ty buňky, které na rozdíl od protilátek jsou schopné v organismu přetrvávat roky. „Ve výsledcích vidíme to, že asi určitě bude nutné přeočkování každý rok, že trvalá imunita se pravděpodobně nevytvoří. Ale to se nedá říct úplně na sto procent, protože samozřejmě budeme odebírat všechny očkované zase za šest měsíců, za devět měsíců a budeme se dívat, jak se jejich imunitní systém chová,“ poznamenala  letos v únoru Koutná.

Společnost Pfizer díky covidové pandemii mnohonásobně zvýšila své zisky. Jak uvádějí nezávislé zdroje, trojice největších výrobců vakcín, tedy Pfizer, BioNTech a Moderna, na nich letos vydělá okolo 35 miliard dolarů. To je pro ilustraci 22 tisíc korun každou vteřinu. Někomu nepřijde morální, na pandemii vydělávat. Bourla má však jasno.

„Domnívám se, že jsme světové ekonomice zachránili biliony dolarů. Myslím, že je to silná motivace v případě další pandemie. Lidé uvidí, že když dělají na tom, co zachraňuje životy a šetří peníze, dočkají se i finanční odměny. To je správné,“ podotkl.

Zdroj: BBC News, CNN Prima News, iRozhlas.cz.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod