Varianta delta plus zamíchala kartami. Lékaři evidují enormní nárůst dětských pacientů

 Události 
09. prosince 2021 06:40 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
České nemocnice se začínají plnit dětskými pacienty s covidem Pixabay
Zatímco dříve plnily nemocnice hlavně starší lidé nakažení covidem, varianta delta plus pořádně zamíchala kartami a lékaři v poslední době evidují enormní nárůst dětských pacientů. Už šest dětí do 14 let věku s covidem také zemřelo, z toho dvě za poslední dobu.

Nárůst vážně nemocných covidových pacientů v dětském věku nezaznamenali jen čeští lékaři, ale jak uvedl epidemiolog Roman Prymula pro TV Nova, jde o celosvětový trend. "Obrovský nárůst dětských pacientů jsme mohli pozorovat například v USA, kde byla vyčerpána i kapacita dětských oddělení. Je vidět, že varianta delta plus postihuje daleko více dětskou popuaci než varianty předchozí," prohlásil Prymula.

Například v brněnské nemocnici momentálně bojují o život dvě děti s covidem. Obě jsou připojené na umělé plicní ventilaci na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. S koronavirem se v nemocnici léčí i dalších 11 dětí, tři z toho jsou na JIP. „Na umělé plicní ventilaci jsou napojení dva dětští pacienti, kteří leží na ARO. Zhruba tři pacienti leží na JIP a osm pacientů je na standardním oddělení,“ informoval CNN Prima News primář Kliniky dětských infekčních nemocí FN Brno Tomáš Habanec. S informací původně přišel web iDnes.cz.

Podle lékaře existuje řada dětí, které potřebují kyslík či nějakou podporu. „Hospitalizované jsou především děti, které mají jiné přidružené onemocnění, třeba chirurgičtí nebo onkologičtí, prakticky polymorbidní pacienti. Samozřejmě jsou tu ale i děti, které mají jako základní onemocnění covid,“ upozornil Habanec.

Podle primáře se během týdne počet dětských pacientů s covidem v nemocnici pohybuje mezi deseti až dvaceti. Počet dětí s koronavirem rapidně roste v celém Česku, nezletilí tvoří až třetinu všech nových případů. Jak uvedla přednostka kliniky infekčních nemocí v brněnské Dětské nemocnici Lenka Krbková, covid se u dětí šíří kvůli variantě delta rychleji než dříve. „To, že zatím nenastávají komplikace ve větší míře, neznamená, že se nemohou objevit vůbec. Pandemie nás ještě může překvapit a může se stát pandemií dětí,“ uvedla pro iDNES.cz lékařka.

Mezi nejčastější příznaky covidu u dětí patří teplota, bolest hlavy, kašel, rýma nebo vyrážka. Rodiče by je tak podle lékařů neměli podceňovat a obrátit se na své pediatry. U nezletilých se navíc může rozvinout nebezpečný syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi PIMS-TS, který postihuje zhruba jedno dítě z tisíce. Způsobuje ho opožděná reakce imunitního systému, který na přítomnost infekce zareaguje abnormálním způsobem, a začne tak škodit buňkám vlastního těla. Vážné komplikace mohou přijít po dvou až čtyřech týdnech od pozitivního testu.

V Česku zatím lékaři neevidují žádný případ úmrtí dítěte kvůli tomuto syndromu. S covidem ale během pandemie zemřelo už šest dětí do 14 let, z toho čtyři dívky a dva chlapci. Posední obětí byl chlapec z Moravskoslezského kraje, který by letos v prosinci oslavil třetí narozeniny. Necelé dva týdny předtím, 24. listopadu, zemřela desetiletá dívka z Lounska. První dítě, které bylo mladší čtrnácti let a zemřelo v souvislosti s koronavirem, byla osmiletá holčička z Plzeňského kraje. A to v únoru letošního roku.

Řada odborníků se shoduje, že by mohlo pomoct očkování. V Česku je nyní plně naočkováno 38 procent dětí mezi 12 a 15 lety. Příští týden by mělo začít očkování dětí od pěti let. Vakcíny by měly dorazit v úterý a okamžitě začne jejich rozvoz dětským lékařům. Už v pondělí budou moci rodiče děti na očkování registrovat. 

Dětské vakcíny jsou podle odborníků odzkoušené a v pořádku. "Vakcína, pokud je schválená regulatorními orgány a je dostatečně otestována, je bezpečná. V Americe s ní bylo proočkováno přes pět milionů dětí ve věkové kategorii 5 až 11 let a neobjevil se jediný případ závažných vedlejších účinků," uvedla viroložka Ruth Tachezy.

Zdroj: CNN Prima News, tn.nova.cz, iDnes.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Tech

Rusové mají novou ponorku. Jmenuje se Generalissimus Suvorov a veze jaderné střely

Zavřít reklamu